Kakao a střevní mikrobiota aneb jak nám může pomoci

Posted by

Téma kakaa a případně čokolády je v histamiňáckých kruzích stále velmi aktuální (a to nejen teď před Vánocemi) a pořád se k tomu tématu vracíme. Nepochybně je to jeho vysokou návykovostí (především v ženských kruzích) a stejně tak blahodárném účinku na naše nervy. A tak se k tématu vrátím ještě i já, protože vám chci ukázat, jak nám může kakao pomoci s naším střevním mikrobiomem a tedy zapracovat na zlepšení našeho trávení a snížení reakcí na potraviny obecně.

Spousta lidí, než si přečte nějaké úvodní či obecné články, vidí nepražené kakao v mých receptech a ježí se jim chlupy na zádech, protože četli, že se nesmí. Velmi přesně jsem se k tomu vyjádřila v tomto článku o tom, proč jsem zařadila nepražené kakao do svého jídelníčku a proč o tom vůbec přemýšlet. Ale opět musím upozornit, že se bavíme o kvalitním nepraženém kakaovém prášku (případně bobech), ne o čokoládě z obchodu, která často nemá s kvalitním kakaem moc společného, a je narvaná spoustou cukru a nekvalitních tuků. Je vždy dobré rozlišovat hotové produkty či polotovary, což je i čokoláda, a základní suroviny. U kakaa totiž nikdy nebyla nalezena zvýšená hladina histaminu, což však neznamená, že vám nemůže vadit jako alergen či stimulátor. Zato pro pozitivní účinky na naše tělo svědčí stovky studií a mezi takové účinky spadají i protizánětlivé a protialergické.

kakao

Jak jsem už v předchozím článku zmínila, zajímavý je vliv kakaa na náš střevní mikrobiom. Studie z roku 2013 shrnuje, že střeva hrají velkou roli v naší imunitě a samozřejmě to, co jíme, ovlivňuje obyvatele dané oblasti a také to, co a jak budeme vstřebávat či jak silná bude naše ochrana proti patogenům. A kakao dokáže měnit funkci ochranného systému ve střevě a následně i reakci na patogeny (a to jak přímo vlivem na imunitu, tak  nepřímo vlivem na změnu složení mikrobioty samotné). Látky, které považujeme za účinné, patří mezi flavonoidy. Flavonoly jsou absorbované v tenkém střevě a prokyanidy se dostávají do tlustého střeva, kde jsou metabolizované bakteriemi na různé fenolické kyseliny. Celé to vede k tomu, že roste počet Lactobacilů a Bifidobakterií a naopak klesá počet nežádoucích bakterií (potvrzeno ve studii na zdravých lidech).

 Zdroj: Pérez-Cano, Massot-Cladera, Franch, Castellote and Castell.The effects of cocoa on the immune system, Front Pharmacol. 2013; 4: 71.
Zdroj: Pérez-Cano, Massot-Cladera, Franch, Castellote and Castell.The effects of cocoa on the immune system, Front Pharmacol. 2013; 4: 71.

Flavonoidy však nejsou jediné, které zřejmě přispívají k pozitivním účinkům na střevní mikrobiom. Když testovali nefermentované kakao  (vysoký obsah aktivních polyfenolů) u dvou kmenů potkanů, zjistili, že zřejmě i vláknina a theobromin přispívají ke zlepšení imunitního systému a ke změně střevního mikrobiomu, přitom u jednotlivých kmenů potkanů se efekt lišil. To také napovídá, že ani efekt u dvou lidí nemusí být stejný a může být závislý na dalších faktorech, proto je vždy těžké srovnávat svoje reakce a případné benefity s někým dalším. Ke stejným závěrům ohledně podpoření složení střevního mikrobiomu správným směrem došla studie z letošního roku provedená na prasatech. Tedy pokud člověk nechce investovat do nákupu probiotik, může zkusit navýšit počet z vlastních zdrojů tou správnou výživou:). Prebiotický efekt kakaa na střevní mikrobiom je pak spojován i se schopností kakaa snižovat výskyt metabolických poruch (spolu se schopnosti regulovat hladiny glukózy).

Samozřejmě je vám asi jasné, že bude záležet na kvalitě a zdroji kakaa. Ať se to může zdát jednoduché, ani v tomto případě neplatí, že všechna jsou si rovna. U kakaa dochází k fermentaci a přestože studie nenašly větší obsah biogenních aminů, může se tato hladina lišit právě podle zdroje a podle fermentujících bakterií. Stejně tak pražením dochází ke zvyšování hladiny biogenních aminů a je potřeba si vybírat nepražené (tedy většina čokolád z obchodu, i když by byly bez cukru a tuku, jsou pasé). Rozdílnost kvality pak může ovlivnit, že jednou kakao tolerujete a podruhé ne. Dokonce byl zaveden krásný název „kakaobiota“ (cocobiota, tedy mikrobiota kakaa). Metabolity produkované mikrobiotou kakaa byly spojeny právě s účinkem na snížení cholesterolu, protiplísňovými účinky či změnami střevního mikrobiomu. Samozřejmě je potřeba dále prozkoumat, jaký efekt může mít kakaobiota na lidský organismus (např. pokud by byly přítomny zbytky S.cerevisea a vy máte alergii, může to být zdrojem reakce namísto přítomnosti histaminu). Zřejmě i díky rozmanitosti kakaobioty můžete reagovat na druhy kakaa různě. Tak a teď jste zase o kus moudřejší, jak to s tím zapeklitým kakaem je. A abychom se správně pochopili, neradím vám běžet si koupit kakao a začít se jím cpát ve velkém nebo si koupit sušenky s čoko polevou a říkat si, jak je zdravá, jen se vám snažit ukázat, že některá doporučení v rámci HIT diety nejsou úplně opodstatněná a je potřeba rozlišovat potraviny také podle možného nutričního efektu a kvality. Vždy je dobré být u alergenů na pozoru a zkoušet individuálně na sobě od co nejmenšího množství, a případně si pak nenechat zkazit radost z tolerance kvalitního kakaa od ostatních rýpalů, kteří mají pocit, že HIT se bude řídit podle nějakých tabulek, které byly seskládány na základě mylných informací:)).

kakao-gross

2 comments

  1. Mate prosim nejake overene neprazene kakao s vysokou kvalitou? Znacku/firmu/produkt, ktery by jste doporucili prosim?
    Dekuji, s pozdravem Jana

  2. Potvrzuji velmi pozitivní subjektivní pocity při leaky gut (100% gluten free produkty, nepražené bio kakao, bio kakaové máslo), možná je to jeden z mála způsobů, jak dodávám magnesium&vitamíny B stravou.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.