Vysokonutriční protizánětlivá strava jako lék aneb update zase po roce

Posted by

Vždy mě velmi potěší, když mi někdo z vás napíše, že se nakonec vrhl na protizánětlivou a nutričně bohatou dietu a zaznamenal velký úspěch. Samozřejmě vždy záleží, co si pod těmi slovy člověk představí a jak takový přechod přijme. Občas totiž napíšete, že to u vás nefungovalo a postupně pak zjišťuji, že jste se sice snažili do stravy přidat více ovoce a zeleniny, ale zapomněli jste ubrat ony zánětlivé složky, jako mohou být různé obilniny (byť bezlepkové) či celkově pozměnit koncept jídla a životního stylu. Ono totiž jen přidat trochu více vitamínů navíc nefunguje, často musíme vyřadit spoustu jiných věcí, aby tělo tolerovalo ty, ze kterých bude více prosperovat. Lepek, mléko, sója či kukuřice nemusí být všechno, někdy to chce omezit živočišné produkty celkově, pečené či smažené (akrylamid), další bezlepková zrna/izolované škroby, bílý cukr (či sladidla obecně) či některé oleje. Taková dieta je o balancování, o vyživení těla, o využití každého času na jídlo jako možnosti tělo vyživit, ne jen nějak zaplácnout hlad a kalorie. S tím byste také jídlo měli připravovat a konzumovat, brát takovou chvíli jako možnost pro sebe něco udělat a vždy se ptát, zda si z toho tělo něco vezme. A pokud si odpovíte, že ne, nemusíte se nutně danému jídlu vyhnout, ale musíte taková jídla omezit na minimum. V konečné fázi nejde o jedno jediné jídlo, ale o to, co jste snědli za celý den, týden, měsíc atd.

Moje letecká záchrana pro uklidnění nejen žírných buněk, ale i nosní sliznice. Pokud let špatně zvládáte či jste náchylní na infekci, nebojte se v letadle nosit roušku.
Cestovní sada pro uklidnění nejen žírných buněk, ale i nosní sliznice. Kurkumin a quercetin, mořská voda.

Neříkám ani to, že tento směr bude vhodný pro každého. Neexistuje jedna jediná dieta ve smyslu potravy, která by seděla a vyhovovala úplně všem. Naše tolerance potravin závisí na aktuální stavu, denním režimu (spánek, fyzická a mentální činnost atd.), na stavu našeho střevního mikrobiomu, zdraví trávícího systému obecně, psychickém stavu a z části i návycích či genetických faktorech. Co jsem si však jistá je, že fungovat na dopředu zpracované stravě, aditivech, polotovarech či funkčně i nutričně mrtvých potravinách, dlouhodobě bez zdravotních následků nejde. Ano, svět by se zdál tak jednoduchý, kdybychom si mohli namíchat jediný koktejl všeho, co potřebujeme a jídlem se dále nezabývat, ale pak by nám chyběla ona sociální i smyslově-prožitková část jídla a časem bychom byli stejně nespokojení (protože nejsme stroje). Navíc když víme, že autoimunitní poruchy, zažívací poruchy a většina případů HIT jsou spojeny se zánětlivou složkou, pak dává taková dieta smysl.

IMG_0177

Pacienti s HIT (a nejen ti) často po diagnóze hledají nějaký zázračný proutek, kterým by švihli a vše by bylo zase v pořádku. Jenže škoda byla napáchána a čarovat neumíme. Možná je HIT jen znamením, že jsme příliš rychle odstoupili od denního vaření čerstvé stravy bez různých aditiv a vrhli se do víru chemie, aniž by se naše tělo stihlo přizpůsobit. Přímo mě fascinuje, když někteří doktoři pacientům s HIT dají antihistaminika s tím, že žádnou dietu nemusí držet. Jakoby je nikdo neučil nějaké základy fungování těla, jako by jim nikdo neřekl, že se musí řešit příčina. A pokud je příčina ve stravě, musím přece primárně řešit stravu. Dlouhodobě, možná napořád. Ale to není to, co by lidé rádi slyšeli.

caj

Ale zpátky k výsledkům. V lednu se mi vše tak trochu sesypalo pod rukami (ti, co mě pravidelně sledují na sociálních sítích, to jistě zachytili). Aniž bych si to uvědomila, byla jsem v kolečku symptomů, které ale nesouvisely tak úplně se stravou, jako se zánětem a bolestí (zřejmě to celý začal jeden zub či zánět někde jinde, který si našel slabinu). Cítila jsem, že se začínají postupně hlásit minulé diagnózy. Všechna akutní řešení, které jsem znala do té doby, nefungovala, a já si na moment pomyslela, že je to v „háji“ a že jsem znovu na začátku. Přiznávám, nikdy jsem netvrdila, že změna diety může člověka vyléčit ze všech nemocí světa, ale pokud mě dokáže udržet dalších pár let bez léků a zhoršení nemoci, pak to za to stojí. Jenže pak jsem si také uvědomila, že jsem přes zimu zanedbávala jógu, meditace, přestala jsem se věnovat sama sobě, nenacházela jsem na sobe čas. Připočítejme stres nejen v práci. Nedostatek slunce, pro mě velmi nepříjemné roční období, nedostatek čerstvého ovoce a zeleniny a samozřejmě ruku v ruce s tím přišlo polevení ve stravování, vynechávání jídla, zavádění mléčného. A tělo se ozvalo. Tak jako vždy. Chvíli jsem si lámala hlavu a pak se rozhodla, že to nevzdám a že prostě přitvrdím. Že musím zpátky na začátek. Odjela jsem za sluncem, koupila silnější probiotika a světe div se, postupně se věci vracely do starých kolejí. Nakonec jsem se donutila jít i na testy, kterých jsem se vlastně trochu bála. Co když mi ukážou, že něco dělám špatně? Měla jsem pocit, jako bych tím zrazovala svoje čtenáře. Na druhou stranu bych tak našla odpovědi.

