Letem bezlepkovým světem: Bezlepkově v Belgii

Posted by

Pokud je pro mě rozhodně něco odměnou, je to možnost cestovat, poznávat nová i stará místa a hlavně se na cestách nehroutit. Musím říct, že to není občas lehký cíl, protože stravování v některých zemích není úplně ideální, zvláště když člověk kočuje a nemá si kde navařit. Ale vždy si v tu chvíli uvědomím, že právě proto má smysl být na sebe občas přísná, a pak si to na cestách trochu vynahradit. Mnohý histaminik by se mohl zarazit, ale prosím vždy mějte na vědomí, že jsem ve svém „dietním“ režimu už několik let a vždy mám touhu něco z dané země ochutnat a ještě pak lidem zprostředkovat zkušenost. Proto se mé jídlo zaměřuje především na lepek, který mě dokáže velmi potrápit, ale samozřejmě se snažím to nějak vše balancovat. Třeba i tím, že si po příjezdu dám FMD nebo hladovku, abych tělo restartovala. Prostě všechno jde, když se chce, a já vám teď chci dát tipy, co byste mohli ochutnat v Belgii, když už tam budete nebo třeba znáte někoho na bezlepkové dietě.

Co se týče vaflí, tak o těch se u mě nedočtete. Pokud byste po nich ale moc toužili, najdete je v bezlepkové variantě nějaké balené v obchodě, ale co si budeme povídat, kvalita nulová. My jsme výlet začali v Ostende, což je moje oblíbené městečko na pobřeží a pokud jste stabilizovaní a máte rádi mořské potvory, toto je přesně to místo, kde si musíte dát něco čerstvého rybího. Ozkoušeno, bez reakce. Ale je pravda, že jinde jsem to nezkoušela a asi bych si na tom jídelníček nezaložila. A druhý fakt je, že ten den jsem měla už jen zeleninu a věci z domova, takže to byla docela pohodová zkušenost.

Bruggy

Jo, přesně, jsem milovník Brugg. A to jako velký. Já vím, kýč sem, kýč tam, ale mě se to městečko prostě líbí. Je skvěle rozloženo, dá se vše projít po vlastních nohou, má dva pivovary se skvělou prohlídkou a výhledem na město a k tomu také, ano, počkejte si na to…hranolky. Veganské a bezlepkové. Sice jsme měli hranolky jen v Bruggách a Gentu, ale i tak vám na konec článku přidám něco u mě naprosto nečekaného: Tour de hranolka. Ale než se do „Tour de hranolka“ pustím, představím vám místo, kde se chcete jít nasnídat, pokud budete mít v Bruggách příležitost (možná nejen na brunch, ale i později během dne). Jmenuje se That´s Toast a pokud máte bezlepkovou dietu a další potravinová omezení, tak tady se budete cítit dobře. Mají poměrně rozsáhlé menu a většinu ze svého menu dokáží připravit v bezlepkové variantě. A nutno říct, že nabídka jejich toastů je velmi zajímavá a lákavá. Krom toho, že mají možnost uzpůsobit jídlo vašim potřebám, protože vše čerstvě připravují před vámi, mají asi 2-3 varianty bezmasé (juhůů), ale i masomilci (slaninomilci) si tam přijdou na své. Bezlepková houska je sice trochu menší než jejich originál chléb, ale tak už jen pro to potěšení, že si člověk opravdu může vybírat z menu, to za to stojí. Můžete si tak dát třeba onen slavný avotoast, pokud víte, že nějaké to menší avokádo tolerujete. Mají i různé lívance a sladké záležitosti, skvělou kávu. Prostor je velmi hezký, vzadu je trochu více místa, než by člověk čekal, ale počítejte s tím, že o víkendu může být poměrně plno, protože je to asi docela oblíbené místo. My jsme měli štěstí a seděli hned vedle otevřené kuchyně a mohli tak koukat, kde a jak se co připravuje. Obsluha byla milá a pozorná, všude roztomilé malůvky toastů, takže určitě hezké místo k posezení.

