Hormony a histamin aneb jak estrogeny zvyšují hladinu histaminu

Posted by

Studie a knihy o histaminové intoleranci poukazují na to, že největší množství pacientů nacházíme mezi ženami po menopauze. Stejně tak jsem se setkala s tím, že spousta z vás začala první symptomy HIT (ve spojitosti s alergiemi) pociťovat po porodu. Když se nad tím tak trochu zamyslíme, společným pojítkem jsou ženské hormony. Už je tomu nějaký ten pátek, kdy vědci ukázali, že hladiny histaminu se u žen mění v závislosti na fázi menstruačního cyklu a že estrogen podporuje vyplavování histaminu. Jistě ženským hormonům nemůžeme přikládat všechny případy HIT, ale určitě vás bude zajímat, že estrogeny hrají roli nejen v reprodukčním systému, ale regulují také zánětlivé pochody včetně uvolňování histaminu.

zdroj: www.seibellamedspa.net
zdroj: http://www.seibellamedspa.net

Rozmanitá funkce estrogenů

O estrogenech jakožto hormonech jste všichni už zřejmě slyšeli. Pojďme si ale na začátek dát malé opáčko a využijeme k tomu jednodušše wiki, takže žádná složitá věda:

Estrogeny jsou skupina steroidů. Jejich název je odvozen z estrálního cyklu, v němž hrají důležitou roli. Primárně představují ženské pohlavní hormony, ale v malé míře se vyskytují i v těle mužů. Estrogeny jsou mimo to součástí některých antikoncepčních léků a léků pro ženy po menopauze. Jako všechny steroidy, i estrogeny bez problémů pronikají buněčnou membránou a vážou se na estrogenové receptory uvnitř buněk.

Krom toho, že je potřebujeme k vývoji ženských sekundárních pohlavních znaků, urychlují metabolismus (tuky, cholesterol), ovlivňují stav cév, kůže o kostí, podporují zadržování vody, regulují krevní koagulační faktory a funkci krevních destiček a také snižují motilitu střev. Aktuálně se také zkoumá jejich role ve vzniku rakoviny (nejen prsu), která zřejmě může souviset s odlišnou funkcí estrogenových receptorů.

Bolestivá menstruace? Možná za to mohou žírné buňky.

Pokud však trpíte histaminovou intolerancí či jinou chorobou spojenou s vyššími hladinami histaminu, měli byste zbystřit. Bylo popsáno, že žírné buňky, které jsou hlavní zásobárnou histaminu v těle, mají na svém povrchu nejen estrogenové receptory (tedy receptory pro ony hormony), ale také receptory pro progesteron, a je tedy zjevné, že tyto hormony budou mít v případě žírných buněk jistou regulační funkci. Různé signální molekuly, tedy nejen alergeny, které vedou k degranulaci žírných buněk, dokáží žírné buňky aktivovat. A kdo sleduje můj blog pravidelně, ten už ví, že histamin se nemusí skrývat jen v potravě a že pro mnoho z nás má hlavní roli celková hladina histaminu, která může být navyšována právě aktivací žírných buněk. Aktivace žírných buněk hraje roli nejen v alergických reakcích, ale také např. v zánětlivých pochodech jako odpověď na akutní stres, u migrén, roztroušené sklerózy, ekzému, intersticiální cystitidy či syndromu dráždivé tračníku. Jak vidíte, role žírných buněk a histaminu je velmi rozsáhlá a proto jistě pochopíte můj přístup k dietě – snaha o stabilizaci žírných buněk namísto užívání léků potlačujících symptomy. Aktivací žírných buněk dochází k uvolnění celé řádky mediátorů, mezi něž patří už zmiňovaný histamin, který se podílí na regulaci bolesti, ale stejně tak uvolňuje serotonin, tryptázu, látku B, leukotrien C4 či prostaglandin D2, které se k histaminu v regulaci bolesti přidávají. A většina žen dobře pozná bolest při menstruaci. U některých z nich mohou být na vině právě tyto mediátory (nejen histamin), proto já osobně vidím větší smysl v dietě zaměřené na stabilizaci žírných buněk než na pouhé vysazení histaminových potravin (efekt na bolest, délku, pravidelnost:)).

