Žijte bez diety a recept na Slané sušenky s lněnými a sezamovými semínky

Posted by

Pokud mě sledujete pravidelně, moc dobře asi víte, jak se stavím ke knihám od Dr. Fuhrmana a jak jsem se vlastně dostala k protizánětlivé stravě, která mě prakticky zachránila. Ano, nebojím se to tak říct přímo, protože můj zdravotní stav rozhodně nenabíral pozitivního směru, ať jsem se snažila, jak chtěla. Nakonec mi až diagnóza HIT otevřela oči a já konečně pochopila, že imunita není jen obsah skript a téma ke zkoušce, ale něco krásně a zároveň děsivě komplikovaného. Zajímavé je, že se ve školách učíme stovky věcí, které nám jsou v životě na nic a které nikdy nebudeme potřebovat, ale učíme se tak málo o fungování lidského těla, ve kterém desítky let žijeme. Stejně tak o tom, co jej ovlivňuje. A jídlo je bezesporu na prvním místě, co ovlivňuje naše zdraví a následně kvalitu našeho života. Většina lidí bohužel řeší jídlo jen z pohledu hubnutí nebo nabírání kil či svalové hmoty, ale už nějak nechápe, že ten potenciál je mnohem hlubší. A díky knihám Dr. Fuhrmana to velmi rychle pochopíte.


Jak jste asi pochopili, jedná se o lékaře, který se však dívá dál než za učebnice fyziologie. Krásně a lidsky ve svých knihách, často s využitím citace z odborných studií, vysvětluje, jak funguje imunita, kdy a proč vzniká zánět a proč dnes mnohem více inklinujeme k chronickým chorobám. Své rady a postupy nemá vyzkoušeny jen na sobě, ale hlavně na stovkách svých pacientů, jejichž příběhy mohou mluvit za něj. Jeho jídelníček nebo doporučení nejsou v duchu toho, co všechno musíte vynechat, ale hlavně v duchu toho, co všechno musíte jíst, abyste dali tělu dostatek živin pro jeho fungování. Je také propagátor toho, že v naší době máme příliš vysoký kalorický příjem, který v kombinace s nevhodnými potravinami, které dodají tak max. kalorie, vede k nárůstu obezity a civilizačních chorob.

Asi nemá smysl tady teď vypisovat, co vše v knize najdete za informace. Můžete se podívat např. na mé články o tom, co je to zánět, co je to protizánětlivá dieta a kde může pomoci, jaký názor má Dr. Fuhrman na protein v naší stravě. K některým názorům, které ve své knize sdílí, jsem se bohužel musela já dopracovat tou nepěknou cestou přes nemoci.

„Nejefektivnější péče o zdraví je ta, které se věnujete sami. Lékaři ani léky vám nemohou zaručit, že budete zdraví, ani vás nemohou sami o sobě uchránit před nemocemi a bolestí. Tohle si uvědomuje snad každý lékař.“

No dobře, některé body úplně nepopisují moji zkušenost, tedy ta poslední část s lékaři a tím, co si uvědomují nebo ne, ale pravda je, že jsou nemoci, na které léky prostě nepomáhají a které jen často překrývají symptomy. A tam jistě patří i HIT, která sama o sobě říká o tom, že něco v těle nefunguje správně a je na čase to změnit. A jak všichni ví, u HIT je primární péče změna jídelníčku, takže krásně zapadá do celého kontextu knih Dr. Fuhrmana a odpovídá na otázku, zda lze HIT vyléčit nebo zkrotit – ano lze, ale musí se nejen vyřazovat potraviny, ale správně nastavit také prostor pro léčbu. Tato kniha je totiž přesně o tom, o čem by měla být i léčba HIT. Protože v tomto směru se s Dr. Fuhrmanem opět shodneme:

„Nechci po vás, abyste drželi dietu. Chci, abyste od základu změnili způsob, jak o jídle přemýšlíte.“

