5 důvodů, proč začít cvičit jógu ještě dnes

Posted by

Na svých stránkách jsem se už mnohokrát o józe zmínila, ale je mi jasné, že pro některé tato informace zapadla a že by bylo fajn si prostě ujasnit, proč chcete jógu cvičit i vy a proč chcete ideálně začít ještě dnes. Možná patříte do skupiny lidí, kteří jógu ani nepovažují za cvičení a mají pocit, že se lidé jen tak válí po zemi a nějak u toho spirituálně dýchají. Pokud máte přesně tento pocit, pak zřejmě spadáte do kategorie lidí, kteří jógu nevyzkoušeli. Samozřejmě „typů“ jógy dnes máme hned několik a stále se rozvíjí nové koncepty a při dobře vedeném cvičení se pěkně zapotíte. A možná nakonec i zjistíte, že ani nestíháte kontrolovat všechny svaly najednou a že i nevině vyhlížející pozice hory vám z počátku dá zabrat. Pokud jste již jógu vyzkoušeli a tvrdíte, že to není cvičení pro vás a že vás to nebavilo, pak jste zřejmě narazili na špatného či pro vás nevyhovujícího lektora. Anebo se prostě nedokázali odpoutat od svých problémů. Určitě po prvním nezdaru doporučuji vyzkoušet hodinu jiného lektora a s jiným konceptem, možná budete překvapeni. Byla jsem totiž úplně stejná. Převážně zaměřena na dynamické cvičení, u kterého se mi potily i prsty na nohách, jsem vůbec nedokázala odpoutat mysl a vplout do jednotlivých asán (když k tomu ještě někdo mlel spirituální řeči a všichni to děsně žrali). Jenomže problém byl ve mě samotné, v zatvrzelosti vůči čemukoli mezi nebem a zemí, a musela jsem se svými nemocemi tvrdě narazit, abych pochopila, že nějaké duchovno fakt existuje a potřebuje svou péči a výživu stejně jako naše tělo.

supermanaussifaitduyoga

Jógu jsem brala na milost v její „power“ podobě, abych si svaly protáhla. Změna přišla až po více jak půl roce diagnózy HIT, kdy jsem zjistila, že pouhé vyřazení histaminu z potravy není klíčem k léčbě a nikam mě neposouvá (jen drží v napětí, kdy přijde další reakce). Zjistila jsem, že na to musím jít úplně jinak a musím tělu dát to, co potřebuje, tedy živiny. A nejen ty chemické sloučeniny, ale také něco více. A tehdy jsem v USA potkala tak skvělé učitelky jógy, že jsem nemohla pochopit, jak jsem bez jógy mohla vůbec žít. Po celém dni práce, kdy se člověk sotva dovlekl na hodinu, odcházel jako znovuzrozený. Ani jsem nepoznala, že uběhla hodina a že mám za sebou úžasnou relaxační část. Tam jsem pochopila nešvar některých českých lektorů, tedy chválit provedení poloh, které jógu posouvá na úroveň soutěživosti. Zjistila jsem, že cvičím sama za sebe a nemusím sama sobě nic dokazovat, jen pozorovat postupné zlepšování a prohlubování jednotlivých poloh. Anebo také ne, což neznamená nic špatného. A pozorovat pozitivní vliv na náladu, reakce těla na potraviny, trávení, svalovou bolest či únavu. Už 10 dní vám může stačit, abyste viděli pozitivní výsledky i při chronických onemocněních (a pouhých 10 dní jógy stačí ke zvýšení hladiny cholesterolu HDL, což je ten, který chceme mít vyšší:)).

4007673e6a820a908be75e09275779cb
Pokud máte čas na facebook, máte čas na jógu.

Jógou proti zánětu

Tak o tomto bodu už jsem se párkrát zmiňovala. Pravidelné cvičení jógy dokáže zmírnit zánětlivé pochody vyvolané stresem a stimuluje bloudivý nerv, což také povede k potlačení zánětu. Stimulace bloudivého nervu může také např. potlačovat svědění vyvolané histaminem, aktivaci žírných buněk ve střevě, depresi a neuropsychiatrické nemoci, uvolnění zánětlivých cytokinů a potlačovat rozvoj celé řady nemocí spojených se zánětem. Jedna z analýz souhrnu studií vyhodnotila, že jóga má krom protizánětlivých účinků také imunomodulační. Zajímavé je, že jóga nejen snižuje bazální hladiny některých zánětlivých markerů, ale zmírňuje i jejich navýšení při namáhavém cvičení, tedy má i preventivní vliv při určitých výkyvech. Další studie sledovala efekt u astmatických pacientů (astma má určitou spojitost s histaminem a zánětem) a potvrdila, že jóga je vhodnou doplňkovou terapií u těchto pacientů, kde mimo jiné pomáhá regulovat hladiny hemoglobinu či antioxidačních enzymů. U pacientů s chronickými zánětlivými onemocnění střev se zdá být jóga také vhodnou doplňkovou terapií, jelikož vede k menšímu počtu bolestivých epizod a redukci nervozity.

