Tak trochu o salicylátové intoleranci a recenze na přírodní kosmetiku bez salicylátů

Posted by

Před nějakou dobou jsem dostala nabídku, že bych mohla ozkoušet kosmetiky Mysalifree firmy GreenSmile GmbH, která spadá do kategorie bio kosmetiky. I přestože jsem se svou kosmetikou spokojená (ať už 100% Pure nebo pár dalších kousků z jiných řad), kosmetika mě přece jen zaujala. Ne proto, že by se jednalo o zahraniční kosmetiku nebo že by měla certifikáty BIO, ale protože se hlásí k tomu, že je bez salicylátů, které potenciálně (především ve vyšší koncentraci) mohou dráždit citlivou kůži. Kosmetika by pak měla být určená a dobře snášená právě lidmi s citlivou a poškozenou pokožkou, ekzémy, alergiemi a měla by být také vhodnější i pro pacienty se salicylátovou intolerancí (tam je potřeba dávat pozor i na benzoáty, které jsou v kosmetice přítomny).

Salicylátová intolerance známá neznámá

V tomto místě bych se zastavila, protože jste možná o salicylátové intoleranci možná ještě neslyšeli. A možná také ano, zvláště pokud jste hledali jiné příčiny svých problémů než je HIT. Salicylátová intolerance je definovaná jako nespecifická pseudoalergická přecitlivělost vyvolaná salicylovou kyselinou, jejími deriváty či jinými organickými nebo anorganickými kyselinami s podobnou chemickou strukturou. Tato kyselina i její soli se běžně nachází v rostlinách či je známe jako protizánětlivé léky (aspirin atd). Strava bohatá na salicyláty (např. na koření) je dlouhodobě spojována např. s nižším rizikem rakoviny. Avšak studie z roku 2008 navrhla, že až 2,5% Evropanů trpí salicylátovou intolerancí, přičemž mezi nejčastější příznaky patří záněty v oblasti nosu a nosních dutin, polypy a bronchiální astma. K tomu se mohou přidružit kožní a zažívací problémy (svědění, kolitida, průjmy). Salicylátová intolerance může být sama o sobě často zaměněna za alergie, může být příčinou zánětlivých onemocnění střev či potravinových alergií. Bohužel jak už to známe s histaminem, obsah salicylátů v jednotlivých potravinách se velmi liší a studie od studie ukazuje jiné výsledky. V tabulce obsahu salicylátů se autoři shodují např. na jablkách, rajčatech a hlavně většině koření včetně zázvoru či kari. Pokud tedy máte problém  s těmito potravinami, je na čase se zamyslet nad jinými možnostmi než je pouze HIT. Někteří autoři namísto nízkosalicylátové diety navrhují držet FODMAP, zvláště tam, kde jsou střevní problémy (což může podpořit i léčbu SIBO či HIT).

img_1944

Jaká tedy je řada Mysalifree?

Mysalifree je tedy řada kosmetiky, kde se výrobce vyhýbá využití salicylátů. Zatímco mě osobně vysoký podíl ovocných složek vyhovuje a kyselina salicylová mi jako konzervant nevadí (na rozdíl od jiných), věřím, že některým pacientům s citlivější kůží může taková kosmetika vadit. Tam je pak potřeba volit něco nejen bez přidané chemie, ale také právě bez salicylátů. Nikdy nezapomínejte, že kůže je největší orgán, přes který jsme schopni také přijímat řadu látek, a pokud se rozhodnete řešit stravu, měli byste řešit i to, co na sebe patláte (více zde). Jelikož na všechny různé krémy podle denní doby moc nejsem, zvolila jsem v rámci vzorečků takovou základní variantu, tedy odličovací mléko, denní pleťové mléko a tělové mléko (používala jsem na oblast krku, je s kofeinem, kávovou vůni jem nezaznamenala:)). Kosmetika je tedy bio, vegan a bez umělé parfemace, což určitě citlivá pleť ocení, velmi jemné spíše tekutější konzistenci, takže se dobře roztírá (věřím, že tento bod je důležitý např. při ekzémech a lupence). Konzistence je velmi lehká, co se týče testovaných produktů, velmi dobře se vstřebává a pleť zůstává příjemně hebká. Tedy alespoň ta moje to tak měla. Bohužel tím, že nemám momentálně větší problémy s kůží, nemohu posoudit na její příznivou roli, ale pravda je, že vracejícímu se ekzému v oblasti rtů (zpropadený ananas v létě) rozhodně neuškodila (krátká doba zkoušení, navíc oblast koutků a kolem rtů je bohužel velmi zatěžovaná oblast, která přichází do kontaktu s jídlem a je těžké soudit, jak rychle by probíhala léčba s jinou kosmetikou). Odličovací mléko jsem využila především na oblast očí, tedy nepravidelně, ale přišlo mi poměrně dobré. Co se týče dlouhodobého pravidelného působení, nemám moc možnost referovat, ale testovaná kosmetika pleť nevysušovala, nezpůsobovala žádné akné, začervenání a podobné věci, což někdy nové produkty doprovází. Jako poměrně dobrý mi přišel pleťový krém i jako báze pod make-up.

img_1943

Závěrem

Co tedy říci závěrem? Pokud máte další problémy i po potravinách, které neobsahují histamin, pátrejte dál a přemýšlejte, zda vám nevadí jiná složka v potravinách. HIT bývá často následek jiných nemocí a problémů a pokud vám samotná dieta nezabírá, nespokojujte se pouze s takovou diagnózou. Pokud máte problematickou pleť, která může být např. i odrazem problémů s trávením, je potřeba o ni pečovat „zevnitř“ i z venku. Tedy nejen se snažit pleti dodat vše potřebné, ale naopak eliminovat látky, které vám škodí, byť jsou klidně přírodního původu a pro ostatní prospěšné. Všechny testované přípravky Mysalifree byly příjemné pro pleť a pokud máte citlivou, ekzematickou či psoriatickou kůži, věřím, že budete z této kosmetiky nadšení. Jako bonus vidím chybějící parfemaci, které může vadit citlivějším histaminikům/pacientům s poruchou aktivace žírných buněk, kteří musí být na použitou kosmetiku ještě opatrnější.

img_1947

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.