 

Těžko popsat obsah knihy v pár větách, ale dočtete se obecně o závislosti na potravinách (myslím, že to většina z vás velmi dobře zná, aneb když si nedokážete něco odpustit, i když víte, že vám to ubližuje), o zlozvycích, emočním nutkání jíst, dozvíte se pravdu o dietních pověrách (a to včetně paleo diety považovanou za zdravou, ale berte v potaz, že informace jsou k roku 2014, kdy byl koncept trochu jiný než ten dnešní, aneb každá dieta se očividně vyvíjí, sám Dr. Fuhrman třeba zavrhuje i vyšší konzumaci olejů včetně olivového, což se dnes ukazuje naopak jako vysoce prospěšné). Celkově se prostě dozvíte, jak skončit s držením nějakých diet a jak se naučit využívat potraviny dle obsahu makro- i mikronutrientů, jak prospěšné jsou fytonutrienty, co naše mikrobiota, prostě jak je to s nutritariánstvím a vlivem na naše zdraví. V knize najdete také vzorový plán na první dva týdny takového jídelníčku, tedy přesně rozpis na 3 jídla denně, které by vám měly pokrýt vaše potřeby. A k tomu samozřejmě patří i sekce receptů na jídla, které v daném plánu najdete. Nemusíte se tedy bát, že budete ještě něco dlouze dohledávat.

Tentokrát v knize nenajdete sérii obrázků a spoustu krásných fotografií, protože kniha je primárně psaná pro ponaučení a recepty mi přijdou spíše jako bonus a doplnění ukázkového jídelníčku. Na jednu stranu někoho láká, když vidí jídlo na fotce, na druhou stranu si přiznejme, že to, co povětšinou vidíme na fotografiích, rozhodně netvoříme pro každodenní jídelníček. Málokdo se čančá s jídlem a hledá nejlepší světlo, aby jej nafotil. A jakkoliv jídlo v kuchařce může být lákavé a krásné, ve skutečnosti to obvykle není jeho pravá podoba. Proto spousta lidí i ocení, když nevidí, jak moc se liší jejich výtvor od toho autorského, a může si tak dané jídlo vychutnat dokonale nedokonalé. Recepty jsou povětšinou jednoduché, poměrně rychlé a najdete v nich i maso. Ano, protizánětlivá nutritariánská dieta poukazuje na nevhodnost nadměrné konzumace živočišných produktů a doporučuje je redukovat, ale neznamená to, že vám vezme i to vaše milované maso nebo vajíčko. Důležitá je totiž míra a složení v poměru se zbytkem stravy než přímo dané potravina. Proto by tento směr mohl pomoci i lidem, kteří se nechtějí vzdávat všeho, ale spíše hledají cesty, jak to nakombinovat pro tělo tak, aby dobře fungovalo.

Sušenky s lněnými a sezamovými semínky

 • 1 hrnek čerstvě mletých lněných semínek
 • 1/4 hrnku sezamových semínek
 • 1/4 hrnku nahrubo nasekaných dýňových semínek
 • 3/4 hrnku vody
 • 1/2 lžičky himalájské soli
 • 1 lžička oblíbeného koření

Troubu předehřejeme na 180°C. Všechny suroviny zpracujeme do hmoty připomínající těsto. Rovnoměrně rozetřeme na plech vyložený pečícím papírem. Načrtneme v těstu čtverečky, aby se sušenky daly po upečení jednoduše odlomit. Pečeme 30-35 minut lehce do hněda a křupava. Necháme vychladnout, nalámeme a podáváme. Dobrou chuť.