Jógou proti stresu

I o protistresových účincích jógy jsem vás informovala v předchozích článcích. Studie potvrdila, že samostatné cvičení je v redukci stresu a nervozity stejně účinné jako vedená meditace či speciální dechová cvičení. Cvičení jógy vede k lepší regulaci sympatického nervového systému (součást autonomního nervového systému, který se podílí na řízení činnosti vnitřních orgánů) a systému hypotalamus-hypofýza-nadledvinky, což se projevu snížením depresivních a úzkostlivým symptomů. Pravidelné cvičení vám také může pomoci při zlepšení kvality spánku či nespavosti, což asi sami tušíte bude s vaší náladou a psychickou pohodou také souviset. Pokud jste léčeni pro depresivní stavy, hatha jóga vám může pomoci ještě prohloubit účinky léků a tedy zlepšit jejich fungování a jeví se tedy jako vhodná doplňková léčba. Když testovali jógu na vězních, zjistili nejen redukci stresu a celkově lepší přístup těchto vězňů, ale také vliv na lepší pocit sama ze sebe. Pokud tedy trpíte nízkým sebevědomím a nevěříte si, jóga může pomoci i v tomto směru. V této práci zase shrnují, že stres může být velmi důležitý faktor při cukrovce 2. typu a jóga může být vhodnou terapií pro zlepšení insulinové citlivosti či metabolismu lipidů. Stejně dobře může terapie jógou posloužit u pacientů s rakovinou, kde je redukce stresu velmi podstatným bodem v léčbě pacienta.

maxresdefault

Jóga je skvělá pro hypermobilitu

Hypermobilita není nic vzácného a některé vážnější formy jsou spojovány i s poruchou aktivace žírných buněk. Nebylo by tedy překvapením, kdybyste byli také hypermobilní (také jsem se to dozvěděla až před pár lety, kdy jsem odmítla řešení bolesti léky a dostala se do rukou fyzioterapeuta, kdyby se někdo zajímal krapet dřív, mohla jsem si ušetřit vše to nevhodné hopsání a následné bolesti). Hypermobilita je spojována s instabilitou kloubů a častěji hrozí úrazy, poškození vazů, kloubních pouzder, chrupavek u šlach (kdo se ke mě přidá do klubu přetrhaných šlach?). Častěji se vyskytují chronické bolesti, pomalejší hojení či blokády a hypermobilní lidé mohou trpět nadměrnou únavou. Bohužel při nepřirozeném propínání a stavění se do nepřirozených poloh dochází postupně k různým svalovým dysbalancím, zvýšené bolesti a člověk se dostává do začarovaného kruhu. Stabilizační funkci přebírají nesprávné svaly a vlivem změny vazivové tkáně nemusíte ani nabírat svalovou hmotu podle očekávání. Při hypermobilitě je velmi důležité pravidelně cvičit, a to cvičení, které vede ke zvýšení kloubní stability. Správně vedená jóga je skvělým nástrojem k rozvíjení koordinace a vnímání těla, které pak můžeme kontrolovat i při běžných činnostech. Díky pomalejšímu tempu můžete plně kontrolovat, do jakého rozsahu jdete, můžete regulovat pohyb či polohu vědomě. Je nutné pravidelně protahovat zkrácené svaly a případně cíleně upravovat nevhodné stereotypy (pokud vás bolí stehenní svaly, možná zjistíte jako já, že prostě špatně stojíte a propínáte kolena, třeba i při čekání na přechodu nebo v tramvaji). I při józe však musíte dodržovat některá pravidla, především si hlídejte lokty a kolena, ať je nepropínáte, nevyvěšujte se do pánevních vazů (v bojovnících, „výpadových“ pozicích), snažte se stále otevírat klíční kosti a při úklonů se nejprve vytahujte do výšky a pak až jděte do strany.

