Která meditace je pro mě nejvhodnější? 

Posted by

Myslím, že kdo sleduje pravidelně moje příspěvky, nemůže mít pochyby ohledně přínosu meditace pro náš život. Nemluvím jen o pacientech s HIT či jiným chronickým onemocněním, ale o každém člověku. Denně se potýkáme s mentální zátěží a pravidelná starost v podobě meditace nám může pomoci předcházet negativním dopadům na naše tělo. Přestože (nebo právě proto) dnes existuje řada knížek a internetových návodů, jak meditovat, často člověk netuší, zda je zvolená praktika správná.

Zdroj: http://seedsofchangemala.com/
Zdroj: http://seedsofchangemala.com/

Meditace podle gusta aneb nebojte se jí

V tomto směru vědci nedávno potvrdili, že se nemusíte obávat, protože profitovat budete ze všech technik. Musíte jen vydržet. Konečné výsledky se mohou trochu lišit, ale u všech testovaných metod (4 různé přístupy) všichni účastníci pociťovali více pozitivity, energie, život v přítomnosti, méně rozptýlení myšlenkami, tedy ve shrnutí větší míru onoho pocitu všímavosti a s tím související spokojenosti.

Studie trvala dohromady 9 měsíců a zúčastnilo se přes 200 lidí, kteří nikdy předtím nemeditovali. Na programu byla výuka v trojměsíčních intervalech: 1) dýchací meditace, kde se soustředíte na dýchání, společně se skenování těla, kde se snažíte procítit jednotlivé části těla, 2) „milující“ meditace, kde se snažíte soustředit na pozitivní pocity lásky a péče (k ostatním, sobě i světu celkově) a 3) pozorování myšlenek, kde sledujete a rozdělujete myšlenky. Některé výsledky se pak lišily podle zvolené meditace, a podle potřeb tak můžete tedy volit příslušný typ i pro vás. Pokud potřebujete zvýšit povědomí o svém těle, naučit se vnímat jednotlivé části, funkci a problémy, pak budete chtít využít skenování těla. Touto meditací účastníci také snížili počet negativních myšlenek, a to především myšlenek spojených s minulostí a budoucností. Milující meditace podpoří pozitivní myšlenky a vřelost k ostatním a využijete ji tedy především, pokud potřebujete zlepšit vztahy s jinými lidmi. Pokud zvolíte meditaci pozorováním myšlenek, zvýšíte svou schopnost s nimi pracovat s brát je na vědomí. Touto meditací také můžete snížit kritičnost na stranu jiných lidí.

Zdroj: http://www.mindfulmuscle.com/
Zdroj: http://www.mindfulmuscle.com/

Důležitá je pravidelnost a přístup

Skvělé je, že nepotřebujete předchozí zkušenosti, ale zato je potřeba pravidelný trénink. Každou meditací tak můžete snížit celkové napětí a zvýšit celkově všímavost, ale k tomu můžete zvolit specificky takovou, která vám pomůže v oblasti, která vás nejvíce trápí. Bylo dokázáno, že pravidelní „meditátoři“ méně reagují dokonce na fyzický stres a zánětlivou odpověď než lidé, kteří nemeditují. A toho samozřejmě chcete docílit i v případě histaminové reakce, tedy redukovat jakékoli reakce znásobené nebo přímo vyvolané stresovou situací. Samozřejmě velkou roli hraje také fakt, co očekáváme od celé léčby včetně meditace a jak k tréninku budeme přistupovat. Nedávná studie potvrdila, že náš optimismus či naopak negativismus může ovlivnit to, jak budeme na něco reagovat, tedy jak zareaguje náš imunitní systém. Pokud tedy budeme k meditaci přistupovat negativně, těžko můžeme očekávat takové pokroky, jako při pozitivním přístupu (a stejně tak pokud budeme čekat reakci na nějakou potravinu, možná náš imunitní systém zareaguje podle našeho přání a ne podle reálného fyzického obsahu histaminu). Nikdy nepodceňujte sílu svého mozku a schopnost jeho komunikace s imunitním systémem a nikdy nepodceňujte, co můžete pravidelným tréninkem dokázat. Tak šup šup, teď je to ve vašich rukou.

One comment

  1. Doporučuji k přečtení oranžovou knihu, soupis části přednášek, které přednesl Osho. Vědomím k životní rovnováze, další Hořčičné semínko atd. Vše volně dostupné na ulozto. Hezký den. Petr

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.