Předoperační a post-operační příprava histaminika aneb nic se nemá podceňovat

Posted by

Chvíli jsem přemýšlela, zda má smysl psát článek o operaci. Na druhou stranu má jistě smysl lidem připomenout, že přestože dnes provádíme různé zákroky na těle jak na běžícím páse, není to pro tělo tak jednoduché a vždy se jedná o určitou formu stresu. Ať už se jedná o očkování, náročné cestování nebo operaci, vždy počítám s tím, že pro tělo to bude zátěž a že prostě nepatřím k těm silným jedincům, kde imunitní systém zvládne i nemožné. Nemá smysl proti tomu bojovat nebo se vztekat, ale prostě smířit se s tím, že některé tělo je citlivější a náchylnější a potřebuje speciální péči, aby zvládlo to, co jiné tělo bez problému. K tomu, abych tento článek sepsala, mě také motivoval článek od Magdeleny ze stránky Hormones&Balance, která si prošla operací obou kyčlí najednou a 6.den už chodila jen s hůlkou. Nebyla to náhoda nebo zázrak, ale její precizní práce na předoperačním a po-operačním protokolu. Tedy prostě posílit tělo. V tomto článku tedy nenajdete přesný rozpis medikace před operací, to musí sestavit váš lékař a anesteziolog, ale o tom, co VY můžete sami udělat pro lepší rekonvalescenci.

Vypadá to nevinně, ale kdo to zažil:)))

Když mi v červnu nevyšel první termín operace, byla jsem samozřejmě smutná, protože jsem chtěla mít vše za sebou. Na druhou stranu teď vidím, jak moc k dobru to bylo, na všech různých frontách. Zní to možná divně, ale opět jsem se přesvědčila, že všechno zlé je pro něco dobré a věci se nedějí náhodou. Když opomenu vše okolo, ani já jsem nebyla připravena a rekonvalescence by nebyla tak jednoduchá. Ano, za tu dobu do další operace jsem si vyslechla oba tábory, že jsem měla na operaci trvat hned a že je to jediná možnost, až po druhý tábor, že tam nemám chodit vůbec a použít přírodní léčbu. Věřte mi, že jsem za těch několik měsíců vyzkoušela snad vše, co existuje a že se mi povedlo nakonec kompletně zkrotit bolesti bez nutnosti použít jedinou tabletu proti bolesti. Nebylo to ze dne na den, ale povedlo se a díky tomu jsem nebyla tak vyčerpaná, jako před první operací. Ale i tak jsem věděla, že pod nůž půjdu, protože bylo jasně vidět, jak negativní vliv má endoška na mou imunitu, trávení a v neposlední řadě třeba i limitaci v rámci cvičení (a to mě opravdu štvalo). Takže cíl nebyl vyhnout se v tu chvíli operaci, cíl byl zabránit následkům případného poškození/prasknutí cysty (či jiného endo ložiska) a udělat vše proto, abych zvládla operaci a abych se rychle hojila i po ní.

Podpora léčby je důležitá i na mentální úrovni…

Pokud je člověk zdravý a zanítí se mu třeba slepé střevo, asi takové věci neřeší. Pokud má člověk problém s imunitou a pravděpodobně poruchou aktivace žírných buněk (endo mě zase posunula směrem k této diagnóze), chce mít jistotu, že to tělo zvládne. A když to půjde bez extra chemie, která může nakonec dělat ještě větší neplechu, pak ještě líp. Já osobně tedy radím, ať už chcete jít na zákrok nebo očkování, abyste před daným dnem nepodceňovali, jak k sobě a svému tělu přistupujete. Zvláště u operace je potřeba mít trochu kondičku a vybavit tělo antioxidanty a posílit imunitu. Ale stejně tak se může jednat třeba o vyšetření na gastroenterologii, kdy pro někoho může být extrémní stres to, že má být pár dní na lehčí dietě, pak den nejíst a nakonec se ještě prohánět projímadly. Ano, i to je pro tělo dost extrémní zátěž, hlavně co se týče mikrobioty. Pokud k tomu třeba přidáte profylaxi antibiotiky, která se při operacích v dutině břišní přidává, anestezii, kterou snáší žírné buňky špatně a následně léky na bolest, pak je na problém zaděláno. Proto je opravdu důležité, jak se před operací stravujete a jak se budete stravovat po operaci (po operaci je jasné, že tělo potřebuje extra dávku živin na hojení a ke všemu je potřeba přistupovat k tomu, že mikrobiota dostala pořádný šok a je potřeba i na ni myslet, jinak je zaděláno na další problémy, nehledě na to, že i ona je jedním z řídících panelů naší imunity, reakce na léčbu a léčení).

