Recenze: Cukfree kuchařka pro sladký život bez cukru a k tomu recept na chutnou kokosovou kaši

Posted by

Dnes bych pro vás měla recenzi na kuchařku a jeden receptík z pera české bloggerky, což určitě ocení ti, kdo raději české autory. Možná jste už o Janině a jejím počinu Cukrfree už něco málo slyšeli, možná jste ji zahlédli ve apelu DVTV či možná jste zabloudili na její krásný instagramový profil. A pokud ne, tak určitě zbystřete. Ne, tímto nechci přecházet na nízkosacharidové stravování, které podle mě přináší možná negativa hlavně při nevhodně sestaveném jídelníčku, ale recepty a tato kuchařka mohou pomoci odstranit přebytečný rafinovaný cukr z vaší stravy. Myslím, že není pochyb, že jeho nadbytečná (a zbytečná) konzumace nikomu nesvědčí a jak víte z mých článků, přispívá zánětu. A to opravdu nechcete.

Kuchařku a celý blog od Janiny považuji hlavně za krásnou inspiraci na bezlepkové recepty, a tentokrát si užijí i ti, co konzumují maso. Trochu jsem se v počátku bála, že recepty budou hlavně o mase, ale byla jsem nakonec mile překvapena. Strašně ráda bych tady teď vychvalovala hlavně recepty, ale myslím, že v kuchařce je snad nejlépe zachycena jiná dovednost, kterou Janča má, a to je rozhodně cit pro foodstyling a foodphotography. Ne, opravdu, ty fotky zachycují úžasnou atmosféru, chuť tvořit recepty a péči o jejich úspěšnou a lákavou prezentaci. Ono udělat nějaký foodstyling a vyfotit to je jedna věc, ale tady tak nějak dýchá láska a hravost a pozitivní atmosféra.

Na úvod knihy se dozvíte něco málo z důvodu, jak se Janča k cukrfree dostala. Cesta to jistě nebyla jednoduchá a pokud se o ní chcete dozvědět mnohem více, doporučuji ji sledovat i na sociálních sítích, kde se spoustu věcí dozvíte. Třeba o tom, jak se nedávno Janča na Havaji provdala a zároveň tam dokončovala další kuchařku, která bude určena hlavně pro děti. Protože pokud chceme vidět změnu ve společnosti k tomu lepšímu, musíme začít od dětí. Často vidíme, jak maminky nejprve přísně a pomaličku zavádějí a pak najednou jakoby se něco zlomilo, a děti běhají s cukrem narvanými tyčinkami a krmí se všemi možnými polotovary, jen ne přirozenou stravou a nutričně bohatými surovinami. A není asi žádné překvapení, že na co si děti naučíme, to nám budou jíst.

Janča uvádí, že cukrfree by neměla být jen dočasná dieta, ale životní styl. Měla by vám pomoci udržet na uzdě výkyvy v chutích a i vlčí hlad. Janča sama přiznává, že 13 let trpěla poruchou příjmu potravy a toto pro ni byla konečně vysvobozující cesta, jak přestat tělu ubližovat a trápit ho návaly přejídání nebo naopak hlady. Sama uvádí, že si vyzkoušela několik typů diet a třeba na té vysokosacharidové byla pořád hladová (což samozřejmě nemusí být váš případ). Každopádně se jí podařilo najít cestu, jak se zbavit závislosti na jídle a nechat se jím ovládat. Takže ať už se závislostí na jídle bojujete nebo ne, najdete v kuchařce celou řadu receptů, které jsou přirozeně bez cukru, ale měla by vás zasytit díky vyššímu obsahu bílkovin a tuku. Nemusíte se tedy bát, že byste zase šli na nějakou hladovou dietu, ale spíše jen měnili to, z čeho budete brát energii. Na začátku knihy najdete základní recepty, což je super, protože se naučíte dělat rostlinná mléka, ghí, másla či třeba majonézu.

Mezi další kapitoly patří třeba Snacky a přílohy, tedy opět klasické recepty třeba na květákovou rýži, celerovo-květákové pyré, zeleninové špagety a hranolky či třeba chipsy a pochutiny, pokud nějaký ten snack nutně potřebujete. Pak už se můžete vrhnout na snídaně, kde si vyberete třeba i v případě alergie na mléčnou bílkovinu nebo intoleranci laktózy. Pak už skočíte na hlavní jídla, kde se sice většinou vyskytuje nějaké to maso, ale podle mého zběžného pročtení nebude problém nahradit nebo vynechat a recept si tak přizpůsobit podle svojí tolerance. Pár receptů je s rajčaty nebo avokádem, ale buď je můžete přeskočit nebo prostě rajčata vynechat. A možná vás to překvapí, ale nepotřebujete cukr ani k tomu, abyste udělali nějaký ten dezert. V knize jich rozhodně pár najdete a zaručuji vám, že se vám budou sbíhat sliny. Takže krátce a stručně, pokud hledáte recepty z celistvých kvalitních surovin, tady je rozhodně najdete.

