Jak vyléčit ekzém pomocí nízkohistaminové stravy

Posted by

Když jsem se před téměř rokem setkala v příjemném prostředí s Hankou, byla jsem moc ráda. Narazila jsem na někoho, kdo nejen zná pojem histamin a nízkohistaminová dieta, ale kdo si také vyzkoušel na vlastní kůži, jak naše strava a životní styl může ovlivnit zdraví. Hanka Farkačová se díky bezhistaminové dietě a dalším životním změnám dopracovala ke zdravé pokožce, přestože se řadila mezi pacienty s velmi těžkým průběhem ekzému. V lednu roku 2014 vyšel článek, který potvrdil, že ekzém velmi úzce souvisí se žírnými buňkami a histaminem a není tedy divu, že bezhistaminová dieta dokáže člověku nejen ulevit, ale pomoci v léčbě.

header2

Hanka si ale svůj úspěch nenechala jen pro sebe a rozhodla se pomáhat i ostatním. Přidává články na své stránky www.vylecit-ekzem.cz, pořádá přednášky (i pro maminky s atopickým dítětem, protože sama má tuto zkušenost za sebou) a poskytuje také soukromé poradenství. Nově se vrhla také do psaní ebooku, aby se informace dostaly k většímu počtu pacientů. Velmi rychle pochopíte, že přestože strava je velký hráč, možná budete muset v životě změnit i jiné věci, protože psychosomatika má v léčbě ekzému také své místo. Pokud vás příběh zaujme, skočte se podívat na její stránky, najdete tam všechny potřebné informace včetně kontaktu.

Zdroj: Hana Farkačová
Zdroj: Hana Farkačová

1. Na svých stránkách velmi krásně popisuješ svou krkolomnou cestu za zdravou kůží. Můžeš čtenářům jen rychle shrnout, co Tě trápilo a proč jsi začala hledat léčbu sama?

Inu, trápil mě ekzém. 🙂 Úporný, svědivý, mokvavý rudý ekzém po celém těle. Zdravou kůži jsem měla jen na nose, na dlaních a chodidlech a mezi prsty na nohou. K tomu kopec alergií a jako bonus astma. Chodila jsem od kožního k alergologovi, od obvodních lékařů k „protekčním“ odborníkům a vždy jsem si odnesla další lahvičku s léky popř. další várku kortikoidů. Jednu dobu jsem dostávala kortikoidové injekce, to byl fakt fičák! Pořád jsem doufala, že natrefím na někoho, kdo můj problém vyřeší. Až když moje babička umřela na rakovinu, se mé uvažování změnilo. Tak nějak mi docvaklo, že bych se sebou  měla začít něco dělat. Konečně jsem se začala ptát, co mohu JÁ udělat pro své zdraví…

A tím začala má cesta k uzdravení.

P1010948
Zdroj: Hana Farkačová

2. Jako první mě zaujalo krásné heslo, že uzdravení není žádný zázrak, jen upřímná práce na sobě. Co to vlastně znamená?

Znamená to, že zdraví a štěstí není možné najít někde venku, u nějakého odborníka nebo terapeuta. Klíč k vlastnímu zdraví si neseme každý sám v sobě. Není možné léčit ekzém na kůži, pokud se současně nepodíváme, co máme pod kůží. A někdy je potřeba jít opravdu hodně hluboko, skutečně „jít do sebe“. Někdy to i bolí, ale vždycky to stojí za to.

Zdroj: Hana Farkačová
Zdroj: Hana Farkačová

3. V léčbě i poradenství využíváš unikátní systém 3×3, tedy nezaměřuješ se jen dietu, můžeš nám k tomuto systému napsat něco víc?

Strava hraje bezesporu v léčbě ekzému velmi významnou roli. Mnohem větší roli, než jakákoliv mastička. 🙂 Ale když jsem uvažovala nad tím, jakými proměnami jsem prošla na své cestě k uzdravení, došlo mi, že to zdaleka nebylo jen o jídle. Jídlo bylo první krok. Postupně jsem odkrývala další a další vrstvy, jako když loupete cibuli. 🙂 Můj systém se tedy nezaměřuje jen na léčbu na úrovni těla, ale jde i do hloubky, pracuje s programy naší mysli a umožňuje nám pracovat i s vlastním podvědomím. Pokud budeme uzdravení chápat jako proces, pak je to jednoznačně cesta sebepoznání.

placka_1
Zdroj: Hana Farkačová

4. V léčbě ekzému jsi využila také bezhistaminovou dietu. Co tě vedlo k takové cestě? Kde nejčastěji čerpáš své informace?