zdroj: www.zbynekmlcoch.cz
zdroj: http://www.zbynekmlcoch.cz

Estrogeny regulují žírné buňky a uvolňování histaminu

Estrogenní receptory nenacházíme jen na povrchu žírných buněk, ale také u dalších buněk imunitního systému, kde se mohou zapojovat do vzniku hypersenzitivity. V roce 2010 byla publikována studie, ve které ukázali, že hormonální substituční léčba žen v menopauze vedle k vyššímu výskytu astma (a u žen před menopauzou byl popsán efekt na zhoršení průběhu astma v období menstruace). Při snaze objasnit roli estrogenů ve spojitosti s alergickým astmatem využili vědci myší model, kde při podání alergenu sledovali, jakou roli hrají právě tyto hormony. Zjistili, že estrogeny mohou stimulovat imunitní systém k astmatické reakci, a také vyvolávat eozinofilní zánět v krvi (a kdo mě sleduje, ten dobře ví, že i eozinofily skladují histamin). V jiných experimentech na potkanech zjistili, že změna hladin estradiolu při různých fázích menstruačních cyklu mění také počet žírných buněk a koncentraci histaminu/degranulaci žírných buněk v prsních žlázách (a kdoví, kde ještě, zkoumána byla jen mléčná žláza).

Už fyziologické dávky estradiolu (hlavní estrogen u člověka) dokáží navodit degranulaci žírných buněk a zřejmě tak ovlivňovat i citlivost k alergenům (tedy je možné, že v období, kdy máte více estrogenů, se mohou zhoršovat vaše alergie, např. zvýšení estrogenů v plazmě může zvětšit kožní reakci při alergologických skin-prick testech). Estrogeny také dokáží ovlivňovat vazbu histaminu na histaminové receptory (zvyšují citlivost). Stejně tak estradiol snižuje aktivitu DAO (hladiny DAO se mění dle fáze menstruačního cyklu a jsou nejvyšší, když je koncentrace estradiolu nejvyšší, u potkanů v tkáních i u žen v plazmě)! Ale aby to nebylo jednoduché, histamin pak zase reguluje produkci estrogenů (obzvláště v době menstruace). Takový malý ping pong, který se někdy může zvrhnout v nechtěné symptomy menstruace.

zdroj: www.smarthormonebalance.com
zdroj: http://www.smarthormonebalance.com

Xenoestrogeny spouští uvolňování histaminu

Zatímco ve světě se dnes běžně mluví o estrogenové dominanci, tedy o nerovnováze ženských hormonů, která může souviset s řadou symptomů, u nás se hormony a jejich role v alergiích, zánětlivých onemocnění či přímo histaminové intoleranci příliš neřeší. Jak jste četli výše, suplementovat hormony může být z pohledu histaminové intolerance velmi problematické (a vlastně nejen HIT, každé uživatelce hormonální antikoncepce doporučuji něco více nastudovat). Ale problémem přitom nemusí být pouze samotné hormony, ale také panel exogenních látek s estrogenní aktivitou (tzv. xenoestrogeny, více se v češtině dočtete zde). Mezi takové látky patří např. různé pesticidy (endosulfan, DDE atd.), meziprodukty zpracování plastů (nonylfenoly) či třeba polycholorované bisfenoly. Xenoestrogeny mohou působit na žírné buňky stejně jako estrogeny či zvyšovat degranulační efekt přítomných estrogenů. Vzpomínáte si, když jsem vám psala o škodlivosti bisfenolu A a jeho schopnosti spouštět potravinové alergie? Schválně, kdo z vás eliminoval plastové lahve a jídla v plastových baleních? Bohužel problém je, že všechny tyto xenoestrogeny se v přírodě poměrně dobře drží a my je víceméně dobrovolně pojídáme. Přitom ze zvířecích studií vyplývá, že xenoestrogeny, kterým byla matka vystavena počas těhotenství, mohou ovlivňovat i pozdější vznik alergií a astma u novorozených mláďat (zde, zde). S vyšším rizikem alergií a astma u člověka byly spojeny např. koncentrace ftalátů či bisfenolu A.

A co dál aneb jak estrogeny zkrotit?