V tomto případě jsem snad poprvé neměnila nic ze stávajících ingrediencí, protože kaše je jednoduchá, bezmléčné, bezlepková a opravdu ji ráno zvládnete za pár minut. A je v ní skvělá vychytávka, kterou doporučuji dělat u každé kaše, ať už třeba ovesné nebo čirokové, tedy povařit v kaši jedno vajíčko. Dodá vám to potřebné živiny, bílkoviny i zajímavé minerály. A samozřejmě tak i na delší dobu zasytí. Z počátku se mi ta porce zdála trochu menší a pro chlapy a jedlíky bych určitě přidala, ale není se čemu divit, když se podíváte na drobnou Janču, že ji to určitě zasytí. Každopádně není nikdy problém trochu přidat nebo prostě vyzkoušet, zda bude porce pro zasycení stačit. Nejde o to, abyste se napucli k prasknutí, ale aby vám nekručelo v břiše pár dalších hodin. Tak co, jste ochotni se do té dobroty pustit a ověřit si, že není potřeba se nacpat od hlavy k patě cukrem, aby vám chutnalo?

Kokosová kaše

(1 porce)

  • 2 lžíce kokosové mouky
  • 2 lžíce mletých lněných semínek
  • 3/4 hrnku vody nebo kokosového mléka
  • 1 lžička kokosového oleje
  • 1 lžíce kokosového krému nebo smetany
  • 1 vejce
  • na servírování
  • bobulovité ovoce, nadrcené kakaové boby, skořice (nebo pokud nejste cukrfree, tak kapka javorového sirupu, ale kaše je sama o sobě sladká)

Vejce si rozkvedlejte do mističky. V menším hrnci smíchejte kokosovou mouku, lněné semínko a vodu a na vyšším plameni za stálého míchání zahřívejte. Jakmile začne směs houstnout, odstavte kaši, vmíchejte do ní za stálého míchání rozkvedlané vejce. Poté opět na středním plameni za stálého míchání zahřívejte, dokud kaše nezhoustne. Odstavte z plamene a míchejte dalších 30 vteřin. Vmíchejte kokosový krém a kokosový olej, dejte do misky a dozdobte zvoleným ovocem či drcenými boby. Dobrou chuť.

4 comments

  1. to vypadá výborně 🙂 šlo by to i bez těch lněných semínek a smetany?

    A zajímá mě – to vajíčko stačí opravdu tak povařit pár minut? Bojím se kvůli bílku, který by se neměl přece u HIT pořádně neudělaný…

    Děkuji !

    1. Lněné semínko tam má významnou zahušťovací funkci (a samozřejmě funkci nutriční, tedy vláknina a tuky), kokosová smetana to jen zjemňuje, bez té se obejdete.
      Vtipné je, že nikdy nebylo prokázáno, že by bílek měl jakoukoli histamin-liberační funkci u člověka. Jen u zvířat (a to jen některých) a stačilo povaření pouhou minutu. Tedy ten možný účinek je pouze u syrového bílku, jakmile zahřejete nad 42 C, dojde zřejmě k rozkladu imunogenní bílkoviny (tedy logicky buď budete reagovat z jiných důvodů na bílek a je jedno, jak dlouho jej budete vařit, nebo vám stačí opravdu jen krátký tepelný proces, tím, že je vejce rozkvedlané, dojde k tepelné úpravě ihned, ne třeba jako při smažení, kde často u volského oka jde vidět, že zůstává na povrchu část tekutého bílku).
      https://histaminovakasulka.com/2015/01/07/co-rika-hit-na-vejce-a-k-tomu-jeden-recept-na-vyzivne-vejce-v-mangoldovo-batatovem-luzku/

  2. Dobry den, ake mozne negativa moze zanechavat nizkosacharidova strava? Som na nej uz 4 mesiace, niektore problemy mi zmizli, ine vznikli…

    1. Jen uvedu, že jsem psala „nesprávně“ sestavená, což bohužel ale často vidíme. Ono když se něco redukuje, tak to člověk nějak nahrazuje, a na tom pak záleží, co se bude v těle dít. Přestože jsme metabolicky poměrně flexibilní, ne každý je schopný účinně přepnout na zisk energie z jiných zdrojů. Jinak podle Ch. Kressera považuji za nízkosacharidové pro ženy pod 75 g sachrů denně, a tam je často problém zajistit dostatečný příjem některých vitamínu (Bčka nejčastěji přijímáme se sacharidovými zdroji) či třeba vlákninu. Vysokotuká dieta se běžně ve výzkumu využívá k vyvolání metabolických poruch, před vysokbílkovinnými odborníci také varují. Dá se o to tom dohledat na netu hodně, ať už třeba nějaké body zde: http://humanfoodproject.com/sorry-low-carbers-your-microbiome-is-just-not-that-into-you/, nebo i tady: http://www.nehladu.cz/2018/01/low-carb-pro-vsechny-pohled-nutricni.html, přehledně opět u Ch. Kressera: https://chriskresser.com/is-a-low-carb-diet-ruining-your-health/, pak třeba video od Gregera (https://www.youtube.com/watch?v=Rhs2fQVfM4o) atd. Je toho spoustu a samozřejmě je potřeba v tomto směru právě vycházet z osobní zkušenosti a snažit se najít tu optimální hladinu, která pomůže odstranit nějaké problémy, ale nepřivodí další, což může být pro spoustu lidí opravdu výzva a je dobré tedy myslet na to, že každá restriktivní dieta má svá rizika a je tedy potřeba přistupovat k ní zodpovědně a flexibilně.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.