Tak se přiznejte, jak dlouho vám na Vánoce vydrží perníčky? Pro mě jsou nepostradatelnou součástí Vánoc a zbožňuji spíše jejich vůni než samotnou podstatu. Prostě je to vůně, kterou mám spojenou především se zimou, Vánocemi a prostě domácí pohodou nad horkým čajem a kouskem perníčku. Ale kdo by se pořád válel a krájel a pekl s malými kousky, případně se s nimi zdobil a čekal na změknutí?
Pokud už vám perníčky došly a chcete si navodit ještě trochu té vánoční či zimní atmosféry, zkuste si upéct perníkový koláč. A aby nebyl suchý a hezky klouzal do krku, určitě oceníte spojení s domácími povidly. Pokud nemáte domácí (jejich výhoda je bezesporu znalost kvality vstupního materiálu, omezení cukru a kdovíčeho navíc a znalost přípravy), můžete zkusit kouknout na trzích nebo farmářských obchodech po „domácím“ zboží od jiných menších výrobců. Pokud tolerujete švestky a dáte pozor na kvalitu, měli byste snést i taková povidla (on se histamin musí nějak tvořit a když se to všechno pěkně omyje a vysterilizuje, dobře uzavře a nedostane se vám dovnitř žádná breberka, máte vyhráno), případně pokud máte nějaké zásoby v mrazničce, můžete rozvařit na čerstvá „povidla“ a ztužit třeba trochou chia mouky nebo vlákniny. Kombinaci perníkového koření, povidel a hrušky určitě neodoláte (testováno i na dětech:)). Samozřejmě jsou do korpusu zakomponované protizánětlivé mouky. Tak dobrou chuť.
Perníkový koláč s povidly
(bez lepku, bez sóji, lze bez ořechů)
Těsto
- 150 g hladká pohanková mouka
- 150 g mouky z hnědé rýže
- 1/2 lžičky jedlé sody
- 2 lžičky perníkového koření (ideálně domácí, čerstvě mleté)
- 100 g čerstvého másla
- 50 g medu
- 2 šťastná vejce (M)
Náplň
- cca 350 g domácích povidel (jen trochu slazených pro konzervaci)
- 1 hruška
- případně na dozdobení vlašské ořechy (pouze pokud tolerujete)
Smícháme mouky s kořením a sodou, vpracujeme med a máslo a jamile budeme mít zapracované, přidáme postupně vejce. Těsto zabalíme a necháme 30 minut odležet v lednici. Poté rozehřejeme horkovzdušnou troubu na 160°C a připravíme si formu na koláč (peču v porcelánové, průměr cca 22 cm). Z těsta odděláme cca 1/3 na dokončení a zbylé 2/3 vmačkáme rovnoměrně do formy (pokud se vám bude chtít válet, můžete zkusit). Těsto propícháme vidličkou a pečeme 15 minut.
Pokud máme povidla hustější, rozředíme je vodou do hustého krému (který bude roztíratelný). Hrušku očistíme, zbavíme jadřince a nakrájíme na tenké plátky. Jakmile je těsto upečené, vyjmeme a necháme trochu vychladnout. Rozetřeme 1/2 povidlového krému, poklademe dokola nakrájenou hruškou a převrstvíme zbylými povidly. Ze zbylého těsta rozválíme tenší plát, nakrájíme na proužky a vytvoříme na koláči mřížku. Pokud se vám nechce piplat, můžete zkusit vykrájet různé tvary a pokrýt povrch vánočními motivy. Dáme péct do trouby na dalších 30-35 minut (hlídáme, aby se nám nepřipeklo těsto na povrchu. Necháme vychladnout, posypeme nasekanými ořechy a můžeme podávat. Dobrou chuť.