Tuto krásku jsem si vyhlédla před Vánocemi a tak bylo jasné, co Ježíšek pod stromeček nadělí, že ano. Na první pohled se zdá, že to nebude taková grafická pecka jako tomu bývá u moderních kuchařek, ale nenechte se mýlit na první pohled. Protože stačí knihu jednou otevřít a určitě si ji zamilujete. Knihu jsem objednala v angličtině a trochu doufám, že jednoho hezkého dne se i díky této recenzi někdo ujme překladu a kuchařky se dočkají i ti, co úplně neholdují anglickému jazyku. Už její název, tedy „Dokonalý průvodce vařením obilnin, semínek a luštěnin“, jasně vypovídá, čeho se kniha týká. Je to tedy především kuchařka, která vás má naučit nejen připravovat, ale hlavně milovat obilniny a luštěniny. Protože samozřejmě když se s těmito potravinami nepracuje správně, nikoho asi jen tak neoslní. Pokud tedy máte pocit, že v tomhle ještě máte mezery, tak tadááá, řešení je na cestě.
Kniha není primárně bezlepková a budete se tedy učit pracovat i s normálními lepkovými obilninami, ale najdete dost informací i o těch bezlepkových. Každopádně pokud se vám moc nechce recepty předělávat, nebude to to pravé ořechové pro bezlepkovou kuchyni. Na začátek knihy vás čeká seznámení se s jednotlivými druhy semínek, co obsahují a jaká je jejich nejlepší příprava pro konzumaci, pak se dozvíte o luštěninách, jak kterou namáčet a vařit (je tam většina běžných fazolí, které však většina lidí ani znát nebude) a pak už obiloviny. Na druhou stranu u většiny obilnin nemají doporučení pro namáčení, což je podle mě škoda, zvýší to jejich stravitelnost i vstřebatelnost živin (ale třeba kamut, žito i pšenici doporučují přes noc namáčet). Osobně bych čekala více informací v tomto směru, když se tak kniha jmenuje, ale je to spíše kuchařka.
Pak už přímo následují recepty, které jsou rozděleny jako snídaně, polévky, saláty, večeře, přílohy atd. Každý recept je doprovázen krásnou fotografií, podle které se vám rozhodně budou sbíhat sliny. Naučíte se připravovat kaši přímo s různých druhů obilnin, připravovat granolu i musli, ale rozhodně tedy nečekejte recepty bez cukru nebo tuku. Celkově jsou recepty takové klasické, najdete v nich často máslo i mléko, různá sladidla či spoustu oleje. Vafle, palačinky, pravé blini nebo lívance, nebo klidně něco lehčího jako různé typy na smoothie. Snídaně jsou rozhodně tou bohatší částí dne:).
Překvapením asi bude, že se nejedná ani o vegetariánskou kuchařku, ale najdete spoustu receptů s masem či s využitím masových vývarů. Na můj vkus je tam příliš receptů na maso, ale zas na druhou stranu se inspirujete jak pro přípravu kuřete či vepřového, ale třeba i jehněčího či ryb. V knize najdete také návod, jak správně obilniny a luštěniny klíčit a jak pak klíčky využít. I když třeba některé obilniny nemohu a receptů se nedržím, je zde několik krásných typů na saláty, tedy jak kombinovat suroviny nebo třeba kombinace obilnin v salátech atd (co třeba takový salát z pohanky, sušených višní a ořechů?). Dokonce najdete nějaké tipy na koření, které využívá semínka (gomashio, dukka), nápady na chutné krekry ze semínek, výrobu rostlinných mlék atd.
Pokud jako já milujete indickou kuchyni, tak vás potěší i inspirace v tomto směru. Stále objevuji nové a nové druhy luštěnin a tak se samozřejmě inspirace hodí. Přestože je kniha plná sladkých receptů a to docela v netradičním duchu, jako je třeba zmrzlina z chlebu nebo puding z hnědé rýže, rozhodla jsem se tentokrát upravit pro vás jeden z risottových receptů, tentokrát s pečenými kaštany. Ty se dají koupit již uvařené, vakuované, nebo pak v sezóně čerstvé a doma si je upéct. Tak jako tak kombinace s dýni s kaštany je skvělá. Vím. že je to spíše až podzimní recept, ale tak třeba vám doma ještě nějaká dýně ve sklepě zůstala a narazíte na vakuované kaštany. A pokud ne, recept si můžete uložit na později a hned jak začnou kaštany prodávat, skvěle si pochutnat.
Risotto s máslovou dýní, kaštany a rozmarýnem
2 porce
- 1 lžíce olivového oleje
- 150 g rýže arborio
- 30+20 g másla
- sůl a pepř na chut
- 0,5 l horké vody (nebo zeleninového vývaru)
- 75 g vyloupaných kaštanů (pekla jsem ze syrových kaštanů ve slupce, cca 300 g)
- 500 g máslové dýně, oloupané a nakrájené na malé kostičky
- 1 malá červená cibule
- 2 stroužky česneku
- 1 stonek celeru
- 2 větvičky čerstvé rozmarýny (nebo 8 lístků šalvěje)
V původní receptu je, že se nejdříve dýně osmaží lehce na pánvi, aby získala zlaté okraje, ale nebyla hotová. Jelikož jsem neměla vyloupané kaštany a pekla jsem je čerstvě, rozhodla jsem se využít trouby i k upečení dýně. Dýni jsem rozložila na plech a pokapala olivovým olejem a lehce osolila. Kaštany jsem nařezala, na 30 minut namočila do studené vody, poté osušila a rozložila na plech. Troubu jsem rozehřála na 200°C a obojí jsem cca 20 minut pekla, dýni jsem občas otočila. Upečené kaštany necháme vychladnout a vyloupeme. V hrnci nebo hlubší pánvi rozehřejeme 30 g másla a dáme na něj opéct nasekanou cibulku, česnek a celer. Pár minut pražíme za stálého míchání. Přidáme arborio, dobře obalíme v oleji a přilijeme cca 1/3 přichystané vody, vmícháme trochu soli a rozmarýn. Oheň stáhneme na minimum a necháme za občasného míchání vodu vsáknout. Jakmile se voda vsákne odpaří, přidáme další třetinu vody a proces opakujeme. Po přidání poslední vody vmícháme také upečenou dýni a povaříme. Dýně by měla být v tuto chvíli již měkká. Zatímco necháme dovařit rizoto, zbylé máslo rozehřejeme na menší pánvi bokem, nasekáme si kaštany a opražíme je pár minut na másle. Vmícháme do uvařeného rizota, dosolíme podle chuť a podáváme. Dobrou chuť.
VYzera to zaujimavo.
2018-04-09 10:35 GMT+02:00 Histaminová Kašulka :
> kašulka posted: „Tuto krásku jsem si vyhlédla před Vánocemi a tak bylo > jasné, co Ježíšek pod stromeček nadělí, že ano. Na první pohled se zdá, že > to nebude taková grafická pecka jako tomu bývá u moderních kuchařek, ale > nenechte se mýlit na první pohled. Protože stačí knih“ >