Jak jsem se popálila a jak se s tím tělo vypořádalo

Posted by

Nehody a úrazy se spoustě z nás nevyhnou. Stejně jako různá lékařská ošetření, která si vyžadují podání léků a celkově náročnější rekonvalescenci. Někdy je to zákrok u zubaře, jindy úraz a někdy třeba dlouhodobější nemoc. A já jsem takové malé lepidlo na nehody a úrazy. Nechci se tady nikomu chlubit, jak děsně jsem nešikovná, ale řekněme si to na rovinu, kdo se kdy nepopálil při vaření nebo nepořezal při krájení? Nechci ani nikoho děsit nějakými hroznými obrázky, ale chci spíše ukázat, jak já přistupuji ke svým zraněním, co se snažím dělat na podporu léčby a jak se pak třeba taková rána léčí.

Na začátek bych ráda zdůraznila, že ať si vezmete z mého blogu cokoliv, nikdy neslouží jako náhrada lékařské péče a já osobně vám při pochybnostech nebo zhoršení symptomů doporučuji navštívit lékaře. Byť mám sama řadu špatných zkušeností a jsem otevřená alternativním postupům, doporučuji udržovat s lékaři dobré vztahy, protože někdy je prostě potřebujeme. I když spoustu věcí nedokáží vyřešit, na některé jsou za ta léta dobří a vy si dnes už jednoduše můžete sami zjistit, jestli je navrhovaná léčba dobrým řešením či zda jsou nějaké alternativy. Máme dnes možnost navštívit i více odborníků pro získání dalšího názoru a měli bychom si možností, které nám systém nabízí, vážit, přestože si nakonec často pomůžeme lépe sami.

kolaz 1

Moc děkuji všem, kdo mi přál brzké uzdravení a kdo se ptal, jak se prst hojí a jak to jde. Musím říct, že mám tentokrát dobré zprávy. Před zjištěním HIT a celkově změnou stravy a životního stylu se mi rány hojily velmi špatně, šlachy se trhaly jak na běžícím páse a když jsem neležela s nemocí (většinou byl problém se z nich vyhrabat), tak jsem se někde zranila. Občas se opravdu podaří a tak se tentokrát z mé bitvy s rozpáleným olejem vyhrabalo popálení druhého stupně, přestože i přes cca hodinovou neustávající bolest to první den nevypadalo vážně (měla jsem tam tu slivovici nechat déle). Na druhý den už mě bolest a puchýře vyhnaly na pohotovost, nakoupila jsem mastný tyl a obvazy a nezbylo než doufat, že hojení půjde dobře i bez další lékařské intervence.

kolaz 2

Co se týče povrchové léčby, první dny jsem jen dezinfikovala Betadine (neštípe) a převazovala s mastným tylem (možno aplikovat hemagel, který velmi urychlí léčbu, ale je poměrně dost drahý, zvláště při aplikaci na větší rány, já jsem neměla), později jsem začala promazávat (jakmile se „vsákly“ puchýře a na povrchu byla spálená tvrdá kůže), jednak konopnou mastí (domácí + CutisHelp Defekt) a kalciovkou. Kůži jsem nestříhala, dokud nebyla plně uvolněná (tedy po cca 10 dnech). První týden jsem měla stále zavázané s pravidelnými převazy, pak jsem doma nechávala na volno dýchat (do práce jsem nosila stále převaz, jednak kvůli infekci a možném kontaktu s chemikáliemi, riziková práce hlavně pro ruce) a jednak kvůli vysoké citlivosti nové kůže (jakýkoli silnější dotek, škrábnutí atd. cítíte desetkrát silněji než normálně a uchovat palec bez dotyku není jednoduché). Na závěr jsem jen přikládala na krém polštářek a zalepila.

IMG_0684

Jak ale tušíte, povrchová léčba není vše, tedy alespoň v mém případě. Bylo mi jasné, že musím zahájit i nějaká vnitřní opatření. Jednak tedy to bylo opět trochu zpřísnění stravy, hodně smoothie a čerstvé šťávy, omezení mléčného a dalších potenciálně zánětlivých potravin, které se mi občas do jídelníčku vloudí. Když se i tak po pár dnech o mě pokoušel nějaký virus, objevily se trávící potíže a únava (obvyklý následek stresové situace, čímž pro tělo zranění jistě je), rozhodla jsem se zařadit doplňky. Vytáhla jsem zásoby ze své domácí lékárničky protizánětlivé a antihistaminní bojovníky omega-3, quercetin, kurkumin, extrakt z hroznových semínek a samozřejmě vitamín C. V předchozích článcích jsem se o nich zmiňovala a využívám je pro případ nouze. Tentokrát jsem sáhla po doplňcích výživy, které podporují hojení tkání (tedy i střeva, kdyby to někoho zajímalo), a těmi jsou hydrolyzovaný kolagen a L-glutamin (do ranního smoothie).

