Recenze: V Praze nebo Brně, ve Forky´s se najíte i zdravě

Posted by

No dobře, básnické střevo jsem sice do vínku nedostala, ale i tak vás můžu nalákat na vyzkoušení další restaurace, která mě zaujala. Velká výhoda je, že tentokrát jsem zkusila restauraci, která má pobočku v Brně i Praze (a Trnavě) a na své si tak přijde větší množství lidí. A co mě nalákalo tentokrát? No samozřejmě buddha bowl nebo-li superbowls, kterými se tato restaurace pyšní. Superbowl nejsou žádná novinka a docela mě překvapuje, že tento model nezačalo již dříve využívat více restaurací, protože prakticky jde o to jen mít nějaké základní suroviny a ty pak podle přání zákazníka naskládat do jedné misky. Jednoduché? Ano. A k tomu dobré a zdravé. Ale samozřejmě Forky´s není jen o těchto miskách, ale celkově o plant-based jídle, kde se však dobře nadlábne i masomilec.

Samotný příběh, jak Forky´s vzniklo, je docela zajímavý. Když Luboš Vidlička musel kvůli své práci objíždět farmáře, mohl se přesvědčit o tom, jak život zvířat chovaných pro zužitkování vypadá a jak to funguje na jatkách. A to v nich zanechalo tak silné dojmy, že se s manželkou rozhodli změnit svůj jídelníček a postupně se z nich stali vegani. A jelikož stravovat se mimo domov bylo stále velmi obtížné, rozhodl se otevřít vlastní restauraci, která se však nehonosí názvem vegan. Naopak si zakládají na pojmenování 100% plant-based, tedy že jejich jídla jsou sestavena z rostlinných zdrojů. Ono totiž u většiny lidí (i v mém okolí) stále panuje panika, když o něčem řekneme, že je to vegan nebo třeba i bezlepkové (protože z nějakého důvodu mají lidé zakořeněno, že co je zdravé=nedobré). Přitom i rostlinná strava nabízí úžasná jídla a kombinace a důkazem je, že ve Forky´s chutná každému, jak veganům, tak masomilcům. Spousta lidí totiž sama na sobě zjistí, že po takovém obědě se cítí nasyceni, ale nejsou ospalí a totálně odrovnaní, jak to často vidíme u klasické stravy (stále  lidem vysvětluji, že není normální se po jídle cítit ospale a unaveně, jídlo nás má povzbudit, pokud po obědě potřebujete šlofíčka, není to dobré jídlo pro vaše tělo).

Forky´s Brno

O tom, že existuje něco jako Forky´s jsem sice párkrát slyšela, ale cesta do Brna daleká. Pak se ale před pár týdny vynořila informace, že Forky´s otevřeli další pobočku i v Praze a já zajásala. Znala jsem jej totiž hlavně díky obrázkům superbowls, tedy jídla, které mi tady poměrně dost chybělo. Supebowls má pro mě tu výhodu, že si ji totiž poskládáte podle své představy, tolerance, hladu atd. Základ je vždy stejný, ve Forky´s je tam pár druhů zeleniny a quinoa a vy si pak za příplatek můžete přidávat, co vám tam chybí, tedy ať už luštěniny nebo semínka nebo třeba i tofu. Prostě si tak nějak skládáte, ale pokud nemáte v tomto směru fantazii, určitě vám při výběru pomohou.

Když jsme však došli do Brněnské pobočky, měla jsem už docela slušný hlad. No a tak při projíždění meníčka mé pevné rozhodnutí dát si superbowl docela rychle přešlo, protože mají v menu více bezlepkových jídel, které vypadají více jak lákavě. Nakonec jsem se rozhodla pro karíčko, tomu těžko říkám ne. Každopádně pokud občas neopovrhnete lepkem, jejich burgery jsou prý naprosto úžasné, tedy nejenže vypadaly úžasně, ale také prý chutnaly úžasně, a člověka ani nemrzí, že tam není maso. Co mě vždy zahřeje u srdce jsou batátové hranolky, každý máme nějakou tu svoji slabůstku a pokud je to nějaké junk food, tak u mě jednoznačně vítězí právě batátové hranolky. Vím, že je to spíše osobní preference, ale jestli je chcete ochutnat, tak je zkuste ve Forky´s. Musím se přiznat, že po první návštěvě mě trochu „prohnalo“ a nadávala jsem si, že jsem si prostě nedala „misku“ a riskovala.

