Je tomu jen chvilka, co jsem vám na instragramu slíbila recept na nový koláč, tak abych nebyla za slibotechnu, tak přidávám. Ano, je to zase koláč/dortík, který jsem si říkala, že bych třeba jen tak za odměnu poslala těm, co se kdy rozhodli přispět na provoz stránek, ale nakonec jsem se rozhodla přidat pro všechny. Je totiž skvělý, je bez lepku a bez mléka a obsahuje spoustu protizánětlivých potravin. Samozřejmě pořád si myslím, že dortíky a koláče by neměly být na přilepšenou každý den, ale měli by být spíše součástí vypracovaného plánu/jídelníčku, aby zapadaly nutričně tam, kam mají. Nebo abyste případně měli po ruce recept, kdybyste čekali velkou návštěvu, slavili něco s rodinou a přáteli a chtěli si také dát do nosu. Takže po několika opakování a formách vznikl tento koláč, který ocení hlavně milovníci perníkového koření a případně skořice.
Ke skořici se snad už ani na svých stránkách nemusím vyjadřovat. Ne, neobsahuje histamin a dokonce podle výzkumu nepůsobí jako liberátor, ale naopak pomáhá stabilizovat žírné buňky a bojovat proti zánětu. Samozřejmě jako každé koření má své silné silice (proto jich také používáme na dochucení jen špetku) a může vám tedy klidně osobně vadit, ať už máte problémy s histaminem nebo ne. Perníkové koření si klidně můžete připravit doma sami, je v něm spousta léčivého koření jako je skořice, badyán, vanilka, hřebíček či anýz, někdo dokonce přidává i kůru z bio citronu (citrusová kůra pomáhá bojovat proti uvolňování histaminu z žírných buněk). Pak už tam máte v receptu samé protizánětlivé ingredience jako kokos, pohanku, čirok či dokonce dýni.
Někdy se setkávám také s tím, že byste chtěli „normálnější“ ingredience pro koláč. Popravdě toto jsou pro mě normální ingredience a dnes už není problém nechat si doručit cokoliv kamkoliv po ČR. Není tedy možnost se vymlouvat, že to u vás v sámošce nemají. Já jsem se rozhodla, že chci volit ingredience, které tělu něco dodají, a to prostě bohužel většina surovin v běžném krámě nesplňuje. Proto nemohu tvořit koláče a recepty ze surovin, které doma vůbec nepoužívám a nechci je dokonce nejen jíst, ale ani servírovat návštěvám a svým blízkým. Nechci prostě šetřit na něčem, co pro mě může být lékem a ochránit mě před spoustou nemocí a symptomů, které bych následně musela řešit mnohem dráž (ono totiž co si budeme nalhávat, nejdražší je náš čas jako člověka, který často při nemoci a problémech nemůžeme vhodně využít či věnovat těm, kteří o to stojí). Prostě z mé zkušenosti se nevyplácí brát jídlo jen jako něco jistého, co se nám objeví na stole nebo v obchodě, ale jako něco kreativního a silného, co mi může hodně dát a přitom hodně vzít. Vím, že změny v kuchyni a učení se s novými moukami může být velmi těžké, ale určitě se vyplatí. Nikdo vás do toho samozřejmě nenutí a na oplátku prosím já vás, abyste po mě zase nechtěli recepty z pšeničné mouky s tunou rafinovaného cukru, mléka a tuku. Recepty jsou tvořeny tak, abych je mohla nejen já, ale i spousta alergiků v mém okolí a aby obohatili jídelníček hlavně těm, kdo prostě některé suroviny nemohou. Běžných receptů totiž najdete na internetu a v kuchařkách tisíce, na ty zdravotně nutné diety se občas zapomíná, a přitom si na nich mohou všichni pošmáknout. Takže nebojte se občas vkročit do temné vody nových potravin a trochu si tam zaplavat, možná zjistíte, že to bude přesně pro vás. A když ne, můžete se přece vždy vrátit k tomu, na co jste zvyklí:).
