Slíbila jsem vám, že vám představím několik dobrůtek, které jsem pořídila na festivalu Evolution. Pro někoho to možná bude inspirace, někdo naopak bude vědět, že pro něj daná věc není dobrá, někdo se třeba inspiruje. Prosím berte vždy v potaz vaši osobní toleranci a zdravotní stav. Já vycházím ze svých předchozích zkušeností a snaze doplnit jídelníček (či najít něco, co člověka občas potěší, přitom neuškodí). U výrobků, kde si vzpomenu, uvádím také festivalovou cenu, je možné, že v obchodech pořídíte dráž či možná i levněji, kdo ví:).
Úplně nejvíc zajímavým objevem v rámci jídla do kabelky (aneb když vás přepadne někde hlad nebo potřebujete nějakou dobrůtku) jsou Quin Bite (25 Kč za 30 g). Jsou to 100% bio, raw, veganské, bez přidaných sladidel, bezlepkové bylinné tyčinky od firmy Sri Sri Superfoods (možná znáte značky Roo’bar nebo Dragon Superfoods). Podle všeho jsou tvořeny dle ayurvedy a vybrat si tedy můžete podle toho, jaký jste typ. Kapha (zelená) obsahuje švestky, hrozinky, dýňové semínko, slunečnicové semínko, chia vlákninu, zázvor, skořici a kardamom. Vata (modrá) obsahuje mandle, datle, hrozinky, aswagandha, muškátový oříšek, zázvor, hřebíček. Pitta (červená) je složena z kešu, švestek, datlí, kokosu, šafránu a lékořice Yastimadu. Pokud vás už nebaví fádnost všemožných raw tyčinek, které se hodně podobají, toto vás jistě potěší (nemluvě o protizánětlivých bylinkách, které slouží také jako adaptogeny či přímo stabilizují žírné buňky).
Zůstanu zatím u tyčinek, protože ty v mém zájmu nejvíce dominovaly:). Novinkou pro mě byly i tyto Good Life Raw Bar (30 Kč za 50 g, Good Food Stores). Hlavně mě zaujaly pro odlišné příchutě, než byly doposud na trhu. Meruňka a maca (datle, meruňky, kešu, slunečnicová semínka, maca, vanilka), malinová (datle, kešu, mrazem sušené maliny, nepražené kakaové boby, kakao, vanilka), pistáciová s chia (datle, mandle, macademiové ořechy, pistácie, chia, kokos, vanilka) a arašídové máslo (datle, arašídy, směs rýžového a konopného proteinu, himalájská sůl). A mají krásné heslo: „Vaše tělo je jediné místo, kde musíte žít“. Zatím jsem zbaštila meruňkovou, nepřišlo mi, že by extra vybočovala z chuti raw tyčinek.
Vzala jsem samozřejmě na zkoušku i Lifefood novinky (při koupi 5 ks jste zaplatili 130 kč). Přijdou si na své ti, kdo netolerují ořechy, pak ti, kdo nemohou kakao či ti, kdo touží po více superfoods. Nově najdete jablkovou (datle, sušená jablka, rozinky, aktivované slunečnicové semínko, skořice mletá), borůvková s quinou (datle, mrazem sušený borůvkový prášek, moruše bílá, mrazem sušený malinový prášek, aktivovaná pohanka, aktivované slunečnicové semínko, aktivovaná quinoa, chia semínka), karobová s lískovými ořechy (datle, lucuma prášek, lískooříšková pasta, lískové ořechy, mandle, raw karobový prášek, vanilka mletá) a acai banánová (datle, sušené banány, raw mrazem sušený acai prášek, banánový prášek, mrazem sušený brusinkový prášek, para ořechy, mandle, mandlová pasta, mrazem sušená šťáva z červené řepy). Momentální výherce je acai banánová, ale třeba se to při testování mimo rušný festival ještě změní.
O Vivobar vás plánuji informovat v trochu jiném článku, moc se mi líbí jejich složení a snaha o co největší kvalitu. Na festivalu byly k ochutnání nové tyčinky bez ořechů, ale nebyly ještě k prodeji (naopak základní sadu Vivobar jsem viděla už i v Albert supermarketu). Tak jsem si aspoň konečně koupila tyčku s Matcha tea, kterou jsem ještě neměla (bio sušené fíky, bio kešu, bio datle, bio konopné semínko, bio raw naklíčená quinoa, bio matcha tea, bio sušené višně, bio citronový olej).