Bezhistaminová dieta v jakési základní a ne plně podložené verzi byla na samém začátku mé cesty k uzdravení. Přinesla mi ji kamarádka, která ji získala při svém léčebném pobytu na německé klinice v Leutenbergu. Léčí tam kožní nemoci zcela bez použití kortikoidů a hormonů a jedním z pilířů léčby je i bezhistaminové stravování. Tehdy to bylo jako zázrak. Během pár týdnů, kdy jsem jedla jinak, se má kůže začala konečně trochu zklidňovat. Nakonec jsem byla v Leutenbergu něco málo přes dva týdny hospitalizovaná i já a tam jsem se poprvé setkala s odbornými přednáškami o histaminu, stravě, ale také vlivu stresu a psychohygieny. Při své práci hodně z konceptu kliniky vycházím, i když jsem ho v letech následujících po mé hospitalizaci hodně upravila samostudiem. Ráda věci propojuji a dávám do souvislostí, a ráda jdu do hloubky, hledám co je „za tím“. A protože ráda jím, bavilo mě tohle studium o to víc. 🙂 Pokud jde o to, kde čerpám informace o HIT, tak v poslední době nejvíc od tebe. 🙂

5. Vím, že jsi se na své cestě setkala s Prof. Jarischem, kterého já i mnoho dalších považujeme za takového „otce“ pojmu histaminová intolerance a následně nízkohistaminové diety. Prozraď nám, jaký je a jak probíhalo Vaše setkání?

Moc děkuji za tuhle otázku. 🙂 Na setkání s panem profesorem velmi ráda vzpomínám a dodnes mě vzpomínka na něj upřímně dojímá. Původním povoláním jsem překladatelka a tlumočnice, studovala jsem mezikulturní komunikaci na filozofické fakultě v Praze. Jako svou bakalářskou práci jsem měla zhotovit komentovaný překlad. A protože jsem chtěla, aby moje práce mohla být přínosná nejen akademické obci, ale také reálně někomu užitečná, vybrala jsem si překlad částí knihy profesora Jarische o HIT. Jsem poctivka, takže jsem mu napsala, zda s překladem souhlasí, přeci jen, autorská práva jsou autorská práva. Pan profesor nejen, že mi odpověděl, ale pozval mě do Vídně na konzultaci k překladu, aby se ujistil, že jsem vše správně pochopila. V té době byl můj ekzém ještě jakš-takš.

Když mě pan profesor viděl, řekl: „Vy máte ekzém.“

„To sice ano, ale kvůli tomu tady nejsem.“

„Z mé ordinace neodejde žádný trpící pacient, aniž by se mu dostalo pomoci.“

Pan doktor mi věnoval zbytek svého odpoledne, a to zcela bez nároku na honorář – nejsem v Rakousku pojištěná a jako studentka jsem s sebou měla peníze sotva na cestu zpátky. Nechal udělat stěry z kůže a krevní testy („Účet pošlete ke mně domů, sestro.“). Nestačila jsem se divit a málem jsem se ani nezmohla na poděkování. Na mé cestě ke zdravé kůži to byl veliký krok kupředu. Po konzultaci mi pan profesor ještě nabídl, že mě odveze na nádraží, abych se v cizím městě neztratila. Takže takový je Reinhard Jarisch.

Zdroj: Hana Farkačová
Zdroj: Hana Farkačová

6. Jak dlouho trvalo, než se Ti podařilo dostat kůži pod kontrolu?

Několik let. Šla jsem cestou pokusu a omylu, nebyl tu nikdo, kdo by mě vedl. Měla jsem jen informační podporu ke stravě, ale strava není všechno. Jedna věc je dostat pod kontrolu kůži a druhá věc je opravdu hloubkově pročistit tělo, mysl i podvědomí, aby se problém už neopakoval. To první trvalo pár let. To druhé právě probíhá. 🙂

Zdroj: Hana Farkačová
Zdroj: Hana Farkačová

7. Krom osobních konzultací nabízíš také zelené potraviny? Mnoho lidí se jich bojí právě pro jejich stimulační schopnost, případně se bojí náhražek a drahých podfuků. Jaké máš zkušenosti se zelenými potravinami v rámci léčby ekzému?

