Bezlepkově na jihu Francie – Toulouse

Posted by

Další mojí destinací v rámci objevování jihu Francie bylo městečko Toulouse. Do Toulouse jsem jela lépe připravena a hlavně v rozpacích, co chci vyzkoušet. Toulouse mi přijde mnohem pokrokovější než Marseille a já mám bohužel jen jeden žaludek a omezený čas. V Toulouse totiž najdete specializované restaurace, kde je všechno bez výjimky bezlepkové, a to už jednoho naláká. Odpadá tak dotazování a vysvětlování.

Trhy jsou vždy pastvou pro oči.

Teď ale ta horší zpráva. Z nějakého důvodu má většina restaurací otevřeno jen 12-14. hodina (15. při troše štěstí) a pak až večer od 19. hodiny. Mezitím prostě zavřou. Docela by mě zajímalo, co zaměstnanci v té pauze dělají:). Každopádně to znamená, že si na jídlo nemůžete zajít kdykoli, ale trefit se a počítat s tím, že stejný úmysl ulovit jídlo má tak spousta Francouzů a že se restaurace můžou rychle zaplnit. Absolutně totiž nechápu, jak se tam může udržet takových restaurací, občerstvení, barů a kaváren, kterých najdete v každé ulici desítky. Francouzi buď hodně jí nebo netuším, z čeho majitelé žijí.

Tentokrát jsem měla k dispozici hned dva dny a tedy dva obědy v restauracích. Jistě by se dalo zajít i na večeři, ale obvykle jsem večer měla spíš jen salát a ceny jsou v restauracích vysoko, nedovedu si tedy představit, že by tam mělo probíhat každé mé jídlo. Ušetřila jsem sice na letenkách, ale rozhodně jsem dané peníze nepřijela projíst. Mým prvním typem byla na doporučení jedné blogerky Invita Fresh Food, což je restaurace, jde je vše nejen bez lepku, ale také vege. Podle mapy na stránkách restaurace to mělo být kousek od metra Esquirol, jenže jsem si blbá nezjistila, že tam je zavřeno a že restaurace je na rue d’Aubuisson.

Jelikož se blížila druhá hodina a já věděla, že nemám moc čas na přemýšlení, zaplula jsem do vedlejší Le Moderni’Thé. O té jsem věděla, že mívá bezlepkové zákusky. Bohužel s angličtinou je to ve Francii poněkud bídné, ani jsem nediskutovala, zda je třeba quiche bezlepkový.

Takže jsem nakonec skončila s malým dezertem, který měl bezlepkový základ, veganský krém z kokosové šlehačky a čerstvé jahody. Po 5 minutovém vysvětlování, co je to Flat White, jsem poprosila o kapučíno. To nakonec dorazilo prakticky jako prodloužené espresso s pěnou nahoře, ale neměla jsem sílu se ptát, co to sakra je (ta pěna se prakticky nechtěla s kávou spojit, ale samotná černé káva byla dobrá. Dortík měl hodně tvrdý spodek, takže jsem čekala, kdy ni při krájení odskočí z talíře, ale zvládli jsme to.

Za takovou dobrotu zaplatíte €7,50 ani nemrknete. Což znamenalo, že jsem se dorazila obyčejným smoothiečkem od Innocence. O víkendu mají brunche, které jsou schopni zajistit bezlepkové, stojí €19.

Další den jsem se rozhodovala mezi Manget Autrement a Silex&Fourchette. To první je do Indie komplet laděná vege kuchyně, to druhé paleo restaurace. Nakonec jsem četla, že v AM vám prostě jen smíchají zeleninu s curry pastou, a paleo fusion s alternative vegan mě lákalo přece jen více, už jen proto, že je nejen bez lepku, ale hlavně bez zbytečné chemie. Vyrazila jsem tedy do S&F, což se ukázalo být skvělá volba.

Každý den mají jiné menu, předkrm, pak hlavní jídlo nebo jeho vegan alternativu a dezert. Vše je bez lepku, laktózy a bio. Jako předkrm bylo avokádo, to jsem vynechala, a jako vegan jídlo byly zeleninové krokety (mrkev, batáty, trocha baklažánu – můj první po skoro 5 letech!) s ochucenou smaženou květákovou rýží a salátkem.

Bylo to moc dobré, jen si nedokáži představit, že by to zapláclo i chlapa. Nakonec jsem neodolala dezertu a kávě, dezert byl tenký čoko korpus s malinami a rebarborou. Dobrota.

Za jídlo, dezert a kávu jsem zaplatila €14,30. Ceny za hlavní jídlo se obvykle v restauracích pohybovaly od €10 výše, takže tady ani člověk nepřiplácel, jak je u bezlepku zvykem. Jo a voda je v restauracích k jídlu automaticky zdarma, ne jak u nás začíná být zvykem platit za kohoutkovku.

V Toulouse máte dokonce ještě více možností. Pokud jste masový, můžete do Yard La Burger Factory, udělají vám komplet bezlepkový burger i s bulkou. Zkusit můžete také La Bella Verte, kde najdete vše bio a bezlepkové dobře označeno.

Případně pak Veggie Corner v blízkosti.

Toulouse mi celkově přišlo trochu dál a už jen při procházení ulic jste si mohli všimnout, že nabízeli gluten-free varianty jídla. Komu by se zastesklo třeba po francouzských palačinkách, tak může zkusit Les Crêpes de Benoit, kde nabízeli varianty bez lepku či bez laktózy a to včetně brunche.

Co se týče nákupů, přišlo mi, že i Carrefour city/express zde měli menší nabídku bezlepkového zboží. zboží. V Carrefour Market už pak najdete stojan s bezlepkovým zbožím.

I v Toulouse najdete Bio c‘ Bon (viz. článek o Marseille).

A najdete zde Biocoop (tam najdete třeba i bezlepkovou hotovou pizzu, chléb, sušenky atd).

A pak v bočních uličkých třeba jěstě Natur Concept, které mají široký výběr bezlepkového zboží. Přiznám se, že jsem krom jedněch raw slaných cuketových krekrů nezkoušela a raději peníze utratila za čerstvé ovoce a zeleninu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.