My jsme ještě navštívili starou provozovnu Forky´s, která se právě díky velkému počtu zákazníků bude přesouvat do větších prostor (možná se v době vydání tohoto článku už přesunula:)). Věřím ale, že bistro bude stejně krásné jako to původní. Původní provozovna v Brně byla hezká, otevřená a světlá, tedy poměrně příjemná, i když to není běžná restaurace. Dostanete číslo a jídlo vám potom donesu na tácku, což je takový jako oldschool, ale funguje to. Součástí je také menší obchůdek, kde si můžete koupit nějaké veganské čokolády nebo jiné pochutiny na cestu domů. Navíc díky plánovanému přesunu do větších prostor, které jsou jen kousek do původních, chtějí otevřít také lahůdkárnu a vlastní pekárnu a mít tak trochu i kavárenský prostor (v druhém patře se prý plánují večerní jízdy a dýchánky na baru):).

Pitný provoz funguje stejně jako v jiných pobočkách a v jiných brněnských restaurací, zaplatíte za bezednou skleničku a pak si můžete čepovat vodu, jak moc chcete. Ale samozřejmě nabízí i celou řadu limonád, já jim říkám „hipsta“ limči, protože jsou to takové ty rádoby zdravější varianty normálních limonád.

Forky´s Praha

Když už to nevyšlo v Brně, říkala jsem si, že si tu misku musím někde dát. A netrvalo to dlouho a prostě se nějak vše správně sešlo a my jsme si to šlapali pěkně do pražské pobočky Forky´s, podívat se, co se tam děje. Musím uznat, že nutkání dát se něco jiného bylo zase obrovské, ale tentokrát jsem se zapřela a šla do superbowl (no dobře, pamatovala jsem si poslední zkušenost). Každopádně bylo vidět, že měnili teprve nabídku, protože jsem obsluhu musela upozornit, že pokud mají v jídle seitan, rozhodně u něho musí mít alergen č.1, který tam chyběl. Bylo mi slíbeno, že to bude hned napraveno. Celkově je asi vždy lepší zmínit, že jídlo musí být bezlepkové a nespoléhat se jen na označení alergenů.

Pražská pobočka je poměrně velká, má dvě patra a v tom spodním se skrývá spousta místa k sezení. My jsme se stavili o víkendu, objednali jídlo a museli si na něj i počkat, abychom s ním mohli dolů. Nejsem si jistá, jestli je to běžná praxe nebo prostě měli málo lidí, ale je to takový zvláštní styl, kdy čekáte nejdříve frontu na objednání a pak na svůj tác, abyste si s jídlem mohli jít sednout.

Superbowl jsem si samozřejmě vytunila cizrnou, jinak jsem nic nepřidávala, i tak to bylo moc dobré. Zeptají se vás, zda tam chcete třeba čerstvou cibuli nebo chilli papričky a pokud si nejste jistí, vždy zdůrazněte, že žádná zálivka nebo nic z octového nálevu (opatrnost při HIT není nikdy na škodu). Jak sami vidíte, miska je plná zeleniny a quinoy a cizrna byla ochucená a celkově to bylo moc dobré. Hummusový wrap bohužel bezlepkový není, ale byl prý naprosto výborný. K tomu v menu dostanete i mix hranolek z brambor a sladkých brambor a nějaký dip.

Samozřejmě připravují i kávu nebo si můžete dát třeba jen smoothie. To jsem nezkoušela, takže netuším, jaké bude, ale všechno jídlo bylo dost v pohodě. Koncept bister je poměrně jednoduchý, což vlastně v tomto případě je spíše výhoda, protože jídlo je tak připraveno rychle a čerstvě a nemusíte nikde dlouho čekat. Stejně tak dochuceno mi přišlo docela fajn, cena dost přijatelná v porovnání s běžnými vegan restauracemi nebo těmi, které jsou sice nevegan, ale snaží se nabídnout něco bez masa (a pak zjistíte, že za burger z červené řepy s mini salátkem, platíte víc jak za flák masa s hranolkami). Takže pokud budete mít někdy cestu kolem, nebojte se navštívit, pochutná si opravdu každý. Jo a pokud vám někdo kvůli vašim dietním preferencím říká, že jste mimozemšťan, mají tady pro vás i vlastní záchody:)).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.