Dýňový perníkový koláč se skořicovým krémem
- 60 g kokosový olej
- 4 vejce
- 115 g kokosový nebo nerafinovaný třtinový cukr
- 1 hrnek mandlové mléko
- 400 g pyré z muškátové dýně
- 1 lžička perníkové koření
- 2 lžičky prášek na pečení z vinného kamene
- 100 g hladká čiroková mouka
- 100 g hladká pohanková mouka
- 60 tapioková mouka (tapiokový škrob)
- 20 g kokosová mouka
kešu poleva
- 100 g předem namočené kešu ořechy
- 30 g kokosový olej
- 1 lžička mleté skořice
- 1 lžíce medu
- případně pár lžic vody
- na zdobení hrstka drcených kešu ořechů
Troubu předehřejeme na 180° a formu na koláč o průměru 22 cm si vyložíme papírem na pečení.
Všechny ingredience používáme při pokojové teplotě. Smícháme kokosový olej s vejci, mandlovým mlékem a dýňovým pyré. Zvlášť si promícháme mouky, prášek na pečení a perníkové koření. Směs vmícháme do tekuté směsi a přelijeme do připravené formy. Pečeme v troubě 50 minut či dokud párátko nevyjde čisté. Necháme vychladnout.
Kešu ořechy spolu se zbylými ingrediencemi na krém rozmixujeme do hladka a potřeme vychladlý koláč. Dozdobíme nasekanými kešu ořechy, které můžeme předem na suchou opražit. Podáváme třeba s čerstvým ovocem nebo i bez něj. Dobrou chuť.
Dobrý den, mohu nahradit kokosový olej ghíčkem, případně jiným olejem, který bude lahodit moučníku? Nějak se s tím kokosovým olejem nemohu ztotožnit.
Vaše stránky jsou pro mě velmi inspirativní.
Děkuji
Urcite! Ghi ci jakykoli olej poslouzi uplne stejne. Trochu jiny pomer by mohl byt treba u masla, ktere obsahuje urcitou cast vody a urcitou cast tuku, ale jakykoli 100% tuk vam nahradi kokosovy. Ja mam treba specifickou chut ghi hodne rada, ale muzete sahnout po necem neutralnim, jako je ryzovy treba.
Kašulko, je výborný! Akorát jsem měla jiné mouky, tak můj je míň nadýchaný a vlhčí. Už u cukru jsem si říkala, že jsi nějaká nezvvykle přející – a pak ještě LŽÍCE medu!!! 🙂 To jen, že býváš přísnější. Ta kombinace s kešu polevou je lahodná, moc se ti povedla.
Kolac je dokonaly! Jednoducha priprava a vysledek nadchnul celou rodinu 😋😋😋 Dekuji velice za Vase stranky, hodnotne informace i recepty – sice jsem mela doma vsechny prisady, ale varit timto zpusobem je pro mne porad dost neprobadany vesmir. 👍👏👏
Ahoj Kasulka, dufam, ze mozem Tykat, ja som Maruska, tesi ma,dem skusat tento recept a nemam jasno o tekvicovom – dynovom pyre, najskor ho musim uvarit alebo len nastruham surovu tekvicu? Mozno som tupa, no nerozumiem 🙂 dakujem za odpoved a este, ja rozumiem, preco tie ingrediencie, mne je to jasne, ja si urobim kolac raz za cas, ozaj, ako dobrotu navyse, ale nech je mojmu telu prospesna, dakujem za Tvoj blog, je pre mna velkou inspiraciou 🙂
Ahoj, tykání je naprosto v pořádku:) Když píši pyré, tak používám v receptu uvařené pyré, které si doma připravuji (někdy vařené, jindy pečené, více zde https://histaminovakasulka.com/2013/04/08/superdyne-vas-zachrani-a-take-recept-na-bezlepkovy-dynovy-chleb/), přece jen se může chovat trošku jinak než strouhaná dýně (jiný obsah vlhkosti, struktura). V některých receptech to lze i zaměňovat, ale nezkoušela jsem, tam nemůžu soudit přímo u tohoto receptu. Jinak pyré se dá připravit dopředu a krátkodobě i zamrazit:)