Samozřejmě kdyby ženské hormony ovlivňovaly jen plodnost, tak je ženám v menopauze nesuplementujeme, svou roli v organismu rozhodně mají. Podle skvělého článku od Yasminy mimo jiné tímto způsobem tělo reguluje, jak přitažlivé jsme pro opačné pohlaví či jaké libido budeme mít. Stejně tak potřebujeme ono uvolnění histaminu přes estrogenové receptory k dozrávání vajíček. Určitě jste tedy pochopili, že celá problematika histaminu a estrogenů je komplikovaná, ale pokud se vaše symptomy zhoršují v různém období v závislosti na cyklu, možná je na čase promluvit si se svým gynekologem/gynekoložkou. Měřit hormony poměrně dobře umíme. Např. pokud trpíte idiopatickým angioedemem, který nereaguje na léčbu antihistaminiky, možná je načase se podívat, zda nejste nositelkami mutace F12 a pak váš angioedem mohou spouštět právě estrogeny.

zdroj: dailyhealthpost.com
zdroj: dailyhealthpost.com

V myších experimentech zjistili, že estrogeny zřejmě i zhoršují průběh anafylaktické reakce, a proto není dobré toto téma podcenit. Nastudujte si něco více o estrogenové dominanci (tedy nízký poměr progesteronu ku estrogenu, důležitá je hladina obou) a pokud se vás tento problém týká, zařaďte do stravy potraviny, které podporují odbourávání estrogenu či jej blokují (tedy přírodní cesta). Tento problém se může týkat i mužů, kteří mají nízké hladiny testosteronu a vyšší hladiny estrogenů. Např. brukvovité (brokolice, květák, zelí) jsou skvělé v tom, že podporují metabolismus estrogenů směrem k odbourávání na metabolity, jejichž vyšší koncentrace je prokazatelně protektivní (a považují se tedy za anti-estrogenní suroviny). Granátové jablko, hrozno, olivový olej, houby, chia semínka a pár dalších potravin vám může pomoci, naopak byste se měli vyvarovat alkoholu, čistému kofeinu či kouření (více o anti-estrogenních potravinách zde). Dbejte hlavně na kvalitní stravu (bez obsahu xenoestrogenů, hormonů) a příjem všech minerálů a vitamínů (viz obrázek), protože i jejich deficit může ovlivnit hladiny estrogenu v těle.

zdroj: drjockers.com
zdroj: drjockers.com

Samozřejmě krom správně nastavené diety je potřeba dávat extra pozor na příjem histaminu či histaminových liberátorů v období hormonálních výkyvů. Vyzkoušejte hormonální jógu a zkuste do stravy nasadit také adaptogeny zaměřené na ženské hormony, případně některou z bylinek, které v lidovém léčitelství přetrvávají už dlouho. Možná budete překvapeni, jak se splašenými hormony dokáží zatočit.

 

 

 

4 comments

 1. Pre mňa je táto téma práve aktuálna, myslím si, že článok tvrdí niečo, o čom lekári budú so samozrejmosťou hovoriť po rokoch. Zatiaľ si musím pomôcť sama. Čo si myslíte o prírodnom progesteróne v masti (na vyváženie s estrogénom) – mohol by naozaj dostať do tela potrebný, ten pravý progesterón? Mohlo by to fungovať? Nemohla by sa možno naopak nebezpečne zvýšiť hladina progesterónu nepresným dávkovaním?

 2. Co to je za bláboly. To se nedá číst. Jaká histaminová intolertance? Antihistaminika vám nevoní?

  Jak může histaminovou intoleranci vyvolávat hormon estradiol, když se často objevuje po menopauze, když jsou hladiny estrogenů snížené.

  Tady je zásadní chyba, že nejsou vysvětlené příznaky, mechanismus účinku, ale jeto psané jakoby pro osoby, které vycítily, že už HIT mají, u lékaže s nimi bylo zacházeno jako s hysterkami, tak začaly vyvíjet jakousi vlastní aktivitu podobnou náboženství.

  Jako nejškodlivější na této aktivitě vidím to, že odvádí z cesty k vyléčení a že vede k nezdravému stravování. Sice se tu píše, že by měly jíst čerstvější potraviny, ale z těch výkřiků jakože vejce není samozřejmost, ale superpotravina, mi to připadá, že tu na to jdou spíš oklikou a propagujou luxusní trvanlivé a tepelně upravované potraviny.

  Kauzální léčby by byla možná u psychiatra, naučit se proplouvat stressy, které tyto lidičky přitahují jako magnet.
  Pokusit se tlumit zvýšenou iritabilitu hořčíkem a vitamínem K2
  a hlavně zvýšit přísun nasycených živočišných tuků, což povede ke snížení lipoperoxidace, ke snížení volných kyslíkových radikálů a tím zmírnění projevů stárnutí.

  Tyto nemocné se přepjatě řídí reklamou při své výživě, a to jim škodí. Přestaňme jíst všechno, na co je reklama a spokojme se se základnímy syrovými potravinami, osolit omastit máslem, sádlem a nejsilnějším „kořením“ smetanou.

