Veganský quiche s cizrnovým těstem a batátovo-dýňovým krémem (bez sóji)

Posted by

Docela často potkávám kolem sebe lidi, kteří nejsou moc na sladké. Musím říct, že jim to tak trochu závidím, protože se mi většinou při pohledu na všechny sladké dobroty sbíhají sliny. Na druhou stranu na oslavách často vídáme právě ty sladké dobroty a „slaňáci“ pak musí sáhnout po takových těch typických potravinách jako jsou tyčinky či oříšky. Proto ráda občas připravuji i slané koláče. Navíc takový slaný koláč má velkou výhodu. Dáte si jej s chutí na snídani, na oběd a vlastně i na večeři. Stačí jej jen trochu v troubě přihrát a s dobrým salátem je to hned jídlo jedna báseň.

Připravit takový běžná slaný koláč asi není problém. Ten nastává ve chvíli, kdy do sebe prostě nemůžete nalít tunu smetany a sýru či vejce, na kterých jsou většinou quiche postavené. Pak se samozřejmě připravuje třeba z tofu, což jakožto sója může být pro mnohé problém. Nakonec jsem se tedy rozhodla vzít dvě své oblíbené suroviny, batáty a dýni, a hezky je nalít na těsto. A aby i ona „krusta“ nebyla jen směs škrobu a tuku, využila jsem cizrnovou mouku, která koláč obohatí bílkovinou a vlákninou, a zároveň umožní, že vynecháme vejce. Uhostíte tak nejen své kamaráda vegany, ale také třeba zrovna ty, kdo trpí alergií na vejce a mléčnou bílkovinu.

O tom, jak je dýně skvělá, si můžete přečíst více zde (i pojednání o tom, jak je to s tím histaminem). No a o té cizrně se zase dozvíte zde. Sladké brambory jsou chuťově naprosto skvělé, jejich oranžová barva je dána přítomností beta-karotenu (vitamín A), obsahují vitamín B6 a měď (obojí je důležité pro funkci DAO) a spoustu vlákniny. Mimo to také nepatří mezi lilkovité jako klasické brambory, takže je možná odtolerujete lépe. Když náhodou seženete ty fialové, tak ty mají také ve studiích zdokumentované protizánětlivé účinky. Přiznám se, že kukuřice je v tomto receptu tak trochu zbytečná, ale jednou za čas ji prostě ráda někam přidám. Přece jen koláč trochu oživí. A když přidáte koření jako je bazalka nebo tymián, možná vám pak celý koláč připomene tak trochu pizzu a Itálii. Když zvolíte více česneku a majoránku, vrátíte se zase zpátky do té naší české kuchyně. Nebojte se proto s recepty experimentovat a volit koření, které vám nejen vyhovuje a tolerujete jej, ale které vám dělá radost na duši. Spousta koření má totiž léčivé účinky a hlavně konzervuje dané jídlo proti mikrobiotě, takže vlastně zabrání i její činnosti a potenciálnímu uvolnění histaminu a dalších aminů. A vy si tak budete moct koláč užít bezpečně o nějaký ten den déle.

Veganský quiche s cizrnovým těstem a batátovo-dýňovým krémem

Těsto

  • 1 hrnek cizrnové mouky (120 g) (Adveni Medical)
  • 1/2 hrnku mouky z červené čočky (70 g) (Adveni Medical)
  • 1/2 hnku vody
  • 1/4 hrnku olivového oleje
  • 1 lžička mořské soli

Náplň

  • 450 g batátů (oloupaných)
  • 450 g muškátové dýně (bez slupky)
  • 100 g kukuřice (rozmrazené)
  • 2 střední červené cibule
  • 1 lžička mořské soli
  • 1 lžička mleté sušené kurkumy
  • 1 lžička bio farmářského koření (Sonnentor, můžete nahradit jiným oblíbeným kořením, tato směs obsahuje: horčice žlutá 37 % bio,dobromysl 21 % bio, yzop bio, rozmarýn bio, bertrám bio)

Batáty a dýni nakrájíme na kostičky a dáme do hrnce podusit (tlakový hrnec cca 12 minut, normální odhadem 30 minut?). Necháme vychladnout.

Smícháme mouky se solí a tekutinami a vypracujeme pevné, trochu lepivé těsto. Necháme cca 10 minut odstát, aby mouky nasály vodu. Troubu předehřejeme na 160°C (horkovzduch). Formu na quiche vyložíme papírem na pečení nebo vytřeme tukem a vmačkáme do něj těsto rovnoměrně, aby jsme měli i dostatečné okraje. Propícháme vidličkou a pečeme 15 minut. Vyjmeme a necháme  lehce vychladnout.

Batáty spolu s dýni zbavíme přebytečné vody a rozmixujeme na hladké pyré. Vmixujeme sůl a koření. Případně přidáme trochu vody, aby nám vzniklo husté pyré (tedy hmota, která se bude dát ve formě rozetřít). Do předpečeného těsta rozetřeme polovinu batátového krému, posypeme nasekanou cibulkou a kukuřicí a překryjeme zbylým pyrém. Pečeme dalších 35  minut (pyré nemusí být úplně tuhé, ztuhne při chladnutí, ale nesmí být vyloženě tekuté, velmi bude záležet, jak vodnatou konzistenci jste zvolili). Necháme vychladnout a podáváme. Dobrou chuť.

4 comments

  1. myslíte, že tu cizrnovou mouku můžu koupit i jinou než Adveni? viděla jsme akorát od Probio třeba

    díky

    1. Určitě:) Mouku uvádím hlavně proto, že se někdy může lišit jemnost mletí nebo savost mouky, ale obvykle jsou to malé rozdíly (koláč se pak mže péct trochu déle nebo naopak kratší atd, ale budou to malé změny:)).

  2. Já jsem nevěděl, co je to Quiche. To je Kyš. Hlavní suroviny jsou máslo, vejce, smetana, sýr, uzenina. Když jste z toho vzala všechny tyhle charakteristické suroviny, tak by se to mělo spíš jmenovat: Vysokosacharidový quickie. Všimněte si, že tam patří hrnek másla, hrnek smetany, hrnek slaniny a sýr. Vy jste použila 10 krát měně tuku, než tam patří. To je špatné. Živočišný tuk je základ zdraví, to říkaly už naše babičky. Aspoň bezlepkové cizrnové těsto jsem z vašeho receptu využil.

    1. Ono je dobré číst i ty popisky, ne všichni mohou máslo, mléko nebo vejce. Bohužel těch lidí přibývá. A uzeniny nejsou zdravé pro nikoho, natož pro histaminiky. Pokud můžete, tak si dělejte klasický kyš, ale na to nepotřebujete jistě žádné velké recepty, ty jsou u mě dělané hlavně pro lidi, kteří spoustu věcí nemohou a chtějí si také občas něco zajímavého upéct/uvařit. Hold je dobré mít soucit i s těmi, co jsou nemocní a musí nebo i chtějí jíst jinak (např. bez zánětlivého kaseinu nebo rakovinotvorných uzenin).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.