Na jídle se dá vždycky domluvit, když je člověk rozumný a má jasno:).

Tedy začněte před operací dostatečně včas. Já jsem se rozhodla zařadit FMD, druhé kolo jsem končila vlastně den před nástupem do nemocnice. Myslím, že to bylo dobré už jen pro to, že jsem neměla hlad a nebyl problém přečkat čistící fázi. Celkově je dobré před zákrokem omezit kalorie. Možná si řeknete, že je to naopak, že přece tělo potřebuje zásobit, ale my víme, že naopak mírné hladovění je pro tělo příznivé a právě restrikce kalorií podporuje imunitu (nemluvíme zde o restrikci živin, pouze kalorií). Samozřejmě je ale dobré pohlídat si živiny. Najdete spoustu přístupů, co všechno používat před operací. Neříkám, že jsem využila vše, co bylo třeba nebo co jsem mohla, pro někoho to naopak bude drahá investice. Když si spočítám, že bez přípravy bych mohla být doma dvakrát/třikrát déle, tak se mi ta investice pořád vrátí. Pokud chcete extra komplexní přístup, pak koukněte na výše zmíněný článek od Magdaleny, která se rozhodla využít ještě více doplňků. Já jsem se rozhodla pro tyto kroky:

Před operací:

 1. Serrapeptáza – Je spíš pořád takový enzym s malým otazníkem, protože s ním nebyly provedeny dlouhodobé studie a využívání je tedy potřeba brát s rezervou. Je oblíbený, protože svou proteolytickou aktivitou by měl zabraňovat tvorbě nevhodných plaků (u zvířat byl pozorován třeba pozitivní efekt u modelu Alzheimerovy choroby na základě předchozích studií s redukcí amyloidních plaků). Rozhodla jsem se, že za zkoušku jeho účinků proti otokům a bolesti, jak bylo ukázáno v jedné studii, nic nedám (pozitivně působil také při chronickém zánětu plic).
 2. L-glutamin – pokud řešíte propustné střevo a celkově jeho obnovu, na L-glutamin jste jistě narazili. Je to jedna z věcí, ke které se stále vracím. Krom toho, že je u L-glutaminu popisován efekt na léčbu orgánů, dokáže glutamin zabránit uvolňování zánětlivých cytokinů a leukotrienů z aktivovaných žírných buněk a k tomu i zabránit pozdní fázi anafylaxe.
 3. Vitamín C – nemusím asi ani rozepisovat. Připravte si větší dávky, ideálně v čisté pufrované podobě, tedy ve formě neutrální soli a zbytečných barviv. Už jsem potkala pár lékařů, kteří doporučovali maminkám před očkováním a po očkování nasadit vysoké dávky Cčko, aby redukovali riziko vedlejších účinků.
 4. Omega-3 mastné kyseliny – o podpoř imunity omega-3 se nemusím zmiňovat, na protizánětlivé účinky ukazují desítky studií.
 5. Probiotika – o probiotikách už jsem toho na blogu popsala opravdu dost a při operaci váš může čekat kompletní výplach střeva a léčbě antibiotiky, je tedy dobré vybudovat silnou komunitu a udržet do operace střevo v pořádku, tedy v pohybu
 6. Spánek – nedostatek spánku se řadí mezi zánětlivé procesy a je tedy jasné, že to nechcete riskovat
 7. Cvičení – zatímco nechcete nic přehánět, určitě musíte držet nějaký pohyb, protože zdravé tělo se rychleji zotavuje než tělo bez jediného svalu, které chřadne. Věřte, že po operaci se tělo zvyklé na zátěž zotaví rychleji než to, kterému chybí jakýkoli sval
 8. FMD – o dietách napodobující hladovění a jejich pozitivním efektu na imunity jsme si také již psali. Pomůže vám to také připravit se na den hladovění a očistu před operací a následně i na to, že ani po operaci se hned nenajíte.

