Velmi často se mě ve zprávách nebo na sociálních sítích ptáte, jaké značky čeho používám atd. Přijde mi to někdy jako zvláštní dotaz a vlastně si po každé říkám, že snad čočka je čočka a sůl je sůl, ale ono to tak někdy opravdu není. V konečné fázi se nejen u HIT zdá, že velkou roli hraje kvalita a původ surovin, protože jinak se nedá ani snad vysvětlit, že na jednu čočku člověk zareaguje a na druhou ne. Ona totiž asi bude jiná i míra kontaminace či způsob uskladnění a právě HIT nám říká, že všechny tyto jednotlivé kroky mohou nějak ovlivnit výslednou kvalitu potravin. Normální člověk to sice nemusí ani zaznamenat, ale člověk citlivý ano. Pro mě je těžké doporučovat jen jednu značku, ráda objevuji nové věci a nové chutě, a také moc dobře vím, že i jednotlivé šarže od stejné firmy se přece jen mohou měnit. Týká se to úplně všeho.
Ale jelikož vám to stejně pořád dávám na sociální sítě, rozhodla jsem se vám to hodit i sem, tedy minimálně ohledně pár potravin, ke kterým se stále vracím. Občas se prostě rozhodnu jít jiným směrem a vyzkoušet novou značku a pak i já mám reakci a zase se poslušně vracím k těm ověřeným. Osobně bych na první místě chtěla zmínit luštěniny a to z jednoho prostého důvodu. Mezi lidmi koluje spousta informací o tom, jak se při HIT luštěniny nesmí, ale to vůbec není pravda. Vaše tolerance luštěnin z pohledu histaminu je dána jen tím, jak kvalitně a dobře luštěniny připravíte. Když je dobře namočíte, povaříte a opláchnete, histamin vám zůstane ve vodě (1) a máte surovinu bez histaminu, která vám může dodat spoustu vlákniny i bílkovin. Samozřejmě to, že možná máte narušenou střevní mikrobiotu, která může ve skutečnosti za vaše potíže, a tedy máte rozdílnou míru tolerance vlákniny, to už je věc druhá. Je potřeba pak postupovat opatrně a navyšovat takové potraviny postupně, aby mohlo dojít i k potřebným změnám ve vašem střevu. Přece jen o luštěninách se vždy říkalo, že nafukují, ale podle mé zkušenosti a zkušenosti mnoha dalších lidí to vůbec nemusí být pravda, záleží jen na vašem přístupu a také přece jen stavu vašeho těla.

Tak jako tak, u většiny luštěnin najdeme celou škálu pozitivních účinků pro naše tělo, více se můžete dočíst v jednotlivých odkazech třeba o:
Co se týče luštěnin, asi jste si všimli, že hodně doporučuji firmu Pro-bio. Jejich suroviny používám prakticky téměř 5 let a vždy jsem byla spokojená. Nakupovala jsem spíše v prodejnách zdravé výživy nebo na různých e-shopech, až když firmu zaujal můj text o čiroku, který se rozhodli citovat na svých stránkách, zjistila jsem, že mají sami pěkné stránky a sortiment, který přesahuje luštěniny. Jednak se jedná o českou firmu a ještě je to všechno bio (přidaná chemie a některé látky nám mohou při problémech s histaminem škodit víc než samotné jídlo), takže máte jistotu, že je tam určitá míra podpory českého a ekologického zemědělství (a v případě dopravy ze zahraničí dbají na ekologičtější dopravu). Asi zde nebudu rozvíjet, proč je potřeba podporovat eko produkci a udržitelnost zemědělství, či proč je fajn podporovat českou produkci, ale rozhodně zvýrazním fakt, že tyto suroviny zpracovávají odděleně od lepkových surovin a tedy nesou hrdě přeškrtnutý klas. A já jak blbec nemusím každou luštěninu či dokonce rýži přebírat, abych zjistila, kolik zrn pšenice se tam dostalo.
To se týká vlastně i té rýže. Já těm obilovinám zas tolik nedám, vždycky mi přišlo, že ať už rýže či jiná obilovina by měla být základ pokrmu a ne příloha. Tedy že maso lze jíst bez doplnění příloh, aby tak byl zajištěn dostatečný příjem zeleniny, a naopak že obiloviny lze mnohem snadněji kombinovat se zeleninou a luštěninami do kompletního jídla bez nutnosti využívat jen jako přílohu. Ale chápu, že v tomto směru jsem jiná. Každopádně myslím, že rýže teď moc nesním hlavně z důvodu, že naposled jsem koupila jinou značku a jak jinak, měla jsem reakci. Osobně si nemyslím, že by ta druhá rýže byla horší, ale zřejmě v ní byla nějaká kontaminace, se kterou jsem nepočítala, a tak jsem se zase vrátila k Pro-bio. Vím, že spousta z vás se mnou možná nebude souhlasit a že možná budete mít naopak nějaké zkušenosti s Pro-bio, ale jen prostě sdílím svou zkušenost. Pokud si mám vybrat mezi rýží a pohankou, moje srdce a protizánětlivé smýšlené táhne spíše k pseudoobilnině pohance (více o tom, proč je pohanka povolené i rámci HIT, najdete zde). Kroupy jsou super na přílohy a já je často využívám po předmáčení na domácí musli, a lámanka je zase úžasná na nevařené kaše, prostě jen zalijete rostlinným mlékem a necháte přes noc v lednici a ona se vám udělá kaše (stejně jako u ovesných vloček). Mají samozřejmě i pohankovou mouku:).