 

17 comments

 1. Zarazilo ma v tom stravivacom plane v knihe: ohrejeme v mikrovlnnej rure,kupovana zeleninova polievka,to snad nie.Chcela som si tuto knizku kupit ale teraz neviem ked niekto propaguje kupovanu polievku a mikrovlnku😒

  1. Máte úplnou pravdu. Já bych těm dietám nevěřil. Nedávno se zjistilo, že dráždivý tračník není z lepku ale z glykanů. To jsou obyčejné škroby. Stačí si vzít pilulku s trávicímni enzymy a nadýmání přejde.
   Také se objevila informace, že stopový prvek LITHIUM, který chybí ve všech multivitamínech, pomáhá u histaminové intolerance.

   • Lithium zlepšuje autoimunitní choroby i nesnášenlivost histaminu
   • zlepšuje i usínání a předchází předčasnému probouzení (i u autismu a ADHD)
   • narovná páteř, dobré v boji proti osteoporoze a za zdravé zuby
   • zvyšuje libido – http://www.stalemladi.cz/?s=lithium
   • tlumí záněty všeho druhu, bolesti zad, kloubů i žil.
   • mírní i záněty střev a střevní dyskomfort.
   • Lithium snižuje inzulínovou rezistenci / zvyšuje citlivost na inzulín

  2. Většina knih a kuchařek je bohužel psána tak, aby to byla snesitelná změna pro většinu lidí. Mě se většinou nelíbí, že všechny kuchařky používají fazole z konzervy a tváří se to hodně zdravě, ale je pravda, že je to prostě více dostupné pro majoritní většinu lidí. A snaha ozdravit lidi nebyla nikdy cílena na minimum, ale raději pomoci více lidem (mimochodem škodlivost mikrovlnky nebyla nikdy prokázána, u některých potravin se dokonce jeví pak jídlo jako stravitelnější, v originál knize doporučuje jídlo v bio kvalitě). Kdo by četl knihu v originále nebo celou, tak by z toho vyčetl, že se jedná o snahu zlepšit výživu lidí, ne je terorizovat a odradit od samotného počátku, tedy nemůžete chtít po člověku, který je 12 hodin v práci, bez plotýnky a stravuje se běžnou západní stravou (smažené, polotovary atd), aby ze dne na den vařil polévku sám (většinou ani neví jak) a jedl ji pak v práci studenou, na to se vám pak každý vykašle:((. Samozřejmě to není omluva a měl by náš život směřovat směrem s minimem takových potravin, ale pro většinu lidí je nemožné, aby se jim vyhnuli úplně a je potřeba je motivovat i k malým změnám, zato trvalým., Pro člověka, který na takové věci dbá, není nic jednoduššího, aby si jídlo ohřál na sporáku a použil polévku domácí, ale to je snad i logické. Ne každý se dlouhodobě zajímá o potraviny, vaření atd.

 2. A co jako strava SCD? Působí na vás dobře? SCD to je něco jako bezglykanová strava. Může být jak vysokotuková, tak rostlinná.

  1. Každý si musí asi nějakou tu cestu najít, aby reflektovala jeho metabolickou výbavu. Mě třeba vysokutuká nedělá dobře, jak na zažívání, tak na štítnou žlázu, autoimunitu, ženský cyklus a hlavně žírné buňky/histamin, což se bohužel projevilo až po delší době. Já jsem doteď opravdu neviděla přesvědčivé údaje, že bych měla vynechat celozrnné obilniny, zpracované lušťěniny nebo dokonce ovoce či že by pak šlo do sebe přirozeně nacpat dostatek rozmanitých druhů vlákniny, a to si myslím, že zeleninu jím za dalších deset lidí:) Ale myslím, že trend paleo a SCD byl před pár lety, teď zase frčí LCHF, GAPS a ketogenní diety😂.

