Už jste slyšeli o programu Whole30? Možná na vás toto slovíčko někde vyskočilo, ale nechali jste jej zase zapadnout. Já vám dnes nebudu popisovat přímo, co Whole30 je nebo zda je zkoušet (na to už naštěstí máme v ČR zkušenější), ale přiblížím vám jednu z kuchařek, která je vhodná i pro pravidla programu Whole30. Úžasné totiž je, že v ní najdete skvělé inspirace, i když zrovna Whole30 „nejedete“. A je úplně fuk, jestli jste zastánci paleo nebo plant-based diety, zda se krmíte od rána do večera masem nebo dáváte přednost salátovým mísám. Základem jsou totiž poctivé potraviny s určitým omezením a především vynecháním průmyslově zpracovaných potravin, takže si na receptech smlsne nejeden histaminik (samozřejmě s malými obměnami).
Pokud by vás zaujal i samotný Whole30 program, určitě si nechte nadělit knížku Jídlo na prvním místě, kde vám manželé Hartwigovi, autoři tohoto programu, všechno hezky vysvětlí. Whole30 je totiž krátkodobý program nutričního restartu, který vám pomůže skoncovat s nezdravými stravovacími návyky (které opravdu často vidíme), pomůže vám v léčbě zažívacího traktu a nakonec i podpoří imunitní systém. Především pak postupným zařazováním potravin po skončení programu sami zjistíte, zda na nějakou potravinu nereagujete (a je jedno, jestli máte HIT či ne). A možná také zjistíte, jak „zdravý“ vztah k jídlu vlastně máte. Pokud chcete vědět více, rozhodně doporučuji stránky Paleo Snadno, ale bacha, fakt si možná poslintáte počítač, protože jídlo vypadá báječně. Navíc vám sama autorka předloží hned několik kompletních jídelníčků pro program Whole30 a ulehčí vám práci s jeho správnou skladbou.
Dnes nebudu referovat o knize Jídlo na prvním místě, kterou mám jen elektronicky, ale podíváme se přímo na kuchařku s názvem Dobře živeni z nakladatelství Jan Melvil Publishing. Podtitul kuchařky je „Paleorecepty pro lidi, kteří rádi jedí“, čehož se vůbec nelekejte, protože recepty jsou vhodné nejen pro paleodietu. Ono paleo prostě jen označuje, že se v jídle nesetkáte s žádnou chemií, obilninami, luštěninami atd. Podle autorů samotného programu vám oněch 30 dní pomůže zabojovat s „cukrovým démonem“, ale i zlepšit chronické nemoci jako je cukrovka, lupenka, endometrióza, Crohnova choroba či ekzémy. A jelikož ani těch 30 dní nemusí být vůbec jednoduchých, přišla na svět tato kuchařka, která vám pomůže se programu držet a dokončit jej celý (téměř všechny recepty se dají využít v programu Whole30).
Tedy můžete si být jistí, že recepty jsou bezlepkové (bez obilnin celkově), neobsahují luštěniny, nenajdete v nich ani mléčné výrobky a stejně tak se nesetkáte s alkoholem, cukrem či určitými rostlinnými oleji. Na začátku knihy si stručně přečtete o všem, co budete potřebovat, jaké kuchyňské vybavení máte nachystat, které suroviny musíte mít v zásobě a nakonec dostanete všechny potřebné postupy. Nechte se inspirovat a experimentujte s kořením (samozřejmě v co nejlepší kvalitě). Každý recept je také doplněn malinkým komentářem „Jak by to šlo jinak“, kde vám Melissa rovnou naservíruje i další možné alternativy k danému pokrmu. Také tam, kde to bylo možné, najdete místo na své poznámky.
Recepty jsou rozděleny do kategorií podle hlavních ingrediencí, přes omáčky a koření se dostanete k bílkovinám, zelenině a salátům a nakonec skončíte u ovoce, které nahrazuje sekci dezertů. Před několika lety by se mohlo zdát, že je kniha plná cizokrajných názvů, ale řekla bych, že dnes už většinou vše seženete ve větších městech nebo pak on-line, včetně kokosové sójovky nebo kokosového nektaru. Každopádně i pokud by vás něco překvapilo, na internetu najdete vše podstatné a ještě si zase rozšíříte vědomosti.
Zelené fazolky s kokosem a mandlemi
- 2 lžíce kokosového oleje
- 2 lžíce mandlí bez slupky
- 1 středně velká červená cibule na malé kostičky
- 3 utřené stroužky česneku
- 1 lžička mletého římského kmínu
- 1 lžička mletého koriandru
- 1 lžička papriky
- 1/2 lžičky vloček z chili
- 3/4 lžičky soli
- 1 šálek kokosového mléka
- 1/2 kg zelených fazolek (použila jsem mražené)
- 1 lžička limetkové šťávy (vynechala jsem úplně!)
- 1/2 šálku nasekaných listů čerstvého koriandru (doporučuji!)
Ve velké pánvi rozehřejte olej, přidejte mandle a opečte do zezlátnutí (hlídat pečlivě, aby se nespálily). Odložte stranou na pozdější použití. V pánvi orestujte cibuli, česnek, koriandr, papriku, kmín, chili a sůl cca 4-5 minut, až cibule změkne. Přidejte kokosové mléko, promíchejte a přidejte zelené fazolky. Přiveďte k varu, snižte teplotu a přikryté duste cca 6-8 minut, poté sejměte poklici a nechte ještě chvíli vařit, aby se zahustila omáčka. Jelikož já jsem vařila z mražených, chvíli trvalo, než se mléko zahřálo a vařila jsem celou dobu odkryté (jelikož fazole ještě pustí vodu, tak aby omáčka zhoustla) cca 15 minut. Smíchejte s nasekaným koriandrem a rozdělte na talíř, posypte mandlemi. Já jsem podávala s dušenými batáty s červenou cibulí a máslovou dýní. Dobrou chuť.
no a já všude čtu, že fazolky jsou na seznamu jako dvojka nechápu 😦
a já je tak ráda s bramborem a vejcem!