(Ne)bezlepkově s Air France aneb když na vás letecká společnost šetří

Posted by

Tak nějak jsem si zvykla pro vás sbírat informace, protože těch není nikdy dost, zvláště, když se jedná o cestování. Ještě než si přečtete zbytek článku a pokud víte, že spadáte do kategorie HIT pacienti nebo reagujete na některé potraviny, existuje pouze jedna jediná možnost – vzít si na palubu jídlo vlastní. Velmi často slýchám, že je lidem zle po jídle v letadle, což není nic překvapujícího, vzhledem k čerstvosti či přípravě jídel, proto se opravdu nemůžete spoléhat, že vám někdo dá něco speciálně pro vaši dietu. Většinou se to dá na tu krátkou dobu vydržet i bez velkého jídla a malé svačinky můžete zabalit i sebou. Pokud si nejste jisti, napište předem do společnosti, že máte takové a oné alergie a oni vám odepíšou, že pro vás nemohou zajistit jídlo a mát si vzít vlastní, ten papír si vytiskněte a budete více klidní. A když si donesete vlastní, budete tak mít jistotu, že let přežijete. On už samotný stres a celkově změny tlaku mohou hrát roli a když to podpoříte ještě špatným jídlem, máte na problém zaděláno. Většina společností se totiž neobtěžuje dodat informace o složení jídla a nikdy netušíte, co tam na vás číhá.

Takto vypadalo moje první jídlo v letadle. Prý prostě nebylo objednané…k chybě se nikdo nechce přiznat.

I přesto si v letadle objednávám bezlepkové jídlo, i když vím, že jej zřejmě jíst nebudu. Ona totiž neexistuje možnost bezlepkového vegetariánského jídla, což je smutné. Většinou je jistota, že vám tedy nacpou nějaké maso (a my víme, jak je maso z pohledu histaminu rizikové), většinou nějakou rybu (další histaminová bomba), ideálně pěkně rajčata a v dezertu plátek ananasu. Bohužel stejně jako všechny velké společnosti si i Air France myslí, že bezlepková dieta znamená kalorická redukce a náhražky, takže se připravte a raději si něco zabalte sebou. Ale teď už se pojďme podívat na moji zkušenost. Vím, že zajištění bezlepkového jídla není povinnost, ale pokud už to společnost nabízí, čekala bych, že se k tomu postaví přímo. Letenky jsme tentokrát měli objednané přes Letuška.cz a také tam s patřičným předstihem volali pro objednání bezlepkové stravy. Vše proběhlo údajně v pořádku a já jsem situaci považovala za vyřízenou. Že na první letu do Paříže všichni dostali nějakou housku a mně nikdo jinou variantu nenabídl, by mě nepřekvapilo a ani mě to nijak nezaujalo. Že si nikdo před odletem z Paříže nepřišel ověřit sedadlo, to už mě trochu rozhodilo. A také že ano. Při podávání jídla jsme zjistili, že pro mě nemají žádné jídlo, že žádné bezlepkové menu nedostali prý zadané.

Snaživý letušák byl asi to jediné hezké na tom letu… Bohužel na tak příjemného jsme už pak nenarazila…

Ahaaaa. Tak to je úžasné. Musím tedy uznat, že letušák se mi snažil vyjít vstříc a dokonce volal do první třídy, jestli nemají nějaké zbytky, ale ani tam nic nebylo, takže jsem vyfasovala hrst hroznů a dvě mandarinky, které samozřejmě nesmím. Čekalo mě tedy dalších 10 hodin bez jídla, protože všechny malé svačinky, které případně letecké společnosti nabízí, měla AF s lepkem. Jak jinak. Žádný kousek ovoce, nic. Naštěstí jsem ještě měla trochu jídla z domu a hlady tedy neumřela, ale bylo to docela nemilé. Že k chybě došlo na straně AF jsem si jistá, protože na dalším letu s jinou společností jsem bezlepkové jídlo dostala bez problémů.

China Airlines mě potvrdili, že Letuška se zřejmě pokusila zadat bezlepkové jídlo, které jsem na navazujícím spoji dostala, problém je tedy zřejmě na straně AF.

Takže ráda bych referovala, co dobrého jsem měla, ale bohužel nic. Letuška s.r.o se vyjádřila, že na jejich straně problém není, AF se vyjádřila jakousi automatickou odpovědí, že jsem žádné bezlepkové jídlo na svých letech neměla objednané (zajímavé je, že na cestě zpět jsem je dostala i u AF, takže si někdo nevidí na špičku nosu) a tím to pro ně skončilo (a mě tedy jejich styl komunikace a očividné lži potvrdili, co je to zač). Všichni se tváří, že se nic nestalo. Možná si někdo řekne, že můžeme být rádi, že něco dostaneme, ale pokud se společnost tváří tak, že mi nabízí speciální jídlo, očekávám, že mi je opravdu zajistí. Představa, že cestuji s dítětem na bezlepkové dietě a oni mu nepřinesou žádné jídlo a vy si žádné nemáte (nebo jen málo), protože vám společnost slíbila bezlepkové jídlo, je naprosto děsivá.