Samozřejmě operací vše nekončí, ba naopak začíná. Reakce na anestezii či léky na bolest můžete zaznamenat třeba i jako větší krvácivost a následně horší krevní obraz. Stejně tak tělo teď potřebuje více některých látek než běžně. Osobně jsem zahodila recept na železo, které bývá špatně tolerováno s tím, že tělo si se ztrátami poradí i při mé běžné stravě. Co se týče stravy, musím uznat, že mi v nemocnici vyšli extrémně vstříc, za což jsem vděčná (i když sestra trochu remcala nad tím, že jsem druhý den dostala proteinové smoothie, které vypadalo příliš zeleně a plné vlákniny, ale nakonec přimhouřila oko a pochopila, že asi vím, co dělám). Po operaci jsem tedy ponechala některé suplementy, které jsem psala výše – vitamín C, omega-3 mastné kyseliny, serrapeptáza, probiotika, ale přidala také nové. Nezapomeňte, že se jedná o přechodnou léčbu pro urychlení rekonvalesccence a ne nic trvalého (možná ale zjistíte, že některé suplementy vám pomáhají i na další nemoci a budete si jejich výhod užívat déle).

 1. Hydrolyzovaná želatina/kolagen– kolagen je součást našich tkání a je zdrojem celé řady aminokyselin, jeho suplementace by měla pomáhat hojení ran.
 2. Vegan proteinový suplement – říká se, že je po operaci větší nárok na bílkoviny a může se vám stát, že budete mít větší ztráty krve. Potřebujete hold vybudovat větší množství nových buněk a nároky tak mohou být větší.
 3. Hořčík (magnesium glycinát) – Hořčík je v našem těle zapojen do více jak 300 chemických procesů. Pomáhá snížit subchronický zánět (CRP>3), navíc výzkum ukázal, že nedostatek hořčíku v našem těle zvyšuje počet žírných buněk v tenkém střevě, ledvinách i játrech. Podle všeho suplementace hořčíkem pomáhá i v řadě gynekologických problémů.
 4. Qurcetin – o tom snad už ani není potřeba psát. Flavonoid se silnými stabilizačními účinky na žírné buňky a s protizánětlivými účinky. To prostě na regeneraci chceš.
 5. Resveratrol – jak jsem zmiňovala, resveratrol působí nejen protizánětlivě, ale má přímou souvislost s estrogenovými receptory (regulace uvolňování histaminu nejen při endometrióze).
 6. 5-LOX inhibitor – 5-LOX je enzym, jehož aktivita vede k produkci leukotrienů, jež slouží jako zánětlivé signály v našem těle. Inhibitor tohoto enzymů by měl zpomalit tuto dráhu a působit tedy protizánětlivě, což lze např. i přírodně s látkami izolovanými z Boswellie.
 7. Melatonin – melatonin je hormon regulující náš spánek a mimo jiné je protizánětlivý (působí proti uvolňování histaminu z žírných buněk). Může se stát, že pokud přes den hodně spíte, může být usínání na noc problém, takže jedna tabletka zázraku tělo zase navodí do spánkového režimu a vy můžete ještě více těžit z rekonvalescence.
 8. Restore – Restore jsem začala užívat až cca 14 dní po operaci, jelikož jsem věděla, že do té doby nebudu jíst venku. Byla jsem k tomu velmi nedůvěřivá, ale nakonec mi jej doporučila Yasmina a  studie potvrzují, že dokáže chránit střevní buňky např. před poškozením lepkem nebo glyfosáty.
Moje první vycházka byla záživná a velmi brzy, ale nesmírně mě unavila. Po operaci je potřeba dát si nějaký čas, léčba je pro tělo náročná:)

