Pusťe si hudbu nejen do srdce a nechte ji snižovat histamin

Posted by

Seděla jsem v jazzovém klubu a koukala na malé pódium, kde čtyři hudebníci předváděli své nadání. Nejdříve jsem se soustředila jen na hudbu, na to, co právě vycházelo z jejich nástrojů. Postupně jsem však zjišťovala, že hudba nemusí být jen o poslouchání, a já s čím dál větším zájmem hudebníky sledovala, protože se mi hudba přímo zhmotňovala. Oni nehráli. Tvořili hudbu. Za doprovodu hlubokých emocí. A všechny ty emoce se jim draly na povrch. V obličeji, v pohybech; člověk mohl číst, jak hluboko se jich tvorba dotýká. Nechali protékat cokoliv jimi procházelo. Otevírali se jako kniha. V tu chvíli moje srdce plesalo a chtělo se otvírat s nimi. V tu chvíli se mi vynořovaly vzpomínky, bolístky i radosti a já měla pocit, že mě hudba naplňuje až do konečků prstů.

Zdroj: ted.com

Hudbou proti stresu

S chronickým stresem je dnes spojována celá řádka nemocí. Víme, že ten dotěrný vnitřní neklid, který nevidíme, ovlivňuje naše tělo dříve či později i na fyzické úrovni. Někdo si jej připustí, někdo ne. Někdo s ním bojuje, někdo se mu poddá a někdo jej prostě přehlíží. Někteří z vás přemýšlí, jak je možné, že naši předci jej do takové míry neměli. Ale ano, oni jej měli, ale většinou jen v té akutní formě, pro mnohé nebyl tlak společnosti tak hmatatelný jako dnes. Nikdo je netlačil, aby byli dokonalí a za něčím se neustále hnali. A zatímco stres sám o sobě spoustu nemocí jistě nezpůsobí, oslabí tělo natolik, že to pak nezvládá krotit všechny ty patogenní procesy, které v nás denně probíhají. Navíc stres vede také k uvolňování histaminu v našem těle a to žádný histaminik nechce. Také jsem vám už sepsala článek s vědecky ověřenými radami, jak se stresem bojovat. A hudba vám může pomoci nejen redukovat stres.

A znáte to s tou kovářovou kobylou, jak chodí bosa? Oj jé. Stejně jako spousta ostatních lidí v krizových situacích přepínám na autopilota. A protože mám najednou volné ruce od řízení, můžu dělat více jiných věcí. Nechám se pak svést falešným pocitem, že můžu cokoliv a že jsem v pohodě. A protože přece vzorně pracuji na meditacích a pojídám adaptogeny, nabývám falešných pocitů, že mám vše zpracované a že se v mém životě vlastně nic neděje. Neslyším ani první volání svého těla, že se něco děje. Neslyším volání přátel, že potřebuji odpočinek. Já totiž v tom celém shonu nějak neposlouchám. A tak samozřejmě muselo přijít to nejhorší, tedy zásadní facka od mého těla. No dobře, spíš celá nakládačka. A možná, když to teď napíši, poučím se z vlastních chyb. A připomenu vám, abyste sami sobě naslouchali.

Fyzická bolest je často hmatatelnější. Přivede nás k doktorovi. A pak si zpětně uvědomíte, že je to možná následek té potlačované psychické, která vidět nebyla a která se dala v každodenním shonu posunout do pozadí. Lidská psychika je často pokroucená a uvědomujeme si, že se k nám někdo choval škaredě až ve chvíli, kdy přichází někdo, kdo se k nám chová hezky. A v ten moment si člověk uvědomí, že nepoužívá všech možností, jak pracovat na léčbě zevnitř, že si některé věci potlačuje. Na koncertě jsem si uvědomila, že hudba může být léčivá a můžeme ji využívat a spousta lidí to dělá nevědomě. Je zajímavé, jak stejná písnička dokáže s postupem času odrážet úplně jiné pocit a zatímco v jednu chvíli nás dělá šťastnou, o pár týdnů později se vám tlačí slzy na krajíček.

Zdroj: news.usc.edu

Hudba zlepšuje imunitní systém a zabraňuje produkci histaminu v reakci na stres

Hudba však může opravdu léčit a mít na nás fyzický dopad. Když testovali tři typy hudby na předčasně narozených dětech, zjistili, že každý typ hudby dokázal zpomalit srdeční tep dětí, ale každý s jinou účinností a jinými vedlejšími účinky (hudba ovlivňovala, jak dlouho dokáže být dítě v klidu, sací schopnosti či spánek). Co je ale mnohem důležitější, ve stejném shrnutí se dozvíte, že meta-analýzou 400 studií zjistili, že hudba zlepšuje také imunitní systém a redukuje stres. Samotný poslech hudby byl stejně účinný v redukci nervozity před operací jako léky na předpis. Poslech a tvorba hudby očividně zvyšuje produkci IgA a NK buněk, které pomáhají bojovat proti virům a podpořit funkci imunitního systému. Vědci věří, že právě díky relaxačním účinkům a účinkům vibrací může hudba pomáhat také třeba u Parkinsonovy choroby, fibromyalgie či dokonce Alzheimerovy choroby. Nejen alergiky bude také zajímat, že hudba pouštěná při jídle dokáže snížit uvolňování histaminu do slin (uvolňování bylo vyvoláno stresem z příjmu alergenní potraviny nebo potraviny doprovázené nepříjemnou reakcí/potraviny s pocitem averze, dávejte tedy pozor na psychologický vliv/strach z jídla, který očividně dokáže spustit uvolnění histaminu). Bohužel se pokles neprojevil na histaminu v krvi (jde tedy spíše o předcházení stresové reakce na jídlo následkem averze nebo alergie). Samozřejmě ne všechna hudba bude mít stejné účinky, ale bude se jednat o určité sekvence. A co je důležité, zřejmě k některým efektům budete potřebovat právě histamin a histaminové receptory, třeba pro snížení krevního tlaku (a tedy blokování všech typů histaminových receptorů může narušit i léčivé účinky zprostředkované přes histamin).

Pokud hledáte hudbu, která je nejúčinnější v redukci stresu, tak zkuste určitě Marconi Union, která se ukázala být jako nejúčinnější v redukci stresu (u testovaných dobrovolníků o 65%). Na této stránce také najdete seznam dalších 10 písní, které by měly být účinné.

2 comments

  1. Řekl bych, že lidské tělo je totiž z velké části obsažené vodou nevím přesně kolik procent, ale určitě to bude alespoň 70-80% vody podle wikipedie. A podle některých studií s vodou na sebe dokáže brát vibrace a podle toho se mění její frekvence a struktura, takže logicky vzato, když posloucháte pozitivní hudbu-vibrace (třeba relaxační) mění se podle toho ta struktura a vlastnosti vody uvnitř Vás. Podle mě to není sci-fi, ale fakt. No a jakmile dojde k tomu, že se Vaše voda uvnitř „zkazí“, dochází k jejímu odvodnění. Může tak být člověk kvůli stresu vlastně brzo dehydrovaný. Já si nechávám vodu vibrovat různými prostředky (fotografie, slunce, měsíc, krystaly apod.) a potom jí piji a samozřejmě zbavenou chloru-filtrovanou. Má to něco do sebe:-) Do jaké míry to má vliv na histamin v těle nevím, ale určitě tam nějaký bude.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.