Bezlepkové směsi na krekry od Adveni aneb rychlovka nejen na cesty

Posted by

Před nějakou dobou se firma Adveni zase posunula a představila novinku, se kterou se na českém trhu moc nesetkáváme. A to s namíchanými směsmi na přípravu krekrů. Pro ty, komu by slovo krekr přišlo velmi cizí, se můžeme podívat, co říká wiki. Krekr (někdy též kreker) je pečené jídlo typicky vyráběné z mouky. Krekry mohou být ochuceny třeba solí, bylinkami, semínky a/nebo sýrem (přidáním přímo do těsta nebo posypáním před pečením). Takže vlastně je to taková tenká křupavá sušenka nejčastěji ve slané podobě.

Krekry od Adveni jsou opět bez lepku, připravíte je bez mléka a vajec, a čekají vás neuvěřitelně nápadité kombinace, o kterých by se mě samotné ani nesnilo (a přitom jsou všechny pro mě dost lákavé). Jsou vyrobeny z ovesných vloček bez lepku (tedy úžasný zdroj nejen vlákniny), bezlepkové mouky podle druhu (které jsou nutričně zajímavé), semínek a často různých „superfoods“. A jelikož se jedná o krekry, neproběhne zde žádný proces kvašení (hurááá), stačí přidat vodu, upéct a rychlé „pečivo“ máte hotovo. Já osobně doporučuji jako přílohu k polévkám a na takové to svačinkové chrupkání (hlavně ty sladké krásně nahradí všemožné sušenky).

img_2431

Samozřejmě mám v plánu vyzkoušet všechny směsi, ale nejdříve jsem si na testování vybrala dvoje – jedny slané a jedny sladké. Rozhodování, co vyzkoušet jako první, bylo velmi těžké, protože kombinace jsou to naprosto úžasné. Nakonec jsem sáhla po krekrech s mákem a řasou nori. Pokud můj blog sledujete, jistě víte, že mák ráda přidávám, nejen kvůli chuti, ale také pro nutriční vlastnosti (více o protizánětlivém máku zde), a kombinace s řasou se zdá velmi netradiční (více o účincích řasy nori a případně histaminu zde). Ve směsi dále naleznete slunečnicové semínko (než odsoudíte, protože jste někde četli, že se nesmí, čtěte prosím zde), čirokovou mouku (o protizánětlivých účincích čiroku se dočtete více zde), lněné semínko, sezamové semínko (pozor při alergiích!) a jedlou sůl. Oceňuji, že krom zdroje vlákniny, zdravých tuků i mikroživin poslouží krekry jako zdroj bílkovin (17 g na 100 g).

img_2446

Návod na přípravu je velmi jednoduchý. Prostě protřepete balíček, nasypete do misky, přidáte 200 ml pitné vody a zamícháte. Já osobně jsem rovnou přimíchala dvě lžíce oleje (před pečením jsem už nepotírala). Směs nechte chvilku odstát, ať semínka pěkně nasáknou. Výrobce doporučuje rozetřít na plech (nejjednodušší varianta), 5 minut zapéct při 200°C, pak nakrájet a dopéct dalších 20 minut. Pokud si chcete výsledek trochu zpestřit, chcete krekry přichystat jako překvapení pro hosty nebo prostě potěšit své oko, nebojte se experimentovat s tvary. Já osobně jsem vzala formičku na srdíčko (aspoň je člověk vytáhne dřív jak na Vánoce), nabrala vrchovatou lžičku směsi a pěkně vmáčkla do formičky (tu pak opatrně vysunete nahoru a hurá – tvar drží). Můžete si sami regulovat, jak tenké nebo tlusté chcete mít výsledné krekry (tlusté budete péct o pár minut déle a přijde mi, že vevnitř pak zůstávají vláčnější a nevysychají tak rychle). Takhle jsem na pečící papír nasázela vedle sebe a pěkně dala zapéct, nechala jsem vychladnout na plechu. S poměrem vody jsem si trochu hrála, návod sice říkal 200 ml, ale řekla bych, že některé směsi budou potřebovat trochu doladit, což by neměl být problém, přidala jsem tak 2-3 lžíce navíc.

img_2442

Jako druhé jsem chtěla vyzkoušet nějaké sladké krekry. V nabídce jsou dvoje – s brusinkou a baobabem a kaštanové s vanilkou. Nakonec jsem po dlouhém váhání zvolila kaštanové. Základem jsou opět ovesné vločky bez lepku, které jsou tentokrát doplněny kaštanovou moukou (více o kaštanu zde), lněným semínkem, slunečnicovým semínkem, sezamovým semínkem, solí a mletým luskem vanilky (věděli jste, že vanilka je protizánětlivá?).

img_2426

Tentokrát jsem zvolila kruhovou formičku. Samozřejmě můžete klidně rozetřít na plech, ale takto mi přijde, že se lépe drží v ruce, vypadají trochu jako sušenky (takže je můžete s klidem nabalit dětem do ruky) a když je upečete na tenko, budou krásně křupavé. Jsou lehce nasládlé, ale klidně se hodí i ke slanějším pochutinám a pomazánkám, jejich velkou výhodou je, že nemají žádný přidaný cukr, což jistě oceníte.

img_2413

Tím, že krekry upečete a zbavíte je vlhkosti, vydrží poměrně dlouho (ale samozřejmě jsou chuťově nejlepší čerstvé) a dají se krásně přenášet. Fajn mi přijde i velikost balení, která by měla stačit na jeden plech a tak je nebudete muset dlouho skladovat. U této směsi objem 200 ml naprosto vyhovoval, nezapomeňte vždy směs protřepat a po vmíchání vody chvíli vyčkat, až se všechno pěkně nasákne.

img_2409

A co vy, zkoušeli jste nějakou jinou směs? Která směs by vás nejvíce lákala?

3 comments

  1. Jaký máte názor na polskou studií na řasu nori podle které je prý nori rasa špatná pro lidi s autoimunitním onemocněním?(četla jsem jen články na netu)

    1. Pokud nepošlete studii, nemohu se vyjádřit. Záleží na modelu (tedy jak testovali), množství, dávkování (způsob podávání, zda šlo opravdu o řasu nebo koncentrovaný extrakt (Což je hodně velký rozdíl) atd. Zatím jsem nikde relativní varování neviděla (naopak loni vyšla studie o možnosti pozitivně měnit mikrobiotu u myší, ale předpokládá se, že běžně jí člověk v celistvé podobě není schopen skonzumovat dostatek pro dosažení řady pozivitních účinků).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.