   1. Myslím si, že není možné, že by vám vysokotuková dieta dělala zle. Vysokotuková dieta je definovaná tak, že 80-90% Jouleové hodnoty pochází z živočišných nasycených tuků. Co jste jedla vy, pravděpodobně nebyla vysokotuková dieta.
    Vaše věta nedává smysl, protože paleo a SCD je synonymem pro LCHF a GAPS. Každopádně vědecké poznatky z lifeextension potvrzují slibné výsledky vysokotukové (ketogenní) diety u mnoha chorob a právě tak příznivé účinky omezení glykanů nebo používání trávicích enzymů na dráždivý tračník. Možná jste četla zkomolenou verzi SCD, do které zamíchali vegetářství a odkyselování. Čímž ji zprznili.
    Právě, že je výhodné kombinovat vysokotukovou dietu s SCD, protože vám tak odpadá problém, čím nahradit zakázané glykany (postaru uhlovodany).

    1. Vysokutuká dieta není charakterizovaná příjmem živočišných tuků, opravdu nevím, kam na to chodíte. Stejně jako gaps a LCHF není to stejné co paleo nebo SCD, které mají poměrně vysoký příjem proteinu, zvlášťe gaps je dost specifická a v pozdějších fázích umožňije i lušťeniny či fermentované obiloviny. Proto se každý dieta jmenuje jinak, protože je v něčem odlišná od ostatních. Ale to je stejně jedno, protože ani jedna není postavena na všech pilířích výzkumu prokazující jakoukoli plošnou prospěšnost, a to je důležité. Ale opravdu zbožňuji, když někdo vystoupí s tím, co člověku dělá dobře nebo ne. Hlavně gratuluji vaší mikrobiotě a imunitě, pokud přežije příjem 80-90% živočišného tuku.

     1. Jen bych uvedl na pravou míru, že jsem napsal něco jiného. Nikoliv 80-90% hmotnostních tuku ve stravě jak říkáte vy, ale jen 30-40% tuku ve stravě, né tuku v sušině. Vím, že jste vegetarián, a také jste se přiznala, že jste nejedla živočišné tuky. Rostliny vytvářejí rostlinné tuky jako ochranu proti požeru. Říkejte lidem pravdu. Vám nebylo špatně z vysokotukové diety, ale z přemíry rostlinných olejů, které jsou charakteristické tím, že vyvolávají trávicí obtíže. Plně nasycený tuk, ať už živočišný nebo hydrogenovaný rostliný nemůže nikomu ublížit. Neobsahuje transmastné kyseliny. Ty totiž z pricipu musejí obsahovat jednu a více dvojných (nehasycených) vazeb.

      1. Já se obávám, že vy máte spoustu silných tvrzení založených na nějakých domněnkách (a sám voláte po pravdě), tedy o tom, jak nám rostlinné oleje škodí a jak se těžko tráví (zatímco výzkum jasně říká, že olivový olej je extrémně ochranný a klíč k dlouhověkosti, stejně jako tuky v jejich přírodní celistovosti jako jsou ořechy, semínka), navíc by mě zajímalo, co jsou podle vás tuky jako máslo nebo ghí (a proč by tedy vegetarián neměl příjem živočičných tuků)? A proč proboha uvažujete, že jsem zakládala stravu na oleji? Vždyt vy vůbec netušíte ani to, že nejsem vegetarián a nikdy jsem za něj nepovažovala a dokonce to nikdy netvrdila, takže opravdu netuším, co tady chcete dokazovat:))) Nebo lépe řečeno, proč mně a lidem podsouváte, co jsem jedla, zkoušela, nezkoušela či jaký dopad to mělo na mé zdraví? To jsou praktiky extrémistů v podpůrných skupinách a tam byste se jistě krásně vyžil, ale tady to není uplně dobře cílené. Ze by byl plně nasycený tuk zdraví prospěšný v jakémkoli množství opravdu nebylo nikde dokázáno (ba naopak, nasycené tuky jsou stále a dokola spojovány s vyšším rizikem třeba kardiovaskulárních nemocí https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5971679/). Názory se sice mění, ale stále jakýkoli výzkum, byt se snaží, nemluví pro vaše hypotézy. Ale to už jsme kdysi řešili a nikdo od té doby stále nedoložil studie o nějaké škodlivosti třeba olivového oleje (nebo komplexních sacharidů v přiměřeném množství) nebo že by nasycené tuky byly bezpečné v jakékolim množství či že by obecně byly naprosto bezpečné.
       Jinak vy jste psal, že kalorický příjem by měl být z 80 až 90 procent z živočišných tuků (ano, udělala jsem si printscreen, přesně takto jste to psal), já jsem pouze opakovala, co jste psal, nevyhodnocuji nějakou sušinu nebo kdo, to netuším, kde berete (nehledě na to, že to není ani doporučení pro jakýkoli moderní styl ani v rámci LCHF, všude se klade důraz na celistvé zdroje jako ořechy, semínka, avokádo, což rozhodně nejsou živočišné tuky).

