Létáme s bezlepkovou dietou aneb na palubu Lufthansy

Posted by

Když už jsem to tak nějak v posledních letech nakousla, jak je to vlastně se stravou v letadle, rozhodla jsem se s tím pokračovat i nadále. Jednak se tak můžete na svou cestu připravit a jednak třeba můžeme sledovat, jaký je rozdíl mezi jednotlivými společnostmi a jak se vše vyvíjí. Ne tedy, že by vás asi lepší jídlo dokázalo přesvědčit, když bude letenka levnější, ale aspoň budete vědět, kolik jídla si pořídit. Tentokrát jsem dokumentovala pouze mobilem, ale obávám se, že ani lepší foťák by nevykouzlil lepší dílka:)). Z pohledu čistě bezlepkové diety si myslím, že až na pár výjimek (které bych nedoporučovala ani zdravému) už se člověk může docela dobře najíst i na palubě letadla.

Moje letecká záchrana pro uklidnění nejen žírných buněk, ale i nosní sliznice. Pokud let špatně zvládáte či jste náchylní na infekci, nebojte se v letadle nosit roušku.
Moje letecká záchrana pro uklidnění nejen žírných buněk, ale i nosní sliznice. Pokud let špatně zvládáte či jste náchylní na infekci, nebojte se v letadle nosit roušku.

Pokud trpíte HIT nebo jste z nějakého důvodu na nízkohistaminové dietě, má rada je jasná: vezměte si do letadla své vlastní jídlo. To je opravdu jediná jistota, že se najíte, protože z mé zkušenosti většina jídel v letadla obsahuje ryby, maso, rajče a špenát, případně různé stabilizátory a dochucovadla, o čerstvosti polemizovat nechci (některé kousky zeleniny či ovoce občas naznačují, že by si zasloužily dřívější konzumaci). Samozřejmě jídlo na palubě je bonus a nemůžeme očekávat, že nám někdo s tak speciální dietou vyjde vstříc. Už to, že jsou ochotní zajišťovat pro celiaky nebo vegany jídlo zvlášť je vlastně služba navíc, protože stejně jako vy nemůžete za vaši nemoc, nemohou za to ani jednotlivé společnosti a nemohou tedy vycházet vstříc úplně každé dietě, která je byť ze zdravotních důvodů potřebná. Co mě mrzí více, je fakt, že není možnost vegan/vegetariánské bezlepkové verze, přestože takto lze připravit spoustu jídel. Tedy dnes vás přesvědčím, že není ani problém takové jídlo připravit do letadla, ale nikdo vám tuto možnost nenabídne a proto je risk očekávat, že dostanete něco bez masa nebo ryby (chápu, že většina HIT není bezmasá, ale opravdu bych si v případě konzumace mimo domov dělala obavy o čerstvost a kvalitu).

O malých letech, kde jídlo nedostáváte, vůbec nebudu hovořit. Obvykle vám nabídnou nějakou oplatku nebo slané sušenky, takže si raději vezměte vlastní svačinku. Větší lety společnosti Lufthansa se v nabídce jídla liší dle toho, ze kterého kontinentu odlétají a já bych vyzdvihla odlety z Evropy. Tentokrát jsem letěla spojem z Mnichova a extra si cením toho, že na hlavním jídle byl přebal, na kterém bylo uvedeno přesné složení jídla! Sice to nebylo vždy úplně čitelné a bylo to pouze německy, ale mohli jste prostudovat, co přesně tam je a co bylo použito. Celkově i tác se mi svou nabídkou zdál bohatý. Jako předkrm je obvykle salátek (bonus v podobě cherry rajčat je ten, že je můžete oddělat beze strachu o zbytek jídla), k salátku byl i nějaký dresing, ale ten by mě ani nenapadlo testovat (na druhou stranu byl vyroben z bylinek, oleje, octu a ztužovače, tedy ještě žádná pohroma:))). Jako chlebík byl tentokrát německý rýžový chléb, který sice bohužel obsahuje droždí, ale netuším proč, když připomíná takový ten celožitný hutný chléb (v tomto případě je tedy otázka, zda takové chleby tolerujete). Bohužel jako vždy – margarín! Opravdu to nechápu. Vzhledem k tomu, že byla přidaná i malá Philadelphia, opravdu se nejednalo o bezmléčnou verzi jídla, proto nechápu, proč ostatní mohou dostat normální máslo a lidem s bezlepkovou cpou ty úžasně „zdravé“ margaríny. Jídlo bylo v asijském/indickém stylu, mé srdce zaplesalo: karí z čerstvého sýru a zeleniny, rýže a čočková příloha, do které byl bohužel vmíchán špenát. Ale jelikož vše bylo oddělené, dalo se v pohodě sníst jen kari s rýží. I tento pokrm obsahoval mléčné, takže daný margarín opravdu nechápu. Většinou lidem s bezlepkovou dietou jako jediný zákusek dávají ovoce (ano, správně, většinu z mini porce obvykle tvoří ananas), tady přidali i mandlovo-datlovou tyčinku, což velmi oceňuji.

