Dlouho jsem rozmýšlela, zda přidávat další recept nebo se více věnovat článkům. Nakonec jsem se rozhodla, že přidám recept, který jsem před nedávnem vyzkoušela, protože sušenky bez lepku, mléka i vajec se vždy hodí. Navíc jsou díky jablíčkům krásně vláčné a vychutnáte si je nejen při podzimní plískanici.
Při stěhování jsem totiž zjistila, že mám pár (pár!!!:)) otevřených mouk a že bych je měla určitě využít, než budou nepoužitelné (taková vábnička na moly). Mezi nimi jsem našla i směs Bake-a-cake z produkce firmy Adveni, která je mimo jiné také bez kukuřice a sójového lecitinu, což ocení nejeden alergik. Směs je celkově zajímavá, protože má v sobě také semínka a pro sušenky tedy ideální. Pokud by se vám mouky nedostávalo, koukněte na složení u výrobce a můžete doma mouku zkusit namíchat podle klasického poměru.
Všechny ingredience v sušenkách by měly být vhodné i pro histaminiky, ale samozřejmě pokud víte, že něco netolerujete (z jakéhokoli důvodu), zkuste ingredienci nahradit. Může se stát, že dostanete ještě lepší a chutnější recept, který si hezky založíte. Sušenky se totiž dobře převáží, takže se hodí i na cesty, do práce či do školy. Počet sušenek se bude odvíjet od jejich velikosti a podle toho také uzpůsobte dobu pečení (menší sušenky budou chtít kratší dobu:). Tak tedy dobrou chuť.
Křehké jablečné sušenky
(bez lepku, bez vajec, bez mléka)
- 1 a 1/2 hrnku směsi Bake-a-cake + 2 vrchovaté lžíce
- 1 lžička prášku na pečení
- 1/2 hrnku panely
- 1/4 lžičky soli
- 1 lžička mleté skořice
- 1/2 hrnku mandlového másla (domácího)
- 1/4 hrnku kokosového oleje
- 1 vrchovatá lžíce chia semínek+6 lžic vody
- 2-3 jablka beze slupky, na jemno nastrouhané (1/2 hrnku + 2 lžíce)
Smícháme suché ingredience. V hrníčku si smícháme chia s vodou a necháme cca 5 minut nabobtnat. Smícháme pak s máslem, kokosovým olejem a nastrouhanými jablky. Vymícháme suchou směs a necháme v lednici 20 minut odležet.
Troubu rozehřejeme na 180°C a nachystáme si plech (pečící papír či vymazat). Z těsta rukama zpracujeme kuličky, které položíme na plech a vidličkou rozplácneme. Pečeme 15 minut a necháme na plechu vychladnout. Dobrou chuť.
Dobry den, som Vasim fanusikom, paci sa mi stranka. Predsa len by som mala otazku , ktora ma trapi konkretne ohladne tychto susienok. Bola som v tom, ze semienka sa mozu spracovat max pri 42 stupnov celzia, vyssie teploty tym dobrym tukom skodia a nicia ich , dokonca vysoke teploty ich priam znehodnocuju a uz nie su pre nas dobrymi tukmi. Preto upecene chia semienka v kolaci nam nic dobre neprinesu.. Mylim sa?
Chia semínka v tomto množství a receptu určitě nejsou využívány jako zdroj zdravého tuku (což však nemusí být případ vlákniny, proteinu či minerálů, které při teplotě do cca 150-170°C a kratší době přípravy, což není u horkovzduchu problém, neztrácí většinu ze své kvality, http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=george&dbid=359, tedy nelze brát chia jako zdroj tuku, ale dívat se na ně i komplexně), slouží zde jako tzv. chia vejce, tedy pojidlo, které využijí především alergici a vegani namísto vajec. Jinak podle informací má většina ořechových tuků poměrně vysoký bod pálení, oněch 42 stupňů je teplota, při které se začínají „rozpadat“ proteiny a tedy se ničí případně enzymy, pro tuky jsem takové pravidlo nikde neviděla (https://jonbarron.org/diet-and-nutrition/healthiest-cooking-oil-chart-smoke-points). Což samozřejmě nevylučuje fakt, že ořechy jsou nejlepší ve své „raw“ formě, předem namáčené, ale ani povařením jim nepřeměníte tuk na nežádoucí a můžete v některých případech snížit alergenitu a zvýšit stravitelnost.
Omasta : autorka receptu ze zdravotnich duvodu vámi zminene suroviny nemuze konzumovat, pro ni zdravé jsou.
Chtěl bych vyjádřit, že sušenky, které neobsahují mléko, vejce, ani otruby, nejsou zdravé. Kokosový olej sice škodí jen vaší peněžence a ve srovnání s máslem obsahuje 3 krát menší množství vitamínu ADEK i 3x menší množství transmastné kyseliny CLA – konjugované kyseliny linolové. Tím vším si ochuzujete stravu, a musíte je draho kupovat ve formě doplňků. Jablečné slupky jsou to nejlepší, co na jabkách je.
Já si osobně nemyslím, že ani sušenky s mlékem, vejcem nebo otruby by byly extra zdravé, vždy tam je dost zbytečného cukru, tuku atd. Recepty jsou tvořeny především pro lidi, keří nemohou tyto ingredience, kteří chodí na mé stránky (myslím, že na klasické recepty máme dost jiných stránek:), a je jich poměrně hodně (včetně těch, co mohou jablka pouze oloupaná bez slupky, přestože všichni víme, že velká část zdravého v jablku je ve slupce, což se stejně z velké části pečením zničí). Kdo může vejce, tak vždy může chia vejce nahradit, kdo může máslo, může si nahradit kokosový olej (který na druhou stranu má za sebou studie na protibakteriální a protiplísňové účinky). Určitě je lepší dát si tolerovanou sušenku domácí ze známých ingrediencí než výrobek z obchodu ze ztužených tuků a kdoví jakých konzervantů a přidané chemie, což je obvykle popis pro většinu výrobků v obchodech v sekci „pro alergiky“.