       1. Psal jsem, viz nahoře: Vysokotuková dieta je definovaná tak, že 80-90% JOULEOVÉ HODNOTY pochází z živočišných nasycených tuků.
        Co se týče důkazů, je třeba mít znalosti z chemie, biologie a matematiky, abyste si to uměla interpretovat a nevěřila čemukoliv, co vám předloží pojišťovácká lobby, která propaguje potraviny urychlující stárnutí. Ve vědě platí zásada, že se nic neobjevuje 2 krát. Když bylo v roce 1950 objeveno že toxicita tuků stoupá 2,7x s každou nenasycenou vazbou, tak to platí dodnes, i když jste to nečetla.
        Odkaz, co jste dala, není vědecký článek z placeného serveru, ale PR článek. Přečtěte si, jak se dělají podvody a dezinformace.

        1. Promiňte, netušila jsem, že pro vás vyjádření kalorický příjem a „joulové hodnota“ jsou rozdílné pojmy (ono je to totiž to stejné, tedy ne, jouly se dají jednoduše přepočítat na kalorie a naopak, je to prostě jen jiná jednotka energie, ale procento je pořád to stejné, že). Ono totiž překvapivé je, že já ty znalosti z chemie, biologie a matematiky mám, a k tomu i biochemie, ale nepodléhám desiluzi, že desítky, ba stovky studií poukazující na příznivý efekt snížení obsahu nasycených mastných kyselin v našem jídelníčku je nějaká placená lobby. A těch studií, co je na příznivý vliv olejů na naše zdraví, v uznávaných časopisech, kde prochází každá studie opravdu náročným schvalovacím procesem z pohledu vědců, kterým je povětšinou úplně jedno, co chcete nebo nechcete jíst, kteří prostě kriticky hodnotí výsledky výzkumu. Ale klidně si žijte ve své iluzi z 60. let, kdy bylo i kouření ještě považováno za neškodlivé. Vzhledem k tomu, že podle vás vegetarián nemůže mít velký přísun živočišných tuků jen proto, že nejí maso, nejste ochotný jakékoli odborné a kritické diskuze, opravdu nechápu, proč máte potřebu komentovat články, které se vůbec nezabývají živočišnými tuky obecně a ke všemu ještě špatně popisujete jednotlivé vyživovací směry (ne, vysokutuká dieta nikdy nebyla popsána jako 80-90% procent „joulové“ hodnoty z nasycených živočišných tuků, obecně je v nutričních oborech a výzkumu považována za vysokotukou třeba už ta, která zabírá 50%. A co se týče moderních výživových směrů u lidí, to byste se asi měl na někoho obrátit a nevymýšlet nové pojmy, protože je to 80-90% příjmu z tuků, ale tam jsou zahrnuty i rostlinné tuky, především se zaměřením na vhodný poměr omega-3/omega-6 mastných kyselin. Stačí si spočítat, že pokud vám zůstane 10% kalorického příjmu z proteinu, moc prostoru na vejce a maso vám nezůstane, takže se budete živit špekem, sádlem a máslem, a to opravdu teda žádný výživový směr nepodporuje, pokud jste tedy nezavedl něco nového, o čem se svět teprve dozví).
         Už jen to, že největší uznávanou databázi vědeckých článků procházejících schvalovacím procesem, často velmi náročným, označíte za PR článek, opravdu vypovídá o vašich znalostech, záměrech a víře, a to je opravdu smutné. Možná to by to chtělo více pokory a sundat klapky z očí a trochu se informovat.