Pokud neznáte Markol, tak je někdy vyzkoušejte. Mají nové hezké obaly. Kakaová tyčinky s chilli obsahuje rozinky, mandle, slunečnicové semínko, nepražené kakao a chilli a potěší tedy ty, kdo nechtějí stále konzumovat datle jako hlavní složku tyčinek.
Kokosové chipsy od Tropicai jsem vám zmiňovala už minule, ale nemůžu si to odpustit. Cena je sice vyšší, tedy balení za 90 kč, ale jednou za rok se to ještě dá zvládnout. Naprosto úžasná dobrota složená z bio kokosové dužiny, bio kokosového květového cukru a mořké soli.
Jak už jsem psala, chtěla jsem také otestovat nové proteinové prášky. Jedním z nich je od německé firmy Pur Ya! veganský Protein Drink (590 Kč). Příchuť vanilka-jahoda je složena z proteinového mixu (konopný, slunečnicový a dýňový protein), jahodového prášku, naklíčené quinoy, naklíčeného lněného semínka, kokosového květového cukru, agave prášku a přírodního vanilkového aroma (až na aroma vše v bio kvalitě). Chuťově moc dobré, ale zkoušela jsem jen na prst a pak do smoothie.
Jelikož má oblíbená Aswagandha od Vitalvibe (zkoušela jsem i jinou, ale nebyla ani chuťově dobrá) jaksi došla, než jsem se k nim dostala, vzala jsem na zkoušku od Nutrisslim. Uvidíme.
Možná většina z vás zná produkty firmy SUM, tedy především raw Kakauko s konopným proteinem, konopný protein nebo konopný olej. Firma se vyloženě zaměřuje tímto směrem a brzy budeme mít možnost pravidelně kupovat i jejich další proteiny (v případě, že máte zájem, dejte vědět, napíši vám kontakt na Jano Tibenského). Samozřejmě když vidím příchuť kokos, těžko se můžu udržet:). Za 490 Kč se dá pořídit s květovým kokosovým cukrem (konopný proteinový prášek, cukr z kokosových květů, kokosová moučka, přírodní aroma), za 440 seženete se stevií.
Zastavila jsem se také u stánku od Zajíci v krabici, abych se podívala, co nového mají v e-shopu. Nakonec jsem se rozhodla vyzkoušet kokosovo-arašídové máslo (Meridian), které obsahuje 69% pražených arašídů, 28% kokosu a med, abych jej srovnala s podobným máslem od Šufánka. Musím přiznat, že toto je méně kokosové a chutná mi trochu méně než to Šufánkové (což asi bude naopak výhoda pro ty, kdo kokosu neholdují). Zato javorový sirup je vážně luxusní. Mají také ovocné tyčinky, které ocení hlavně ti, kdo netolerují ořechy a přitom hledají rychlý zdroj energie. Zkoušela jsem s aronií, je vyrobena jen z bio ovoce, a to z jablek, sušených hroznů a mrazem sušené aronie. Taková energie sbalená na cesty:).
Jako takovou malou vzpomínku na oblíbené pochutiny z USA jsem si musela vzít Cassava chipsy (45 Kč, cassava, rostlinný olej, sůl) a Lentil Chips (25 Kč, čočková mouka, bramborový škrob, řepkový olej, mořská sůl).
A v neposlední řadě čerstvé olivy. Jak jsem vám psala o olivách, že jsou vlastně protihistaminní a protizánětlivé, ale nesmí být fermentované, tak takové můžete sehnat od firmy Lifefood (210 Kč). Ale pozor, abyste nebyli zklamaní, jelikož nejsou fermentované a jsou přímo sušené na stromě a pak zklizené, jsou poměrně dost nahořklé. Jako lék a zpestření jídel docela dobrý:)).
A co vy? Ochutnali jste něco zajímavého či něco zajímavého sehnali?
Dobrý večer, jak dopadlo testování Ashwagandhy? Děkuji!
Zdraví Šíša
Já se přiznám, že pořád nezkoušela, protože ono se to nějak nezdá, ale jedno takové balení vydrží věčnost (a to užívám tak lžičku denně). Ale už brzy přijde doba i tohoto výrobku:))