Ořechové košíčky s medovým žervé a hruškami

Posted by

Tento recept vznikl už před dvěma lety v rámci jedné výzvy a já jej pak nechala zapadnout mezi ostatní rozepsané příspěvky. Jedním z důvodů bylo to, že jakmile histaminik vidí v receptu nějakou „nepovolenou“ surovinu, hned se začne čertit, jak je to možné. Ale moji pravidelní čtenáři již dobře ví, jak jsou „nízkohistaminové“ seznamy špatné a jak věda a hlavně zkušenosti z praxe ukazují, že histamin v potravinách není hlavní příčina obtíží většiny pacientů a stejně tak není nízkohistaminová dieta lék. Ano, má smysl na začátek se od něčeho odrazit, ale pak je potřeba už zkoušet sám na sobě a nenechat si vzít léčivé a zdravé potraviny, o kterých někdo prohlásil, že je najednou nesmíme (a vy přitom s nimi nikdy neměli problémy). Ano, je dobré být na začátek přísný a tyto recepty si uložit až na později, ale jistě se vyplatí načítat nové informace a nenechat se jen tak odradit.

img_3997

Jeden z dalších důvodů bylo také to, že s mléčnými a přímo žervé zas tak často nepracuji a mléčné výrobky se u mě vyskytují méně, spíše ve vlnách v určitém období, a to po návštěvě farmářského trhu. Osobně si myslím, že pokud má někdo alergii na mléčné, je spíše lepší vyhýbat se nezdravým náhražkám a přejít k jinému receptu (případně zkusit kešu krém). Pokud např. nesedí ani domácí vlašské ořechy, které předem budete namáčet, je vždy možnost je nahradit jinými ořechy, ať už dobře tolerovanými mandlemi či třeba kešu. Některé recepty se prostě dají jednoduše obměňovat a vy musíte vycházet ze svých osobních intolerancí a alergií. Citrónová šťáva lze zase nahradit třeba mango práškem nebo kyselým vitamínem C, který rozpustíte v troše teplé vody.

img_3993

Pak bych se ještě zmínila, že samozřejmě nikdo nepředpokládá, že uděláte celou várku a pak ji sami sníte. Předpoklad je, že všechny koláče a dezertíky vám slouží jako součást plnohodnotného jídla či snídaně/svačina a že se jedná spíše o výjimku než základ jídelníčku. Ano, přidávám spíše takovéto recepty, protože jinak by byl blog plný tisíce obrázků salátů na 100+1 způsob, věřím, že nikdo nepotřebujete recept na pečené brambory či čočkovou polévku atd. Předpokládám, že každý zvládne podusit zeleninu a přidat olej a koření, což je prostě základ mého jídelníčku. Tedy i když by to tak mohlo vypadat, opravdu se nekrmím jen koláči a dezerty, ale všechny recepty jsou sesbírané za posledních 5 let a nejčastěji si na nich pochutnali právě lidé v mém okolí (za což jim nesmírně děkuji, protože mě baví ta vařící činnost, ale kdyby to neměl kdo sníst, tak nemůžu péct:(). Mimochodem jsem zjistila, že většina receptů, které jsem tvořila, má méně jak polovinu cukru než běžné recepty. Nechápu, proč se do receptů dává tolik, pokud tedy hodně pečete, nebojte se ubrat.

img_4030

Každopádně jsem si říkala, že počasí nám už tak trochu naznačuje, že podzim se plíží za okny. A chuť medu, hrušek a ořechů k tomu prostě patří. Připomínám, že skořice opravdu histamin neobsahuje a naopak žírné buňky stabilizuje a působí proti zánětům.

Ořechové košíčky s medovým žervé a hruškami

12 malých košíčků, bez lepku, vajec, sóji, nepečené

Košíčky

  • 100 g vlašských ořechů
  • 75 g nesířených brusinek proslazených jablečnou šťávou
  • 2 lžíce kokosového oleje
  • 1/2 lžičky mleté skořice

Krém

  • 150 g neochuceného žervé
  • 2 lžíce medu

Ozdoba

  • 1/4 větší hrušky
  • 1/2 lžíce citrónové šťávy
  • vlašský ořech, brusinky, mletá skořice

V sekáčku nebo robotu nasekejte ořechy s brusinkami, až dostanete něco jako drobenku. Přidejte kokosový olej a pokračujte ve zpracování, dokud se nezačne hmota spojovat. Vmixujte skořici. Hmotu rozdělte na 12 kousků a každý kousek vtlačte do formičky na cupcake (ideálně malé silikonové formičky). Dejte na 30 minut do mrazničky. Hrušku rozdělíme na 1/4 a zbavíme jádřince. 1/4 rozdělíme na více dílku (podle velikosti) a nakrájíme na plátky. Dáme do misky a smícháme s citrónovou šťávou, která ochrání hrušku před hnědnutím a dodá dezertu zajímavou chuť.

