Předvánoční bezlepkové trhy v Toulcově dvoře 2016

Posted by

I letos se konal v Toulcově dvoře Předvánoční bezlepkový trh, který je už stálicí mezi akcemi pro celiaky a všechny, kdo z nějakého důvodu musí držet bezlepkovou dietu. Samozřejmě před Vánocemi si chce každý nakoupit a třeba se i podívat, co nového je v tom světě bez lepku, tak opět šlo o pěknou tlačenici a strkanici (ještěže je to v zimě a ty péřové bundy nějaký ten loket zbrzdí). Letos nebudu moc reportovat ohledně chutí, protože jsem se konečně (díky za ty dary) poučila a vyhnula se všemožnému ochutnávání, abych se vyhnula následným zdravotním problémům, které po takovém bezlepkovém ochutnávání často následují.

kolaz-1

Ono totiž bez lepku neznamená zdravé. Je až alarmující, že poměrně velká část pacientů nemá ani při dodržování bezlepkové diety zahojené střevo, protože našim lékařům a samotným pacientům stačí, že klesnou protilátky v krvi (které nemusí být zrovna nejlepším/přesným testem při srovnání s testy ze stolice). Ale pokud si někdo přečte složení  výrobků, je až děsivé, jaké „dobroty“ posíláme na chronicky zapálené střevo se zvýšenou propustností (a tedy základem pro rozvoj dalších alergií a autoimunitních chorob). Hlavně, když je to bez lepku. Ale dost moralizování, každý má možnost si zvolit, zda chce být jen spokojen s krevními výsledky nebo udělat něco pro své zdraví. Určitě bych vám ale doporučila koukat na složení, protože pokud je něco složeno z tuku a cukru, bezlepková mouka vás nutričně ani zdravotně nezachrání. V mém případě bylo stopkou v ochutnávání hlavně to, že majoritní část výrobků, které jsem vzala do ruky, obsahovala deproteinovaný pšeničný škrob, který může lidem vadit i bez obsahu lepku. Přijde mi, že je to taková česká specialita a v zahraničí tento problém obvykle nemám. Ale proti gustu….

Samozřejmě jsem neváhala navštívit stánek od Adveni a ochutnat krekříky, protože jsem pořád neměla čas je upéct. Každopádně ty s chilli jsou fakt trošku pikantní. Napečeny byly opět i chlebíky, takže si každý mohl udělat představu.

kolaz-6

U Amaranth Life jsem hledala spíše dárek, protože si nemyslím, že by pufované potraviny měli být nějak hojně zastoupeny v jídelníčku. Podařilo se mi najít Medové červíky, které jsou bez cukru, slazeny jen medem, a nakonec i jedny zeleninové křupky, které byly bez kvasničného extraktu (ale jsou docela slané, takže pro menší děti nic moc).

kolaz-7

Samozřejmě jste mohli najít zástupce Amylon, Benkor (hlavně koření), Bio Pro (pokud sháníte italské produkty), Doves Farm, Extrudo Bečice, Globus, Good Food, Hamé, Jizerské pekárny, Kukuřičný mlýn Mrzkovice, Labeta, Natura, Natural Jihlava, Nestlé, Nominal, Pekáreň Harmonia (jejich vanilkové rohlíčky jsem viděla v Billa za nekřesťanskou cenu 109 Kč za 200 g, bohužel většina lákavě vypadajících výrobků obsahuje pšeničný škrob), Pekařství Rytinovi, Vitana, Bezlepková pekárna Michalík, Elinai….

kolaz-9

kolaz-12

Pokud někdo sháněl jen dezerty a zákusky, pak si určitě smlsl na dezertech Jessy (Konipro). Dezerty by měly být bez přidaných „E“, podle původní receptury a chráněné vlastním patentem.

kolaz-10

Velmi lákavě vypadala nabídka Jako Doma, nádherné zdobení, ale nechutnala jsem, takže nevím ani složení (každopádně dělají bezlepkové cukroví na objednávku). Opravdu nevím, kam lidé chodí na to, že bezlepkové by nemělo být hezké nebo chutné.

kolaz-8

Venku se pak s napečenými chleby představila také Bezlepková pekárna Liška, Damodara, El gofio (pražená kukuřičná mouka), ICBC, bezlepkové hotovky a další. Mohli jste tam také ulovit polévku nebo pohankovou palačinku.

kolaz-5

V druhé budově, kterou jste mohli najít hlavně podle fronty k Schar (Schar rozdával dáreček po registraci, ale když jsem chtěla něco koupit k Vánocům jako dárečky, vzdala jsem to po 15 minutách „frontování“, myslím, že po všech těch zkušenostech by mohli najet na rychlejší provoz, tedy ne jeden nakládá, druhý počítá), pak také třeba mraženou pizzu od Jitulčiny Dobroty, Poex, Racio či Semix.

kolaz-2

Ve stejně budově jako Schar, ale s jiným vstupem, jste ještě mohli najít Josefovu pekárnu (bábovky vypadaly krásně, ale 30 Kč za kousek mi přijde pořád dost, i když taková cena je v kavárnách běžně za lepkový kousek), tradičně už Musli na blaho, Bezlepkománie a Spolu-bez-lepku. Tam jsem neodolala a dala si quinoový čokoládový koláč, který byl mimochodem překvapivě dobrý. Lákavě vypadal i mrkvový koláč, ale to už bych neměla kam dát. Přede dveřmi pak Via Naturalis nabízeli konjakové nudle.

kolaz-3

Takže dnes jen tak stručně, abyste viděli, jak se nám firmy a nabídka rozšiřuje a pomalu už se do Toulcova dvoru všichni nevejdou. I běžné firmy začínají cílit na lidi s potravinovými omezeními, takže se rozšiřuje nabídka. Zda si z ní vyberete, je jen na vás:))).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.