Jenže testy ukázaly, že po stránce biochemie, orgánů či imunity je vše v pořádku. Že vše šlape jako hodinky. Že nemusím konzumovat maso, abych měla krásný krevní obraz, že můžu jíst tuny ovoce a nemít zvýšený cholesterol nebo glukózu v krvi, že se nic nezměnilo k horšímu. A že krevní testy občas nereflektují náš aktuální stav. Pro mě útěcha, že nedošlo k žádnému viditelnému zhoršení a že jakmile najdu příčinu zhoršení, můžu ji opravit rychleji. Možná jsem narazila na nějaký hlubší problém a rozhodně jej hodlám dořešit. Jakmile se odstraní spousta okolních symptomů a sekundárních nemocí (jako třeba HIT), může opravdu člověk něco vykopat ještě hlouběji. O spoustě nemocí nemusíme vědět, když probíhají na pozadí bez symptomů a je otázka, do jak míry mohou přispívat ke vzniku těch sekundárních. Tak jako tak, pan doktor prohlásil, že jsem zdravá holka, což je pro mě znamení, že to, co dělám, mám dělat i nadále.

Collage_Fotor

Vím, že mi často píšete, že máte velmi špatný vztah k lékařům a často se není čemu divit. Vyslechla jsem si takové příběhy, že by je měli jako výstrahu přednášet medikům, aby věděli, jak se chovat nemají. Nechcete se vracet k lidem, kteří vás zranili či zesměšňovali a já to osobně chápu. Na druhou stranu vám vždy píši, že je dobré si kontakt zachovat a minimálně si ověřit, že to, co děláte, děláte správně a jedete ve správných kolejích. Pokud ne, můžete vždy přehodit výhybku a něco upravit. Lékaři mají v rukou prostředky, jak zkoumat pochody v těle. Nebojte se ptát, nebojte se pátrat. Nakonec všichni dobře víme, že na internetu najdete spoustu bludů a musíte je občas konzultovat s někým, kdo fungování těla trochu rozumí, abyste si nakonec ještě neublížili. Jeden lékař mi řekl, že si sami určujeme léčbu. A v dnešním světě, kde se dostanete k jakýmkoli informacím, máte neomezené možnosti. Je dobré mít zadní vrátka, pokud se vám nebude něco pozdávat. Je dobré občas konzultovat s někým, kdo vám může odeslat krev do laboratoře a vyhodnotit výsledky. Jak s nimi naložíte, bude na vás.

A abychom si to ujasnili. Můj blog vás nevyléčí. Přístup, který jsem zvolila, funguje pro mě a spoustu dalších a já jsem za to moc ráda, ale chce to samozřejmě spoustu vlastního zkoumání a sledování vlastního těla. Nespoléhat se stále na někoho jiného, ať už je to jiný pacient, lékař nebo váš soused, který někde něco četl. Blog a články zde vám mají nabídnout možnosti, které máte, alternativy a informace, které jsou tam venku, na dosah ruky. K životu a zdraví není žádný manuál, žádný návod, který byste měli dodržovat bod po bodu. Je to něco, co jste dostali do vlastních rukou, no a jak se říká: „Jaké si to uděláš…“.

kolaz 2

Pomocníci pro chvíle nouze
Jelikož se často ptáte, představuji vám aktuální pomocníky pro chvíle nouze

2 comments

  1. Ahoj.Opravdu super blog.Trpim sice jinou autoimunni nemoci…ale Maloktere stranky se venuji zdravotnim problemum tak do hloubky a hlavne ze vsech stran.Vetsina resi pouze zdravou stranu-ano,je opravdu dulezita-ale bez jinych doplnkovym metod/cviceni/leku…atd.neni tak uspesna.Opravdu Te obdivuji,myslim si,ze delas neskutecne dobrou vec.Vim,ze to spolkne mnoho sil a energie,ale jsi opravdu uzasna…drzim palecky,jen tak dal!!!B

    1. Děkuji za velmi milá slova, budu mít mnohem hezčí víkend:). Doufám, že udržíte svou nemoc na uzdě a budou se líbit i další články:)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.