Zapečená pohanka se švestkovým přelivem

Posted by

Některé recepty jsou pro mě tak zažité, že si říkám, že je doma musí dělat každý. Pak mi ale vždycky někdo připomenu, že tomu tak úplně není a že spousta lidí nepozná některé potraviny do té doby, než začnou řešit vlastní zdravotní stav. Musím přiznat, že v tomto směru jsem měl velkou výhodu, tedy skvělou maminku, která se nenechala strhnout davem a tradiční jídla prokládala něčím zdravějším (mami, až budeš číst blog, tak velké dík!!). Díky ní jsem už v dětství zjistila, že zdravá strava a „nové“ potraviny nejsou nic špatného a že mohou chutnat skvěle. Protože dnes vidím, že mnoho dospělých lidí se bojí zkoušet nové potraviny a vytváří si určitou averzi ještě než vloží první sousto do úst. Z nějakého podivného důvodu vyrůstáme ve společnosti, kde je předpokladem, že zdravé jídlo chutná hnusně. A ano, často se může stát, že když ochutnáte něco venku, nejste úplně oslněni, ale připravit si jídlo doma je něco úplně jiného. Mimo jiné se přechodem na zdravější stravu začnou měnit i vaše chuťové buňky, jen musíte vydržet. Ale vaše očekávání a myšlenky, které máte již před jídlem, kompletně ovlivní i vaše chuťové buňky a pozmění vaše vnímání. Mozek vám prostě jen potvrdí to, co chcete slyšet. Pokud se tedy rozhodnete zkoušet nové potraviny, musíte začít od svého mozku a svého přesvědčení.

Stejně tak jsme si už několikrát psali o tom, jak vaše očekávání může ovlivnit reakci na jídlo. Pokud něco sníte a někdo vám řekne, že vám určitě bude zle, je dost velká šance, že za pár minut se budete cítit divně a budete přemýšlet, že je to určitě z toho jídla. Strach z jídla je velký problém a u člověka, který několikrát prudce zareaguje na potravinu, je to přirozeně vyvinutý obranný mechanismus těla. Není to nic, za co byste se měli stydět, je to naopak něco, o čem musíte mluvit a hledat řešení. Základ je přiznat si, že strach může být problém i u vás a pak začít hledat řešení. Zvláště, pokud vás dožene do velmi přísné diety na velmi dlouhou dobu, kde se zdravotní potíže přidávají z toho, že jste podvyživení. Vstoupit do začarovaného kola je jednoduchá věc, vystoupit z něj je mnohem těžší. Ale cesty jsou. Tedy ve chvíli, kdy vidíte nějakou potravinu, která je podle vás na „seznamu zakázaných potravin“, dříve, než recept odsoudíte nebo označíte za vysokohistaminový, zamyslete se, jak jste na tom s tolerancí potravin a zda u vás nehraje spíše roli alergie, zkřížená alergie či nesnášenlivost. Nebo případně ona mentální averze z důvodu špatné předchozí zkušenosti. Pravda totiž je, že spousta seznamů není založena na vědeckém podkladu a velmi často protiřečí tomu, co bylo vyzkoumáno. Třeba právě pohance byla dlouho přisuzovaná liberační aktivita na histamin, ale ve skutečnosti věda ukázala, že žírné buňky stabilizuje. Pokud si o této problematice chcete přečíst více, koukněte SEM. Pohanka je léčivá surovina, ale samozřejmě to neznamená, že ji všichni budeme mít rádi, zvláště při její výrazné chuťové stopě. Pokud je pro vás problém chuť, přidávejte do jídel po troškách, než si na ni zvyknete. Pokud ji netolerujete, nahraďte ji v receptu třeba jáhlami. Pochutnáte si stejně.

V tomto receptu je přidán také tvaroh, který jsem koupila od farmářů. Je hutný, je plnotučný, je plný bílkovin. Pokud mléčné netolerujete, je možné připravit pohankovník i bez mléčného, jen si přidáte švestkový přeliv. Recept najdete zde. Se surovinami si lze vždy hrát, recepty jsou tu od toho, aby vás inspirovaly, abyste si z nich vzali třeba něco malého, co vám chutná nebo co vás zaujalo (opravdu zkuste kombinaci ovoce s rozmarýnem, rozmarýn je úžasně léčivý a v kombinaci s ovocem opravdu chutný). Pokud vás zarazila skořice, přečtěte si o ní zde. Samozřejmě, pokud jste na začátku diety a teprve zkoušíte, určitě nepřidávejte více složek najednou, buďte opatrní a přidávejte koření po menších dávkách. Může se zdát, že vám daná potravina vadí i bez obsahu histaminu prostě jen proto, že si s ní váš imunitní systém nerozumí nebo stále máte větší propustnost střeva a některé látky mají tendenci více prostupovat. Buďte trpěliví, ale nenechte se odradit příběhy „jedna paní povídala“ či „v jednom seznamu psali“. Držím pěsti.

Zapečená pohanka se švestkovým přelivem

  • 1 hrnek pohanky
  • 500 g tučného farmářského tvarohu
  • 4 sladká jablka
  • 50 g nasekaných ořechů
  • 2 lžičky mleté skořice
  • 3 vejce

Švestkový přeliv

  • cca 1 kg švestek (nebo více)
  • 2 lžíce kokosového cukru
  • 2 lžíce kokosového oleje
  • 2-3 větvičky čerstvého rozmarýnu

Pohanku propláchneme a uvaříme ve vodě do měkka (podle návodu). Jablka oloupeme a nastrouháme na hrubo. Smícháme jablka s tvarohem a pohankou, pokud máme kyselejší jablka, můžeme dochutit oblíbeným sladidlem nebo přidat sušené tolerované ovoce (bez siřičitanů). Vmícháme nasekané ořechy, skořici a nakonec vejce.

Troubu předehřejeme na 170°C a nachystáme si větší kruhovou formu nebo zapékací misku. Těsto do ní napěchujeme a pečeme cca 30-40 minut podle výšky.

Švestky omyjeme, nasekáme na menší kousky a smícháme v misce s olejem a kokosovým cukrem. Přidáme rozmarýn a necháme 20 minut dusit pod poklicí. Poté odklopíme a na mírném plameni vaříme ještě 10 minut pro odpaření části tekutiny. Podáváme teplé. Dobrou chuť.

One comment

  1. Já už se sem nesmím chodit koukat! Protože pak nevím, co bych … Ne, ne, zůstanu teď věrná osobnímu nadbytku hrušek. Ale príma inspirace, Kašulko. Počasí se radikálně ochladilo, takže od podušených dezertů je ideální čas postoupit k zapékání. Vlastně ani pohanka by mě nenapadla. Zasekla jsem se u jáhel. Doteď 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.