Krom omega-3 (probiotik a nově testuji nějaké adaptogeny) se snažím pravidelnému užívání vyhýbat a nechávám si je pro akutní potřebu, tedy při zvýšené zátěži, stresu, zranění, zákrocích u lékaře, občerstvení venku atd. Dobré je, že tedy většina vydrží poměrně dlouhou dobu (i když se pořizovací cena zdá vyšší). Samozřejmě některé zřejmě seženete i na českém trhu, případně se dají nahradit jinými doplňky a bylinkami podle vaší tolerance a zkušeností. Nikdy nezapomínejte, že každý jsme jiný a já vím, že můj imunitní systém reaguje pozitivně na tyto doplňky, což nemusí platit pro vás. V případě, že užíváte nějaké léky, je vždy lepší se poradit s odborníkem, zda můžete kombinovat. Já jsem tentokrát s výsledkem spokojena a jsem velmi ráda, že jsem se vyhla zánětům, komplikacím, odstřihávání (no, znáte to, pokud ne, buďte rádi). Celkově se doba hojení všech ran a nemocí velmi zkrátila i zjednodušila, a vím, že za to vděčím hlavně stravě. Člověk si alespoň připomene, proč je dobré nevracet se do starých kolejí.

IMG_3531_1

2 comments

  1. nešťastnou náhodou se mi syn popálil když mu byly tři roky. sanita přijela neuvěřitelně rychle (tři minutky od popálení, zavolala jsem a zvonili na dům, asi byli někde vedle, měli jsme štěstí) a ihned mu na rány, které odhadli na skoro pětinu těla připlácli nějaké veliké polštářky napuštěné gely. po transportu na popáleninové centrum se odloupl pouze jeden kousíček o velikosti pětikoruny a jeden půlcentimetrový, připravený operační tým si dal pohov a na obě místa dostal speciální polštářek se stříbrem. po dvou výměnách při ambulantním ošetření nebylo co řešit. žádné jizvy mu nezůstaly. jsem praktikem tradiční čínské medicíny, ale toto bychom přírodní cestou takto nezvládli. určitě je super dát si při hojení dietu a doplňky, ale to ošetření na začátku za nás určitě moderní medicínou :-), čímž nechci snižovat hodnotu tvého příspěvku, prosím, ať si to tak nikdo nevykládá, jen jsem chtěla zmínit naši velice dobrou zkušenost. myslím si, že klíčem bylo to ošetření speciálními gely, kdy všechna popálená místa (opravdu silně, čerstvě uvařená káva, kterou jsem právě na sporáku vypla) se během hodinového transportu sanitou do Brna zatáhla. ani lékaři tomu nevěřili.

    1. Určitě s tím souhlasím, sama píšu, že jsem byla u lékaře, ale tedy až ve chvíli, kdy se objevily puchýře, protože první den vše vypadalo OK (přestože se jednalo o rozpálený olej, tedy ještě vyšší teplotu, bolesti mě budily až v noci, i tak se na pohotovosti tvářili, že je víceméně otravuji blbostí). Jinak horkou vodou nebo i chycením pánve přímo z trouby jsem si nikdy nezpůsobila tak hluboké popálení jako tím olejem, tak jsem si říkala, že třeba to nebude tak zlé. U dětí bych vůbec neriskovala domácí řešení a především při větší ploše ihned volala lékaře, jejich kůže je jemnější (zato se lépe hojí:)). Tedy 1/5 těla je opravdu hodně, mě naštěstí chytla „jen“ ta ruka, z toho krom palce se vše zahojilo samo (chlazení, slivovice) a ruce dospěláka přece jen něco vydrží. Kdyby to byla jiná část těla či větší plocha, určitě investuji i do toho hemagelu. Nezjistila jste náhodou, jestli ty polštářky byly jen chlazené nebo něčím napuštěné?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.