kolaz 1

Druhé jídlo v letadla bylo dost podobné, tedy ke zmíněnému chlebu byl margarín, asi tak 3 půlplátky ovoce (ale opět ta dobrá tyčinka, která mi pak posloužila později) a tentokrát opět v orientálním stylu: karí z červené fazole, rýže a na straně špenát. Bohužel v tomto případě kari obsahovalo rajčata (ale ochutnala jsem aspoň soustu pro hodnocení a musím říct, že to bylo fakt dobré, trochu pikantnější), takže jsem vyškrabala rýži a dokřoupala luštěninové chipsy z Prahy:)). Ještě pořád jsem měla naštěstí v zásobě raw tyčinku a sušená jablíčka:). Přestože histaminik by se asi moc nenajedl, pro bezlepkáče bych to hodnotila velmi pozitivně, jak do množství, tak do chuti.

kolaz 2

Cesta zpátky už tak slavná nebyla, tedy z mého pohledu, ale věřím, že mnohý celiak si pochutná. Pro histaminiky totální fiasko. Přestože je opravdu jen pár potravin, které prokazatelně obsahují histamin ve větší míře, americká cateringová firma je má zřejmě jako nejoblíbenější. Někdy přemýšlím, zda lidé znají také jinou zeleninu než rajčata a špenát. Jako předkrm byl salátek z mrkve a žluté cukety, i když cuketa mohla být čerstvější a mrkev mít nějakou chuť. Přiložený dressing na bázi vysokofruktózového kukuřičného sirupu, octu a cukru mě tedy vážně nepotěšil.

IMG_1905

Přiložena byla houstička od Udi´s, což je poměrně známá US firma pro výrobu bezlepkového pečiva. Musela jsem trochu zvažovat, co je menší zlo, jestli taková houska s droždím nebo rýžový polystyren (pro některé histaminiky očividně výhra, já si svou dávku akrylamidu dám raději v jiné podobě:)), opět úžasný margarín (jelikož byl přiložen kousek sýra, tak v mléčné bílkovině asi problém není), jako dezert ovocný salátek (existuje i nějaké jiné ovoce než ananas?). A pod pokličkou překvapení – losos. Ano, přestože by možná kdekterý šetřílek zajásal, mě tedy ryba v letadle nenadchne. Krom toho jsem slyšela už pár příběhů zdravých jedinců, kteří díky rybě zažili nepříjemné chvíle na záchodě přímo v letadle (což trochu svědčí o čerstvosti), co by taková ryba mohla udělat s histaminikem, to netuším. Tedy nechci samozřejmě nikomu křivdit a možná byla čerstvá. Brambory byly v páře ve slupce, tak trochu al dente. Ale když je hlad, i takový al dente brambor s ovocem a trochou zeleniny postačí.

kolaz 3

Na snídani jsme pak dostali opět houstičku. Tentokrát jsem ji otevřela, abych ji aspoň ochutnala,a pokud se v ČR řeší, jak mají některé německé chleby velké díry a za tu cenu je to podvod, tak tady jste mohli najít úplný kráter (asi aby se to lepší plnilo).

kolaz 4

Nutno říct, že bez pořádné dávky vody nedoporučuji jíst, jinak se vám bude prášit od úst. Ovocný salátek, marmeláda z vysokofruktózového kukuřičného sirupu a vaječná omeleta, která byla velmi překvapivě z jedné strany obalena pečeným rajčetem a z druhé strany špenátem.

kolaz 5

Kdybyste rovnou potřebovali ještě nějakou dobrou podporu pro zažívání, doporučuji smetánku v prášku (smutné je, pokud je pro někoho hlavní, že je bezlaktózová).

IMG_1911

Na „zavlažovací“ servis si nemůžu stěžovat. Vody bylo dost, nabízí také víno, pivo, nějaké džusy, jednou jsem viděla i láhev šampaňského. A klidně vám nalijí gin. A po jídle nabídnou baileys nebo koňak. A docela se holky usmívaly:). Pokud sebou budete brát své lepkové polovičky či přátele, tak v průběhu cesty mohou prakticky sníst jakékoli množství sušenek (prý něco jako sušenka s nutelou) nebo dojíst slané krekříky. Sice to není čerstvé ovoce, které už jsem na palubě jednou potkala, ani bio zmrzlina, ale hold kolem nás se svět netočí:)).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.