  Důležitá poznámka: Pokud jste po menopauze, tak šupky za gynekologem a nechte si předepsat substuituční estrogenovou léčbu. Garantuji vám, že vás pak přejdou myšlenky na zde uváděné hlouposti.

  1. Klidně zde můžete zpochybňovat histaminovou intoleranci, pacienti si vaše slova určitě přeberou, myslím, že autoři vědeckých publikací by jistě byli rádi nazývaní hysterkami. Nepatříte náhodou mezi ty lékaře, kteří jakoukoli nemoc nebo syndrom, o kterém neslyšeli či jej neznají, označují za smyšlenou novinku? A ano, všiml jste si pozorně, blog je psaný pro lidi s diagnózou histaminové intolerance a poruchami aktivace žírných buněk, takže to asi není překvapení, že to čtou právě lidé s touto diagnózou (kteří asi jen netuší, ale naopak jsou diagnostikovaní), především ty ženy, které ani přes přísnou dietu nejsou schopni snížit hladiny histaminu a při jakékoli odvážnější potravinové kombinaci mají opět symptomy. Nevím, zda jste někdy zažil anafylaktický šok nebo úporné průjmy po malé dávce nějaké potraviny, ale asi byste se zajímal o histamin více než o pouhé tlumení iritability. A klidně to může být po tom vajíčku, protože ne pro každého je to samozřejmost. Možná byste měl více prostudovat literaturu a možná celý blog, pak byste se asi neodrážel od jediného článku, možná byste pak pochopil, že na rozdíl od různých zdrojů doporučuji nastavit vhodný jídelníček co nejbohatší a na co nejvíce základních surovin, naopak bojuji proti nesmyslným seznamům pro histaminovou intoleranci a příliš přísnou dietou. A že tedy vaše výtky jsou tak trochu zcestné aneb když někdo chce útočit, vhodný materiá si najde. Jen by mě tedy zajímalo, kde propaguji ty tepelně upravené a luxusní trvanlivé potraviny, které jsou zdraví škodlivé.

   Napadlo vás, že u žen po menopauze se objevuje právě proto, že jsou většinou nasazeny na hormonální substituční léčbu? Nikdo se zde nezmiňuje, že je to u všech žen bez léčby a nikdo ani nedělal přesný rozbor, ale dobře víme, že většina žen po menopauze je automaticky na určitý druh hormonální léčby nasazena (a s tím souvisí ony studie, že právě u žen na substituční léčbě se častěji vyvíjí astma, které bezesporu souvisí s histaminem). O tom, že histamin ovlivňuje hormony a hormony ovlivňují histamin, o regulaci žírných buněk pomocí hormonů si můžete více nastudovat v odkazech, možná vám pak spojitost hormony a histamin dá něco více. Jistě ženy, které na nízkohistaminové dietě přestaly mít problémy s menstruačními bolestmi a poruchami cyklu, se kterými jim lékaři dlouhodobě nedokázali pomoci, ocení vaši radu na návštěvu psychiatrie (nebudete tomu věřit, ale spousta pacientů s diagnózou HIT a dalšími chronickými potížemi si návětěvou psychiatrů prošla a ti neshledali žádnou příčinu v tomto směru). Jistě, všechno jsou to zřejmě hysterky a z toho důvodu měly menstruační potíže.

   A propó, kdyby pouze antihistaminika zabírala, vůbec se taková diagnóza nemusí řešit, překvapivě velká část pacientů s diagnózou HIT jsou dlouhodobě na antihistaminní léčbě kvůli dalším alergiím či alergickým projevům, symptomy však rostly nebo přibývaly, proto se hledala další možná příčina potíží. Bohužel bez omezení jídelníčku a odstranění dalších možných zdrojů produkce histaminu v těle stále spousta pacientů na lécích trpí symptomy. Ano, je zřejmě sen každé farmaceutické firmy mít takové účinné antihistaminikum, zvláště když bude kombinované proti všem 4 histaminovým receptorům, jen nesmíme opomínat, že ony ty receptory mají svůj specifický účel a ne jen tak ledajaký….

 3. Děkuji za článek. Vůbec jsem o tomto nevěděla. Mám v poslední době reakce na věci, na které nemám prokazatelnou alergii, tak možná to má něco do činění právě s tou estr. dominancí, kterou díky pcos mám…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.