Co se týče cesty zpět, mám bohužel další špatné zkušenosti. Jednoduše proto, že společnost se nesnaží zajistit stejnou kvalitu a kvantitu jídla jako pro normální cestující. Opět si myslím, že je to velké selhání. Sice člověk nelétá proto, aby se najedl, ale opravdu zamrzí, když je někdo nemocný, chce se cítit normálně, ale místo toho s ním jednají ještě hůře a myslí si, že je to v pořádku. Nemohu toho moc říct o celkové kvalitě třeba masa, protože jsem jej nejedla, ale jídlo oproti běžnému postrádá jakékoli pečivo/krekry/suchary, žádné máslo, sýr, žádný dezert, salát je také vlastně jen ochuzený. Pokud vás trápí třeba HIT, zbude vám tedy za hrst rýže s trochou zeleniny, dva plátky okurky a salátu a tři mini plátky ovoce. No jo, člověk moc velký kalorický výdej nemá, ale jako tohle? Prostě opravdu je lepší se nespoléhat a něco si donést. Pro srovnání přidám obě fotky.

Bezlepkové jídlo se stává pro histaminiky problém, jelikož jíst rybu na palubě je risk i pro zdravé cestující, ale samozřejmě jediný dezert je ovoce, kde část tvoří citrusy.
Pokud si však dáte normální jídlo, možná se i trochu najíte, i když takový histaminik si jistě nedá maso neznámého původu, ananas či housku s kvasnicemi.

To stejné se odehrálo vlastně při snídani, kdy opět dostanete to stejné, jen vám nějaké to maso nahradí třemi mini brambůrky a místo dezertu vám dají 100 ml džusu, který si každý může vyžádat od letušky v rámci pití.

Snídaně bezlepkových šampionů:)
Zatímco soused si takto smlsne. Nemluvě o tom, že housek dostanete, kolik se vám zamane.

Ani na této cestě nebylo po zbytek letu (téměř 13 hodin) mezi jídly nic bezlepkového, všechny svačinky jsou lepkové a je až překvapující, že pokud takový servis nabízí normálním zákazníkům, proč člověk s bezlepkovou dietou nemá stejný servis? Pochopila bych, že kdyby společnost napsala, že jídlo nezajistí a musí je člověk zajistit sám, je to o něčem jiném. Ale pokud mi někdo slíbí servis a pak není schopný dodržet jeho kvalitu, není to klamavá reklama a známky nespravedlnosti? Vím, že v mém případě, kdy spoustu věcí nemohu, je to o něčem jiném, ale dovedu si představit, že lítají lidé, kteří mají „pouze“ celiakii a mělo by k nim být přistupováno normálně. Proto za mě Air France palec dolů. Ano, člověk nelítá kvůli jídlu, ale pokud si volíte společnost, se kterou letět, doporučuji spíše takovou, která si stojí za svým jménem a staví se zodpovědně k tomu, co nabízí. A to rozhodně Air France není.

A jaké jsou vaše zkušenosti s leteckými společnostmi? U mě stále vede Lufthansa, at už se kvality jídla či obecně služeb týká. Jen ta cena…..:).

3 comments

  1. Syn ma potravinove alergie, a tak mame vice nez 10ti lete zkusenosti s ruznymi spolecnostmi. Vetsinou negativni, I kdyz jsme si mnohokrat stezovali. Parkrat nam pred letem poskytli voucher tak jsme aspon na letisti koupili bezpecne jidlo. Nemam pocit, ze by se situace vylepsila. Nejhorsi je, ze nejsou povinni uvest seznam ingredienci, ani letusky ho na pozadani nemaji…doporucuji nespolehat na leteckou spolecnost. Vzdy balime jidlo s sebou.

  2. To není nic proti tomu, co se děje v Ostravské nemocnici. Při banální operaci mi sdělili, že si mohu vybrat dietu bezlepkovou. Tak mi celý týden nosili buchty z bezlepkové mouky. Jednou na slano, jednou na sladko kynuté, pak zas s práškem do pečiva. Nedalo se to vydržet hlavně proto, že ostatní dostávali pestrou bezlepkovou stravu, např. maso se zeleninou a brambory nebo rýže. Moje buchty byly bez veškerých příloh, bez ovoce, bez zeleniny.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.