960

Jógou potlačujeme ego západní kultury

V časopise Jóga Dnes jsem našla krásnou definici. Kulturní ego západu (kam spadá i ČR) se zaměřuje na vnější, materiální svět. Inklinujeme k soutěživosti, zdůrazňování výkonu, srovnávání a hodnocení, kdo je lepší. Neustále máme potřebu se srovnávat s ostatními, soutěžit a něco dokazovat. Není pak divu, že se neustále někam ženeme, tlak společnosti je velký a my se snažíme něco dokázat – být na tom lépe než ostatní, mít něco více nebo alespoň stejně. Snažíme se navyšovat výkon a výsledky na úkor svého zdraví – rychlá nekvalitní strava, méně času na sebe, méně pohybových aktivit, více léků, méně spánku…Proces vedoucí k narušení jakéhokoli přirozeného fungování těla. Oproti tomu jóga je cvičení, které naopak vyžaduje absolutní schopnosti koncentrace sama na sebe, zdůrazňuje následování vlastních pocitů a pohybových možností. Touha po zdokonalení nepochází z nutnosti s někým se srovnávat nebo soupeřit, ale z pouhé snahy vykonat danou polohu co nejlépe pro naše tělo. Cílem je uvnitřnit se, procítit jednotlivé asány a všímat si, jak se cítím a co prožívám. Jednotlivé překážky nás dokonce mohou učit trpělivosti a vnímavosti, přijetí sama sebe i s veškerým omezením, které mám. Cílem není třást se, jít do bolesti nebo do křečí, ale postupné posouvání svých hranic. Prostě nás učí zahodit to naše ego a chvíli být bez nároků a požadavků, učit se trpělivosti i sebelásce.

Jógou proti stárnutí

Ideální bude, když s jógou začnete hned. Studie ukázala, že ženy, které mnoho let cvičí hatha jógu, ve svých 45 letech mají velmi nízké riziko nadváhy a mnohem menší riziko, že budou muset brát léky na nemoci spojené s metabolickým syndromem nebo stresem. Ale nikdy není pozdě začít. Už pouhé 6 měsíční cvičení Iyengar jógy u seniorů vedlo ke zlepšení celkové fyzické kondice a snížení únavy. Účastníci studie měli lepší rovnováhu, flexibilitu, fyzickou odolnost, sociální propojení a méně bolesti. Samotné cvičení jógy ovlivňuje naše stárnutí i na biochemické úrovni (oxidační stres, aktivitu telomeráz, poškození DNA), což může oddálit stárnutí. Jóga společně s meditačními technikami ovlivňuje zdraví a aktivitu mozku (aktivace amygdaly, předního kortexu), což se jeví jako skvělá terapie pro zdravé stárnutí. Stejně tak jóga pozitivně ovlivňuje endokrinní systém v souvislosti se stárnutím. Poznávací funkce, které nám přirozeně oslabují při stárnutí, lze u starších lidí jógou zlepšit již po 8 týdnech cvičení. Jóga tedy může celkově zpomalit procesy stárnutí a zanechat vás déle aktivní, což si určitě většina z nás přeje.

Osobně bych však každému doporučovala začít pod vedením odborníka, abyste si samotným cvičením spíše neublížili. Můžete tak dostat i radu na téma, jaká podložka je nejlepší, v čem cvičit, že při józe není v průběhu dobré pít, které cviky nedělat např. při nemocech štítné žlázy či menstruaci atd. Jakmile se zaběhnete, můžete pak praktikovat doma ve svém pokoji a klidu svým vlastním tempem. Na internetu pak najdete spoustu videí, pokud chcete v češtině, můžete vyzkoušet třeba Jóga z obýváku. I autorka nízkohistaminových kuchařek a stránky zabývající se HIT The Low Histamine Chef plánuje mít svůj kurz, který si budete moci zakoupit. A jinak najdete stovky či tisíce videí zdarma na youtube. Mezi mé oblíbené lektorky patří Ali Kamenova, ale opravdu můžete proklikávat tak dlouho, než narazíte na někoho, kdo vám bude vyhovovat.

5 comments

  1. Také souhlas, ale potřeba pečlivě vybrat lekci. Nedávno jsem se rozhodla, že začnu po nějaké době zase jógu cvičit a vypravila jsem se do jednoho centra na jógu pro začátečníky. Nepodařilo se mi předem zjistit úroveň lekce a výsledek byl, že jsem přistála na dynamické, fyzicky náročné józe, kde dělali poměrně složité ásany, které se těžko dají zvládat, aniž se je člověk naučí:))). Výsledek – rozhozená záda, zhoršená HIT:)). Je ale třeba vytrvat, takže jdu zítra cvičit jinam:)))

    1. Naprostá pravda. A samozřejmě mít lektora, který si všimne, že pro některé může být určitá poloha obtížná a měl by nabídnout alternativu. Hlavně musí člověk i pochopit, že do některých poloh se nedostane třeeba ani po měsících a létech praxe a neměl by se tam cpát, jen ta zkušenost s alternativním provedením přichází až praxí. Hlavně se nenechat odradit:))

  2. Souhlas, jóga je super. Moje mamča začala v důchodu podle návodu z internetu cvičit každé ráno Pět tibeťanů a po několika týdnech jí zmizely celoživotní bolesti zad. Cvičí poctivě každý den a ve svých skoro sedmdesáti je vitálnější než mnoho mladých lidí. A to jí strašně nezdravě 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.