         1. Uvažujtre logicky, 99% lidí si přeje, abyste umřela dřív. Jen nemocnice a domovy důchodců chtějí abyste žila dlouho, protože z toho tyjí. Když zemřete dřív, ostatním se zvednou důchody. Nejvíc vydělají pojišťovny, když nemusí starým lidem dávat plnění. Dezinformace o potravinách urychlujících stárnutí může vymýšlet a šířit kdokoliv. Přečtěte si třeba http://www.fightaging.org , To jsou přesně ty bláboly, aby lidi nezjistili, jak to je, a kosilo je stáří.

          1 kg tuku má 1,5-1,6 litru a ten obsahuje asi 4-10 krát více Jouleů než sacharidové potraviny (podle obsahu vody). To nemáte odhadovat od oka.

          1. Ježíš proč ty lidi mají potřebu se takhle dohadovat. Divím se Vám, že jste pána neposlala někam. Obzvlášť, když začal zmiňovat, že je potřeba vzdělání. Asi nevěděl s kým si píše 😁 jste dobrá, že jste měla vůbec sílu diskutovat😘 zdravím a přeji krásný den

 3. Zjistil jsem, že se moje problémy a problémy imunity k tomu samozřejmě i s histaminem zlepšují radikálně, když nepřicházím do denního kontaktu s pracími prostředky, hlavně parfémovanými. Vždycky jsem věděl, že lidí co takto nemocných přibývá má něco společného, ale nevěděl jsem co to může být. Nikdy bych neřekl, že to může být něco tak v uvozovkách neškodného, jako voňavý prací prášek. Vždyť ty přece čistí a né špiní! Opak je však pravdou. Ty částice nano pronikají do atomů prádla a nejdou vyčistit. Nikdo neví co to s lidmi přesně dělá, ale máme to denně na sobě. Jsou to chemikálie. Podle lékařů za všechno můžou civilizační choroby a stres. Oblečení máme na sobě 24h denně a tím i ty chemikálie. Vůbec bych se nedivil, kdyby to byl spoušteč hit.

  1. Tak s tím plně souhlasím, viděla jsem a vidím na vlastní oči, co třeba dělá zavedení non toxic domácnosti s ekzémem a alergiemi u malých dětí. Jakmile se totiž naruší naše kožní bariéra, prostupuje do těla spousta věcí (jedna nová studie poukazuje na to, že umývání dětské kůže mýdlem narušuje lipidovou obranu a je potenciálně možnost, že takto vznikají i potravinové alergie, stačí, když na dítě pak saháme rukama po jídle nebo při chování atd, alergeny pak pronikají, a to se nebude týkat jen jídla). A ony opravdu ty detergenty a parfémy zůstávají v prádle, ale týká se to celkově kosmetiky, čistících prostředků (aka studie, že ženy mají díky používání úklidových prostředků poškození plic jako kdyby kouřily), všechno to prostě dýcháme, potenciálně konzumujeme a často na kůži nanášíme dobrovolně. Myslet si, že to neovlivňuje naši imunity, mikrobiotu atd si mohou snad jen firmy, co tohle všechno produkují:((

   1. Lidi nemají rozum. Nadměrně používají louhy a žíraviny, tam kde stačí mikrovlnná utěrka. Nebo používají savo a oxidační činidla jen poroto, že jim v reklamě řekli, že to zničí vše živé nebo vybělí prádlo. Z normálního detergentu a pracího prášku by si zdraví ani plíce poškodit nemohli.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.