Já zelené potraviny miluju. 😀 Nicméně obava z nekvalitních produktů je na místě. Po důkladném a velmi nedůvěřivém zkoumání jsem se rozhodla stát se poradcem ve společnosti Green Ways a za našimi zelenáči stojím. Kvalitní, čerstvý, čistý a správně zpracovaný ječmen a chlorella jsou dar z nebes. Mají schopnost naše tělo hloubkově vyživit a vyčistit a pomoct tak tělu, aby se uzdravilo samo. Rozhodně stojí za pozornost a za pokus. Aby byly vaše pokusy se zelenými potravinami úspěšné, napsala jsem pro vás ebook „Jak používat zelené potraviny při léčbě atopického ekzému“. Najdete ho ke stažení zdarma na mých stránkách.

8. Mimo jiné také pořádáš přednášky. Co je jejich hlavním tématem?

Nabízím tři druhy přednášek. První se jmenuje „Jak vyléčit ekzém“, je zaměřena na dospěláky a poskytuje základní informace k víceúrovňové léčbě (3×3 oblasti). V podstatě se kryje s obsahem ebooku „10 návyků vyléčeného atopika“ (také zdarma ke stažení na mých stránkách). Druhá je zaměřená na těhotné ženy a malé děti a jmenuje se „Jak zabránit vzniku ekzému u dětí“. Pak také dělám přednášky o použití zelených potravin při léčbě atopického ekzému, ta je zaměřená spíše na komunitu kolem zelených potravin Green Ways. Letos ale moc přednášek neplánuji, soustředím se spíš na psaní ebooků, abych tak mohla oslovit a podpořit co nejširší skupinu lidí.

Zdroj: Hana Farkačová
Zdroj: Hana Farkačová

9. Prošla sis i obdobím, kdy jsi řešila ekzém u svého syna. Jde vůbec jídlem regulovat ekzém u malých dětí?

Jde. Má to ale trochu jiná pravidla, než ekzém nebo HIT u dospělých. A vyžaduje to velkou kázeň a zacílení kojící matky. Právě u malých dětí je krásně vidět i přínos zelených potravin. Velmi rychle reagují i na nízké dávky ječmene a chlorelly. Viděla jsem to i u svého syna. Během pár týdnů zmizely zbytky ekzémů a během několika měsíců začal tolerovat potraviny, které dříve nemohl. To je po téměř půl roce, kdy jsme oba fungovali v podstatě jen s rýží a cuketou, jako zázrak. 🙂

Zdroj: Hana Farkačová
Zdroj: Hana Farkačová

10. A na závěr bych se zeptala, jestli bys měla nějaký vzkaz pro čtenáře, ať už sami ekzémem trpí nebo někoho takového znají?

Milujte sami sebe. Milujte sami sebe! A nikdy nepřestávejte věřit, že uzdravení je možné. Pokud vám někdo tvrdí, že ekzém není možné vyléčit, pak to znamená jen to, že on to neumí, nebo se mu nechce. V tom případě prostě najděte někoho, kdo to umí, a kdo vás na vaší cestě k uzdravení bude chtít provázet.

Zdroj: Hana Farkačová
Zdroj: Hana Farkačová

2 comments

  1. Moc děkuji za tyto stránky. Jsem atopik každým coulem a teprve nedávno jsem začala tento problém pořádně řešit, což znamená pokusit se nedostat se do fáze, abych musela opět jíst prednison (jako v posledních pěti letech každý rok alespoň dva měsíce). Antihistaminika beru, ale nyní už mám základní info o tom, které potraviny obsahují hodně histaminu. Zkusila jsem psychologickou ambulanci, ale nebylo to ono. Nakonec jsem objevila kyneziologii a ta mi seděla víc. Už jsem nevěděla jestli mám depku z ekzému nebo obráceně.
    Jíst správné jídlo je pro mě zatím ještě dřina, ne v odpírání, ale co ano co ne……. Děkuji a zdravím Ivona

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.