Žervé našlehejte s medem, můžete přidat 1/2-1 lžíci studené vody pro našlehanější krém. Košíčky vyjmeme z mrazničky a vyloupneme z formiček. Naplníme krémem přes pevný sáček, ozdobíme hruškou a případně ořechy a brusinkami, lehce zaprášíme extra dávkou mleté skořice. Dobrou chuť.

img_4005

4 comments

  1. dobry den, chci se zeptat zda vadi pri HiT kdyz dam do receptu nenamocene orechy ?

    v mem pripade tedy mandle
    mam koupene kvalitnejsi z dM

  2. Dobry den som este len na zaciatku hit…..snazim sa zorientovat vo vasich strankach aj ked popravde moc mi to este neide…Chcela by som to citat zaradom od zaciatku. Co by ste mi poradila na eliminacku.  Okrem Hit mam aj laktozu. Neviem nikde najst prelozeny svajciarsky zoznam viete mi ho poslat? dakujem Andrea

    > ** Fri, 15 Sep 2017 18:15:46 +0000 – „Histaminová Kašulka“ **

    >

    > kašulka posted: „Tento recept vznikl už před dvěma lety v rámci jedné výzvy a já jej pak nechala zapadnout mezi ostatní rozepsané příspěvky. Jedním z důvodů bylo to, že jakmile histaminik vidí v receptu nějakou „nepovolenou“ surovinu, hned se začne čertit, jak je to možné“

    >

    >

    1. Dobrý den,
      doporučila bych začít (stejně tak i na každém jiném blogu) sekcí O mně a blogu, protože tam se dozvíte, co na blogu najdete a také najdete i přímé odkazy: https://histaminovakasulka.com/about/.
      Když se podíváte pod název blogu, máte tam jednotlivé „záložky“ v menu, které můžete rozrolovat a rozkliknout, hned vedle „o blogu“ najdete právě „Syndrom histaminové intolerance“ a tam krok po kroku od popisu onemocnění až po aktuální novinky z výzkumu, přírodní léčbu HIT, problematiku střevní dysbiózy atd. Vedle pak najdete v menu záložku, která se týká jen receptů, je rozdělena do 4 sekcí, v sekci Jídlo jako lék najdete povídání o poravinách včetně těch sporných (tedy proč některé z nich použít). Ještě pak existuje druhé menu na pravo blogu s názvem „Co vás zajímá“ a tam si můžete filtrovat články přímo podle problematiky, zda vás zajímájí jen články týkající se HIT nebo i recepty, vaření, články ze života nebo recenze.
      Osobně doporučuji kouknout první na popis o blogu, abyste věděla, co a kde najdete. Pak se koukněte určitě na tento článek: https://histaminovakasulka.com/2013/10/17/jak-zvladnout-dietu-krok-po-kroku-nejen-tu-nizkohistaminovou/, kde najdete krok po kroku, jak začínat. V tomto článku pak máte odkaz na švýcarský seznam, kdyžtak si jej uložte a můžete si seznam kdykoli stáhnout znova, je tam i slovenská verze: https://histaminovakasulka.com/2016/06/27/svycarsky-seznam-tolerance-potravin-pri-histaminove-intoleranci-nove-i-cesky/. Na začátek je to hodně čtení a studování, ale vyplatí se to, protože jinak budete dělat začátečnické chyby, třeba to, že vyloučíte příliš mnoho potravin a nakonec si tím ublížíte, což by nemělo být cílem léčivé diety. Je potřeba mít na mysli, že je nutné změnit více než jen potraviny, ale změnit celou dietu, přístup ke stravě i životní styl. Hezké studování a pevné nervy přeji.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.