Protože další kroky směřovaly do města a byli jsme celou dobu mimo domov či nějaké ucházející zařízení, zaplácli jsme hladové žaludky nějakým tím hranolkem, můžu pak ještě doporučit zase takové spíše snídaňové/brunchové místo, které nese hezký název Li-O-Lait. Bohužel nemohu moc referovat o jídle, chystala jsem se ochutnat jejich bezlepkové sušenky, které peče přímo majitel, ale protože jsme tak trochu nestíhali, vše jim hrozně dlouho trvalo, neměla jsem na konec ani chuť. Takže jsme jen vypili kávu a poprosili, aby zabalili objednaný bagel sebou. No a i to zblbli a místo objednaného se šunkou tam hodili vegetariánský. Tak jsem si říkala, že ten vegetarián musel být pěkně naštvaný, jestli dostal jeden se šunkou. Každopádně bagel vypadal dobře, byl šťavnatý a prý chuťově velmi dobrý, tak pokud sebou máte nějakého lepkaře, tak si neváhejte jeden objednat. Káva byla ale moc dobrá, místo je takové hezky útulné, v zadní části zase najdete malý dvoreček s pár stolečky. Takže pokud byste měli chuť na sušenku a kávičku, tak se vám tady určitě bude líbit.

Antverpy

V Antverpách opět nemám zas tolik na reportování, ale můžu vám alespoň na tomto místě říct, že většina obchodů má bezlepkové zboží a pokud tedy snesete nějakou tu nedobrotu v plastovém obalu, tak se nemusíte bát, že byste hlady umřeli. Výběr je velmi rozmanitý, a to i v nejmenších obchůdcích. Navíc jak jsem psala, v nejhorším vás zachrání ty hranolky. Na většině míst také mluvili docela obstojně anglicky a věděli, co po nich chci, když jsem se ptala na alergeny a především lepek. Takže se nemusíte bát zeptat a případně něco pořídit v obchodě.

Každopádně pokud budete mít možnost zavítat na nějaký místní trh, tak neváhejte. Jednak mají spoustu čerstvého ovoce a jednak můžete třeba ochutnat sýry a tak. Pokud budete mít štěstí jako my, bude se zrovna konat něco jako náš Dyzajn market, což bude doprovázet celá řada jídla. Opět musím říct, že všichni věděli, na co se ptám, když jsem zjišťovala situaci s lepkem. Místní local dyzajn market se jmenoval Swan market a nabídka stánků byla zajímavá a dost lákavá. Ale přiznám se, že jsem nic neochutnala, protože jsem si nechávala místo do jedná z restaurací, kde servírují jen veganské jídlo a samozřejmě mají nějaké bezlepkové možnosti.

 

Název Wild sám o sobě už napovídá, v jakém duchu se restaurace nese. Je to malinké místo o pár stolečcích, kde si potrpí na eko (takže kdybyste chtěli mističky sebou, musíte si je přinést). Navíc je to restaurace, kde je všechno plant-based s nádechem středozemní kuchyně, takže se najíte i v případě, že máte alergie na mléčné nebo vejce. Bohužel bezlepkový výběr je trochu omezený, zvláště pokud se ještě musíte vyhýbat rajčatům a lilku. Zůstalo tedy jen pár možností, ale jelikož se menu mění pravidelně, takže těžko říct, na co zrovna narazíte vy. Já jsem měla možnost ochutnat palačinku z cizrnové mouky s batáty a zeleninou a musím říct, že byla fakt super. Jen to množství, které vyšlo na více jak €11, mě prostě tak nějak úplně nezapláclo, zvláště po docela hladovém dni. Ale chápu, prostě bylo asi vyhodnoceno, že potřebuji nějakou dietku. V bistru mají také bio pivo (kdo by se chtěl ptát, i bio pivo pořád obsahuje histamin a lepek), pokud tomuto nápoji holdujete, ale jinak dostanete vodu či si můžete vybrat nějakou limču.

Gent

V Gentu už jsem toho moc nepojedla, co se bezlepkového jídla týče, ale pokud stejně jako já budete mít po několika dnech už absťák po zelenině a případně smoothie, zkuste Tasty world, což je juice a veggieburger bar. Takže vlastně pokud budete chtít vegetariánský burger, tak můžete také vyzkoušet, ale netuším, jak je to s bezlepkovou variantou. Každopádně když jsem jim koukala pod ruce, vnitřek byl pěkně bohatý na zeleninu, a tak bych se nebála malé porce. Já jsem volila raději smoothie, abych trochu stabilizovala žírné buňky, brala jsem jedno založené na kokosu a avokádu (pro pokročilé histaminiky) a můžu říct, že to byl úplně jiný rozměr ve srovnání se zkušeností tady v Česku. Bylo tam dost surovin, chutě byly hodně výrazné, nic nebylo ošizené. Takže pokud budete mít cestu kolem a už nebudete chtít hranolky ani vidět, tak sem zavítejte.