Co mě samozřejmě zaujalo jsou luštěninové mouky. Je to taková moje srdcovka a jsem ráda, když najdu firmu, od které je toleruji. A pokud nemám po ruce Adveni, vím, že budou mít v obchodě Pro-bio. Těším se, která firma se brzy přidá na trh s výrobou luštěninových těstovin (luštěninové těstoviny od jiných firem miluji, protože jsou hodně rychlé, zdroj vlákniny a bílkovin). Využití luštěninových mouk je opravdu široké a pokud je budete tolerovat, máte otevřenou bránu do celé řady zajímavých receptů. Z takové mouky se totiž dají krásně udělat i sušenky (loni jsem vám psala, že Pro-bio dělá nově sušenky z čočkové mouky, které představili na loňském Evolution festivalu, ale můžete si je pohodlně udělat doma sami s tolerovanými surovinami:)).
Jelikož úplně vše nezvládám sledovat, všimla jsem si až teď, že v Pro-bio také dost rozšířili svůj sortiment. Všichni víte, že nedám dopustit na mouky z produkce Adveni Medical, což je také česká firma a spoustu výrobků má bio a zaměřuje se jen na bezlepkové produkty, takže u nich najdete vymazlené věci, ale ráda zkouším i další firmy. Jedna na porovnání a jednak prostě proto, že člověk nemá vždy k dispozici to, co zrovna potřebuje. Pro-bio se teď pustila hodně do čiroku, protože všichni víme, že čirok je takové „zlato“ pro lidi s jakoukoli formou intolerance na lepek/pšenici, dobře se s ním pracuje a má protizánětlivé účinky. Více se můžete dočíst v mém plném článku o čiroku zde. Mě zaujalo, že z českého čiroku vyrábí také krupici, ze které ráno rychle a jednoduše uděláte kaši (klasický celozrnný čirok potřebuje dost času na uvaření). V sortimentu v e-shopu mají také čirokové mléko (z italské produkce), které jsem ještě nikde neviděla a určitě jej chci vyzkoušet.
Jinak možná jste to ještě nezjistili, ale prodejny Albert si pro svou bio řadu Nature´s Promise zvolili právě Pro-bio a sice v jiných obalech, ale pořád ten stejný výrobek. Osobně tedy když potřebuji jen jednu věc a nechci běžet do zdravé výživy nebo objednávat on-line, zaběhnu do Alberta koupit tam.
A co vy? Znáte tuto českou firmu nebo je to pro vás úplně novinka?
Páni, z toho mám děsnou radost. Na seznamu od doktorky mám většinu luštěnin zakázanou, kromě červené čočky, která je na vyzkoušení. Třeba cizrna (kterou miluju) tam není nikde, vlastně proto jsem se sem dostala, chtěla jsem vědět, kam spadá… Takže to asi postupně vyzkouším. Když se moje příznaky „lítáním“ nevyznačují, mám šanci, že mi to nebude vadit, že? 🙂 Naděje umírá poslední 😀
Ano ano, dle vyzkumu histamin neobsahuji, takze urcite je na to otestovat osobni toleranci. Samozrejme kazdy ma zazivani v jinem stavu a take mikrobiota muze hrat roli, ale pokud je clovek zvyknuty a nema zadne prime vedlejsi ucinky, nema smysl vyrazovat:)
Kasulko, testoviny z cervene cocky teda histamin nemaji?
kdyz se cervena cocka musi macet a oplachovat, aby se zbavila histaminu po vareni?
mela jsem testoviny z cervene cocky a velke nadymani a rano ridsi …tak me to prekvapilo
dekuji
Podle novějších studií ani luštěniny histamin neobsahují: https://histaminovakasulka.com/2019/08/04/histamin-v-potravinach-rostlinneho-puvodu-aneb-cemu-se-skutecne-vyhybat/. Navíc těstoviny se vyrábí z již zpracované, loupané čočky, dále se vaří. Nadýmání (a následné pochody) nejsou spojovány jen s histaminem, zvláště u luštěnin (kde víme, spousta zdravých lidí si pak “poprdí”), může to být větším obsahem vlákniny a nepřizpůsobenou mikrobiotou (tedy velká porce), může jít o špatnou kombinaci s dalšími potravinami (v případě některých firem také možnou kontaminaci lepkem), psychosomatický efekt a v neposlední řadě také alergie.
Dobrý den, kašulko,
chci se prosím jen zeptat – nestalo se Vám někdy, že jsou luštěniny namočené až tak dlouho, že následně naklíčí – pak vadí z pohledu HIT, není to tak? Vychází mi z toho, že u každé luštěniny je rovněž důležité zvážit, jak dlouho namáčet.
Díky za odpověď.
Mirek
Mě se to nestalo, ale máte pravdu, je tam větší riziko nárůstu biogenních aminů (který ani podle studie pak už nejde úplně vyvařit do vody, jako je tomu u luštěnin před klíčením). Každopádně to chce i vyzkoušet, jsou lidé, kteří klíčky tolerují a dokonce si řadu semínek a luštěnin klíčí cíleně pro získání více živin. Samozřejmě se musí u každé zvážit doba, roli může hrát teplota nebo přístup světla, ale stačí si zadat do vyhledávače doba klíčení a vypadne na vás mnoho návodů a přesné doby;)
S tim Albertem jsi me potesila, zrovna dnes ksem tam brala 4 pohankove mouky 😊