Myslím, že je dobré také vzít na vědomí, že je člověk unavený a odráží se to na jeho kondici. Ano, pod káravým pohledem mi bylo dovoleno třetí den strávit pár minut u sporáku, pátý den jsem se ještě pod káravějším pohledem točila chvíli i kolem trouby. No hold jíst se musí. Na řadu samozřejmě přišly smoothie a spousta zeleniny, z počátku hlavně dušené. Šestý den jsem byla již venku a 9. den si doktorka na kontrole myslela, že jsem zase na žádné operaci nebyla. Ano, stálo to dost sil, peněz a hlavně také spánku. Po operaci je ještě více důležité, abyste dost spali, aby se vše mohlo hojit. Na to, jak nejsem zvyklá mít dostatek času na spánek, tak po operaci 9-10 hodin bylo minimum k tomu, abych se ráno necítila malátná. Bohužel jsem každé cca 4 hodiny musela vstávat na záchod, protože močový měchýř víc nedal a bohužel mi po operaci zůstalo šumění/pískání v uších, ale věřím, že i to se spraví (kdyby měl někdo typ, co s tím, budu ráda). Nechci tady říkat, že by můj přístup byl správný, ale možná to někoho z vás motivuje, na co se blíže podívat, pokud se chystáte na zákrok a pokud se chcete rychle zotavit a ideálně do nemocnice už nevracet. Každopádně vždycky je vhodné konzultovat vaše postupy s ošetřujícím lékařem, především, pokud se necítíte ve své kůži či máte jiná onemocnění a užíváte trvale léky. Bohužel většina lékařů přírodní suplementy a jejich skvělé účinky ani nezná, je dost možné, že vás odbijí a řeknou, že je to na prd. Udělejte si raději svůj výzkum a berte to tak, že lékař studoval medicínu, ne přírodní léčbu, fytoterapiie atd, proto se při pochybnostech můžete raději obrátit i na někoho s takovým vzděláním.

Pár dní od operace už jsem si povídala s troubou, protože jídlo je základ léčby:)

Pokud máte poruchu aktivace žírných buněk (tedy silnější projevy než jen HIT jak na léky, tak třeba anafylaktické náběhy po potravinách), mluvte s lékaři. Nechte si sestavit proti-alergický protokol a ideálně otestovat léčiva, která budou během operace použita (ano, lze otestovat reakce přímo na jednotlivé látky). Zjistěte, co vám zabírá na bolest a je pro vás bezpečné. Zjistěte u rodičů, zda nereagovali při operacích nestandardně, i to může něco znamenat. Nikdo vám v takové situaci, kdy musíte jít na operaci, opravdu nechce ubližovat, lékaři i sestry mají starost a často si uvědomují, že máte bolesti. A nikdo nechce, aby vaše rekonvalescence probíhala příliš dlouho či jste měli komplikace. Tak to opravdu není, jen berte prosím ohledy, že i lékař je člověk, který je v práci, někdy stojí i 8 hodin nad jednou operací, při které si nemůže dovolit jednu jedinou chybu. Proto pokud není zrovna naladěn s vámi mluvit, zkuste to později nebo si promluvit s jiným lékařem.

Největší dík stejně patří celému týmu lékařů a sestřiček, kteří se snaží vám pomoci…

2 comments

 1. Mila Kasulka, u popisku L-glutaminu na strankach grizly.cz je uvedene, ze bol fermentovany. Pouzivali ste tento konkretny produkt (Reflex) a nevadil vam?
  Dakujem!
  Csilla Gordonova

  1. Ne, s tímto produktem nemám zkušenosti, používala jsem převážně Jarrow Formulas (případně My Protein), který zaručuje vysokou čistotu, tedy bez přísměsí a nečistot. Pokud vím, většina firem (ne-li všechny) vyrábí L-glutamin, mikrobiologickou fermentací, ale následně je produkt přečištěn tak, že tam nic jiného není, nemusíte se tedy u kvalitních výrobců bát toho, že to prošlo fermentací (fermentace ani v případě běžných produktů neznamená vždy biogenní aminy, je to velmi specifické pouze pro určité bakterie). Ta vede jen k tomu, že se využijí specifické bakterie produkující kyselinu glutamovou, následně dochází k hrubé izolaci (při které už je zbaven produkt další produktů a součástí fermentačního média) a nakonec ještě dochází k pečlivějšímu přečištění, aby získaný produkt byl 100% L-glutamin. Produkty od Jarrow či My Protein mi nevadily, ale nikdy jsem je neužívala trvale a nikdy ve větším množství, které se doporučuje v některých protokolech.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.