 

Tour de hranolka special edition

Pokud vás to stále zajímá, tak vám rozhodně napíši, kde mají ty nejlepší hranolky. Ono je totiž super to, že hranolky tam jí tak ve velkém, že je smaží odděleně a jsou z čerstvých brambor, tedy bezlepkové. Sice si někdo poklepe na čelo, proč zkoušet junk food, ale nutno říct, že to prostě trochu k Belgii platí (a občas člověk na nic jiného nenarazí). Při cestování pravděpodobně nějaké ty hranolky přežijete bez újmy, pokud normálně sekáte dobrotu, ale doma bych vám takovou tour nedoporučila (protože všichni víme, co takový fast food v našem těle dělá).

The Olive streetfood najdete v Bruggách a určitě na něj lehce narazíte, protože je co by kamenem dohodil od hlavních památek a turistických míst. Zaujme vás asi tím, že se jedná sice o street food, ale v bio kvalitě. Krom hranolek mají i pár dalších pochutin, rozumí pojmu gluten-free bez mrknutí oka a celkově dostanete své jídlo velmi rychle. Tedy hranolky, to ostatní jsme nezkoušeli.

Royal Frituur & eetboetiek se nachází také v Bruggách a ze mne velké ne. Opět se honosí tím, že mají nejen bezlepkové hranolky, ale hlavně že jsou vegan (tedy v oleji namísto dvojitého přesmažení v sádle, což je typicky pro ty pravé belgické). V nabídce mají také další vegan pochutiny, ale nic jsme nezkoušeli. Za sebe mohu říct, že tyto hranolky byly asi nejhorší, co jsme měli, bistro smrdělo přepáleným olejem a musela jsem z něj odejít, abych nehodila menší šavličku (ale já jsem na tohle prostě citlivka). Domácí majonéza nic moc, hranolky také žádná sláva. Takže pokud hledáte veganské místo, tak tady se najíte, ale ty nejlepší hranolky bych zde nečekala.

Best Frit je další místo v Bruggách (skoro to vypadá, že jsme se v Bruggách přehranolkovali a pak už sekali dobrotu, ještěže jsem na to nebyla sama), které uvítáte hlavně po ochutnávce piva a při objevování velkých porcí hranolek. Myslím, že mají více poboček, ale už jen podle toho, že zde v deset večer vysedávají místní babičky a krmí se hranolky říká, že to nebude tak zlé. Jestli jste milovníci arašídového másla, tak musíte zkusit jejich arašídovou omáčku.

De Frietketel je gentská hranolkárna, tohle místo vás totálně pohltí a je to rozhodně MUST TRY. Pokud si myslíte, že dát si XL porci je v pohodě, když máte hlad a jste ve dvou, tak jste na omylu. Tuhle porci podle mě nemůže sníst ani 4 členná rodina, protože hranolky vám prakticky pokryjí celý plastový tác. Pokud si k tomu neuváženě dáte ještě nějakou housku s masem (prý byla dobrá) nebo třeba bezlepkový falafel (je to jedna z mála bezlepkových záležitostí, když si o ni takto řeknete, udělají ji ve stejném oleji jako hranolky, které jsou právě oddělené a tedy bezlepkové), tak nemáte vůbec šanci. Každopádně i co se týče kvality a chuti, rozhodně jedno z nej míst, které byste neměli vynechat (hlavně v případě, že to třeba budou vaše jediné hranolky).

No a to by bylo tak vše. Doufám, že i vy si Belgii užijete a uvidíme se příště, někde v nějaké jiné zemi:)

One comment

  1. Dakujem za skvely clanocek, Oostende je moja srdcovka 🙂 nastastie som tam vzdy mala moznost pripravit si vlastnu stravu. Aj maly supermarketik je tam vzdy dobre zasobeny cerstvou zeleninou. Taktiez dakujem za typy v Brugach.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.