Jóga je stejně účinná jako lowFODMAP dieta aneb léčba zažívacích potíží pohybem

Posted by

Jelikož jsem v minulých příspěvcích zmiňovala, že věda teď hodně poukazuje na to, že za histaminovou, ale třeba i laktózovou intolerancí, může stát SIBO, tedy syndrom přerůstání bakterií do tenkého střeva, je to docela ožehavé téma i pro histaminiky (zde, zde). O SIBO jsme si již dříve psali (zde), ale bohužel se stává, že ani antibiotika nasazená lékařem nezaberou nebo se nemoc po čase vrací. Pozorný čtenář ví, že máme i pomoc v přírodě a že je potřeba alespoň na začátek změnit dietu. Doporučuje se lowFODMAP dieta, která se dá využít i při řešení HIT, protože se prokazatelně snižuje produkce histaminu (více zde). Dnes se ale podíváme na to, že to vždy není jen o dietách. Hlavně z dlouhodobého pohledu, protože přísná redukce vlákniny nebo omezování jídelníčku může v konečné fázi škodit naší mikrobiotě, a tedy způsobovat další problémy (zvláště, pokud je nevyvážená).

Zdroj: fodmaplife.com

Nová klinická studie se sice zaměřila na pacienty s IBS (syndrom dráždivého tračníku), u kterých srovnávala vliv diety s nízkým obsahem fermentovatelných sacharidů (lowFODMAP) a cvičení jógy. Mohlo by to být ale znamení, že by mohlo cvičení pomoci i při řešení SIBO a potažmo i HIT, tedy tam kde je příčina bolestí a zažívacích problémů ve střevní dysbióze. Pro tuto studii rozdělili 55 pacientů do dvou skupin, jedna byla převedena na lowFODMAP dietu a druhá dostala za úkol cvičit jógu. Pacienti takto fungovali 12 týdnů a následně sledovali, zda je vidět nějaký efekt na gastrointestinální symptomy, kvalitu života či stres. Efekt léčby byl vyhodnocen po 12 a 24 týdnech. Co se týče jógy, pacienti dostávali od stejné instruktorky 2x týdně 75 minutovou lekci hatha jógy, kde jedna lekce byla zaměřena na jógové pozice a dýchací techniky, a druhá byla zaměřena na jógovou filozofii a meditační techniky. Postupně byla zvyšována intenzita. Pacientům byly ještě předány tři 30-ti minutová videa a instrukce, aby mohli cvičit denně doma. Skupina s lowFODMAP dietou dostala osobní konzultaci, doporučení, čemu se vyhýbat (seznam potravin) a také recepty, které lze využít. Dvakrát za tuto dobu zaznamenávali 6 dní jídelníček, aby bylo vyhodnoceno, jak dietu dodržují či jak pochopili instrukce.

Zatímco stres a napětí ve společnosti roste, nikdo nás neučí, jak jej zvládat. Zdroj: hustopece.cz

Po 12 týdnech došlo k poklesu gastrointestinálních problémů v obou skupinách ve srovnatelné míře, stejně tak byl srovnatelný efekt na míru stresu a deprese. Zajímavé je, že některé účinky byly pozorovány i po 24 týdnech. Samozřejmě by bylo skvělé, kdybychom měli data z většího souboru pacientů a také z dlouhodobějších studií, protože nikdy nebylo prokázáno, že by lowFODMAP dieta byla bezpečná i pro dlouhodobé využití. Navíc přísná dieta vede často k selhání pacientů, jelikož je náročná i z pohledu mentálního, a jen málo jsou diskutována negativní rizika takové diety, jako je třeba nutriční deficience nebo podpora rozvoje poruch příjmu potravy. Na to poukazuje i výše zmíněná studie, kdy při lowFODMAP pacienti referovali sníženou kvalitu života. Přísná lowFODMAP dieta se zdá být také nepříznivá pro střevní mikrobiotu a jelikož víme, jak je to riskantní krok, je nutno přistupovat k takovým dietám opatrně. Oproti tomu jóga lze bezpečně cvičit celý život a z předchozích studií víme, jak významný vliv může mít na mentální zdraví a redukci stresu, což je nejen u pacientů s IBS významným krokem k redukci zažívacích problémů. Celkově jsme si o tom, jak jóga funguje proti zánětu, který úzce souvisí s produkcí histaminu, psali již dříve. Z tohoto pohledu je více než logické, že by pacientům s HIT jóga mohla přispět k redukci symptomů a stejně tak u pacientů se SIBO podpořit léčbu nejen antibiotiky, ale při dodržování diety.

Možná si v tuto chvíli řeknete, že jedna vlaštovka jaro nedělá a že tedy není zatím dostatek důkazů. Na druhou stranu se tady bavíme o něčem, co je naprosto jednoduché vyzkoušet, můžete to dnes udělat i zadarmo či za pár korun pod odborným dohledem. Jediné, co vás to bude stát, je trocha vašeho času, který ale využijete prakticky ke sportovní činnosti a stejně tak meditaci, takže spláchnete více věcí jednou jógou. A když už by vám nepomáhala se zažívacími symptomy, efekt na redukci stresu byl jež tolikrát popsán. A my přece vím, že stres je jeden ze spouštěčů uvolňování histaminu v našem těle, takže vždycky z toho vyjdete jako vítězové, ať už se snažíte cílit HIT nebo jiné zdravotní problémy.

 

 

 

 

3 comments

 1. Dobrý deň.
  Chcela by som sa opýtať,či máte aj nejaké video na cvičenie jogy pri takejto diagnóze. Nie každá inštruktorka to ovláda.
  Ďakujem veľmi pekne
  S láskou
  Edita

  1. Dobrý den, žádné specifické video na toto neexistuje a není třeba, jednalo se o klasickou hatha jógu, kterou by měli lektoři provádět stejně (přece jen skládají zkoušky). Samozřejmě teď to nelze, ale ideálni je vyhledat pak osobní kurz pro správné provedení pozic a dýchacích cvičení a následně cvičit doma, případně prostě vyhledat kurzy (online kurzy) licencovaných hatha jóga lektorů. Dnes je řada lektorů, kteří dokonce nabízí online soukromé hodiny s možností upoznornění na správné vedení cviku. Žádná specifická doporučení však nemám, člověk si musí najít svého lektora, který mu sedne:)

 2. Děkuji , tento článek mi potvrzuje, že jsem na dobré cestě. Je až udivující, jak jsou někdy řešení jednoduchá… Cvičení, eliminace škodícího jídla, zařazení prospěšného, dostatek spánku… A pro někoho je právě toto nesmírně těžké. Někdy i pro mne je těžké udržet si sebedisciplínu a články na této stránce a ve skupině na FB jsou mi podporou a zdrojem informací. Přeji Vám hodně zdraví a dobré nálady! Petra

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.