Cuketové vafle s koriandrem a perillou (a pečenou zeleninou)

Posted by

Před nedávnem jsem se strašně moc těšila, jak sepíši blogové příspěvky z cest, jak vám zase třeba dám nějaké rady, jak přežít cestování a tak, jenže pak bylo moc práce. A pak samozřejmě když už si člověk říká, že pak bude čas na sepisování, tak na něj dolehne ten nedostatek odpočinku a nakonec i nějaká ta choroba, za kterou třebas ani sám nemůže a prostě tomu tak osud chtěl. Už jsem se prostě smířila s tím, že si musím asi projít i horšími věcmi, abych pořád věděla, že se na té naší zemi mám pořád ještě dobře a nemám si na co stěžovat. A že je zase na čase, abych si vyzkoušela i nějakou tu novou alternativu, ale o tom snad až příště.

A tak jsem procházela blog, kde bych vyhrabala nějaký ten příspěvek, který bych vám mohla sdílet, protože už mě vážně mrzí, jak dlouho nic nového na blogu nepřibylo. Jako by pak mé moje malé dítě nerostlo a nerozvíjelo se. A zjistila jsem, že jsem vám vůbec nepřidávala recepty na vafle, které dnes považuji za naprosto neuvěřitelnou věc. Koupila jsem vaflovač s keramickými plotničkami z Německa a jsem nadmíru spokojená. Pokud opravdu k životu potřebujete pečivo a nemáte čas ani chuť pořád péct čerstvé, vafle jsou vaše záchrana. Podle mé zkušenosti totiž drží vevnitř téměř jakékoli těsto (i bez vajec), můžete pokaždé dát jinou mouku a nakonec i jiné bylinky a budete tak pořád mít něco čerstvého. Prostě za mě velká spokojenost a i když nevyužívám vaflovač tak často, je to prostě záchrana. Přece jen u těch palačinek musí člověk stát a obracet jet, tohle se prostě smíchá, nalije, přístroj udělá své a vy už můžete hned snídat, obědvat nebo večeřet. A když necháte vafli propéct déle, může být i hezky křupavá a dostanete tak trochu toho křupání.

A kdo by si myslel, že vafle se dělají jen na sladko, ten by se škaredě mýlil. Já je právě dělám nejčastěji na slano, můžete na ně namazat třeba různé zeleninové pomazánky, luštěninové krémy nebo třeba jen tak položit pečenou zeleninou, luštěninami a dlabat. Zkuste vystoupit z takových těch zajetých kolejí a představ, že vafle musí být sladká, nebojte se zkusit něco nového a třeba budete mile překvapeni. Jinak vafle se takhle dobře i převážejí na cesty (teď v létě třeba do letadla, vlaku atd), můžete klidně pomazánku namazat mezi dvě placky a vzít jako sendvič, případně pokud tolerujete mléčné, tak třeba proložit sýrem a zeleninou.

Jo a pokud neznáte perillu, tak šup přečíst SEM, dozvíte se, že je protialergická, působí proti zánětům i uvolňování histaminu a třeba i depresi. Seženete ji v obchodech s asijskými potravinami nebo si ji můžete doma sami vypěstovat:). Jo a kdyby náhodou jste nevěděli, na co všechno dobrý je koriandr, tak si můžete počíst TADY.

Cuketové vafle s koriandrem a perillou (a pečenou zeleninou)

  • 150 g cukety nastrouhané na jemno – vymačkaná voda
  • 1/2 lžičky soli
  • 2 vejce
  • hrstka čerstvých lístků koriandru
  • hrstka čerstvých lístků perilly
  • 1/4 hrnku plantejnové mouky (případně banánové, vyrábí se ze zelených nezralých banánů)
  • 1 lžička prášku na pečení
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 1/2 červené cibule nasekané na drobno

Pečená zelenina: v libovolném množství cibule, cuketa, brambor, květák, ředkvičky, řepa – oloupat, posolit a péct 45-50 minut při 200°C (nejprve přikryté, na posledních 15-20 minut odklopit). Zeleninu je v tomto případě dobré hezky rozpéct a případně nanést na vafle i s trochou zbylého oleje a šťávy, aby se dobře krájela:).

Jakmile máme upečenou zeleninu (nebo cca 10 minut před dopečením), připravíme vafle. Nastrouhanou a vymačkanou cuketu smícháme s vejci a olivovým olejem. Zvlášť smícháme suché ingredience a přidáme je k cuketové směsi, vmícháme nasekané bylinky. Pečeme ve vaflovači podle požadavků, já obvykle peču cca 8-10 minut. Podáváme s teplou pečenou zeleninou a ideálně čerstvým salátem. Dobrou chuť.

4 comments

  1. A je olivový olej z pokrutin stále přínosem pro tělo, nechová se pak spíše jako běžné rafinované oleje? děkuji

    1. Urcite ze sve kvality neco ztraci, ale pochybuji, ze jej v takovem pripade vareni nekdo pouziva jako lek nebo zdroj lecivych latek (ale pouze jako nositel chuti, proti prepalovani a pripadne vstrebavani vitaminu). V takovem pripade je idealni proste vyuzit olej az po dokonceni vareni nebo volit setrnejsi pripravu (napr. vetsina vaflovacu nemusi dosahnout vysoke teploty a je mozno pouzit panensky, stejne tak pri peceni lze teplotu snizit), zadny z oleju pripraveny za studena a tedy s uchovanim lecivych latek neni prilis vhodny pro jakoukoli tepelnou upravu.

  2. Dobrý den, vcera jsem Vanm psala dotaz ohledně kouroveho bodu olivového oleje, bohužel se mi nedaří dohledat pod jakou položku jsem dotaz přidala, tak prosím ještě jednou. Pokud např. do těsta přidávám extra panenský olivový olej a pak dám trouby nebo v tomto případě do vaflovace a teplota překročí 200 stupnu, tak je to už škodlivá teplota pro olivový olej extra panenský, který zmiňujete, ne? Moc děkuji za odpoved

    1. Dobrý den, odpovídala jsem Vám pod dotaz:). A psala, že ne, že na takovou tepelnou úpravu používám pouze olivový olej vhodný na tepelnou přípravu (z pokrutin), neuvádím přece, že je extra panenský, ten používám pouze na studenou kuchyni či případně po dovaření jídla, aby nebyl přesažen kouřový bod.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.