Dýňový dortík bez mouky

Posted by

Pokud mě pravidelně sledujete na FB, tak jistě víte, že se vás snažím pravidelně informovat o novinkách v rámci HIT, ale také upozorňovat na starší články. Ano, za těch několik let, kdy se psaním blogu zabývám, se na blogu stihlo nahromadit spousta článků, včetně zajímavých informací ohledně toho, zda některé potraviny obsahují histamin a zda lze případně nějak ten histamin odstranit. Samozřejmě každý histaminik ví, že histamin se nezničí vařením nebo naopak mražením, ale pravda je taková, že jej můžeme šikovně přesunout do částí, které nekonzumujeme. Takto lze například připravit luštěniny a užít si jejich léčivých účinků. Pokud je budete dobře namáčet, uvaříte (ideálně pod tlakem) a vodu pak následně slijete (fazole i oplachuji), slijete i ten přebytečný histamin a zůstane vám pochoutka bez histaminu a dalších biogenních aminů. O tom se můžete dočíst v mých předchozích článcích o fazolích (začněte ZDE a pro jednotlivé druhy luštěnin pokračujte ZDE).

img_3832

Stejně tak by se vám mohla jevit jako problematická dýně, ale i o ní si můžete víc přečíst ZDE. Ve skutečnosti se jedná o velmi léčivou surovinu a obsah histaminu je jí připisován bez jakékoli vědecké evidence. Stejně tak se skořice dostala na nemilost a přitom naopak pomáhá proti uvolňování histaminu, chrání proti tomu také vaše jídlo a působí léčivě na mnoha frontách. Samozřejmě jakákoli potravina vám může vadit, ať už třeba z pohledu zkřížených reakcí, propustného střeva nebo třeba i osobní averze. Druhá věc u dezertů bez mouky je fakt, že chuť fazolí je specifická a někdo ji může pocítit. Tak jako tak, začínejte pomaličku a přidávejte postupně, abyste pak mohli jasně říct, jak takový koláček tolerujete. Čerstvý zázvor a kurkuma zvyšují vaši šanci na toleranci takovýchto dezertů, protože pomáhají stabilizovat přirozené obranné reakce vašeho těla. A jakmile se změní vaše způsoby a chutě, vaše bakterie ve střevě vám poděkují za tu dávku vlákniny a bílkovin a naopak odmění produkcí protizánětlivých látek přímo ve vašem těle. Je to prostě výhodný obchod. Dýňový sirup si teď můžete jednoduše vyrobit doma a přestože není ideální se cukrem nějak cpát, přece jen domácí produkt a občasné použití vám zajistí, že znáte kvalitu surovin. Využijete jej třeba také na vafle, palačinky anebo na ranní kaši či nápoj. 
kolaz-2

 

Dýňový dortík bez mouky

  • 300 g uvařené bílé fazole
  • 280 g pyré z muškátové dýně
  • 1/2 hrnku panely
  • 1 lžička koření na dýňový koláč
  • 1 lžička mleté skořice
  • 1 lžička strouhaného čerstvého zázvoru
  • 1 lžička strouhané čerstvé kurkumy
  • 100 g mletých bezlepkových vloček jemných

Troubu předehřejte na 165°C. Formu o průměru 20 cm vyložíme papírem na pečení. Fazole si po namáčení uvaříme do měkka a vodu z vaření slijeme a fazole opláchneme, abychom se tak zbavili případných biogenních aminů.

Fazole, pyré a koření rozmixujeme na hladkou hmotu. Vmícháme vločky. Přesuneme do připravené formy na pečení a pečeme 25-30 minut. Podáváme ideálně teplé s domácím dýňovým sirupem. Dobrou chuť.

kolaz-1

One comment

  1. Mňam, báječný je! Chválil i manžel = level NEJVÍC. Dýňový sirup nebyl, rychlým náhradním řešením se proto stal rozvar rybízu, ovoněný badyánem a anýzem, zahuštěný želatinou.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.