Pečené hrušky s datlemi a protizánětlivými para ořechy

Posted by

Po tom lehkém pohlazení sluncem a teplem, které nám bylo před pár týdny dopřáno, by člověk čekal oteplující se trend. A ono ne. S hrůzou jsem zjistila, že i v rukavicích mi zebou ruce a nejteplejší kozačky neuchrání špičky chodidel před chladem. Kdo mě sleduje pravidelně, ten už jistě ví, že pro mě tedy žádná slast. Jsem teplomilný a sluncemilný člověk, teploty blížící se k nule mi kazí náladu (a teploty pod nulou způsobují noční můry) a chodit doma pomaličku v kabátu mě opravdu nebaví.

IMG_5525

Abych si tedy nějak trochu vynahradila to zklamání, že teploty ne a ne vylézt nahoru, musela jsem se trochu prohřát. A na to je nejlepší pečené ovoce s prohřívacím kořením, které vás příjemně navnadí. Některé jistě i potěší, že právě vařením či pečením se mohou redukovat alergeny v dané potravině a může být tedy stravitelnější i přijatelnější.

IMG_5516

S para ořechy proti zánětu aneb přírodní zdroj selenu

Ale abych se dlouho nevykecávala (a mohla se rychle prohřát trochou jógy, to mi zvedne náladu, a pak zalézt pod peřinu), přikládám jeden rychlý a jednoduchý recept. Snad mi odpustíte i to umělé světlo, které jídlu a focení moc dobrou službu nedělá. O tom, že datle jsou přírodní antihistaminikum jsme si už psali, hruška je protizánětlivá a zmírňujé nervové podráždění a skořice je nejen portizánětlivá, ale také antihistaminní. Para ořechy jsou zdrojem minerálů, vitamínů, polynenasycených mastných kyselin a proteinu, mezi nejzmiňovanější prvek patří selen. Dva kousky para ořechu denně vám pomohou zvýšit hladinu selenu v krvi stejně jako suplementy. Selen je potřebný pro tvorbu antioxidantů v těle, ale samozřejmě se to s ním nesmí přehnat (a antioxidanty v těle potřebujeme, abychom zvládali svůj každodenní boj s oxidačním stresem). Suplementace u obézních adolescentů vedla ke zlepšení lipidového profilu, ale i u zdravých jedinců dokáže jediná dávka snížit hladinu LDL. U hemodialyzovaných pacientů dokáže zařazení para ořechů do stravy a tedy navýšení selenu pomoci bojovat proti zánětu, krom toho také pomáhá u těchto pacientů mírně zvyšovat hladiny hormonů štítné žlázy, které mají pacienti snížené. Selen je obecně znám svou důležitostí pro funkci štítné žlázy, jeho příjem může pomoci udržet produkci hormonů také u dalších druhů nemocí. I jediná dávka dokáže u zdravých jedinců snížit markery zánětů a působí tedy protizánětlivě, ke stejnému závěru dospěli také u pacientů s onemocněním ledvin (bez zjevného toxického vlivu na játra či ledviny). Jak zmiňuji pravidelně, nezapomínejte, že můžete mít alergii i na para ořechy a měli byste se tedy řídit osobní zkušeností a tolerancí. Vysokého příjmu by se také měly vyvarovat těhotné ženy, jelikož se selen přenáší i na plod a není zatím jisté, zda nemůže vysoká hladina působit negativně. Méně je někdy více!

IMG_5512

Pečené hrušky s datlemi a para ořechy

 • 3-4 hrušky podle požadovaného počtu porcí
 • 1 lžíce kokosového oleje
 • medjool datle + teplá voda (množství dle mixéru)
 • cca 100 g para ořechů
 • 1 lžička skořice na dochucení

Nejdříve je dobré připravit si datlový krém, který vznikne prostým rozmixovaním medjool v teplé vodě. Množství neuvádím z toho důvodu, že každý mixér je schopný pracovat až od určitého množství, a proto je lepší si připravit raději více pasty, kterou spotřebujete v jiném receptu (prakticky dostanete tekuté sladidlo karamelové chuti). Medjool datle jsou velmi měkké, lehce odstraníte pecku a s trochou teplé vody je opravdu lehce rozmixujete na pastu. Vodu přidávejte po lžících až do požadované konzistence. Zbylou pastu, kterou nebudete podávat k receptu, skladujte v dobře vymyté (ideálně sterilizované varem) skleničce v lednici, vydrží minimálně pár dní. Dá se využít jako sladidlo do ranní kaše, sladká pomazánka na pečivo či případně k doslazení koláče (nebo výrobě raw dezertům).

IMG_5509

Hrušky rozřízněte napůl, lžičkou vyjměte jadřinec, potřete na povrchu (rozřezané strany) kokosovým olejem, položte natřenou hranou na plech dolů a pečte cca 20 minut při 180°C, dokud nejsou hrušky měkké. Mezitím nasekejte para ořechy na drobno a dejte je osmahnout na suchou, dobře rozpálenou pánev, opečte je za stálého míchání (aby se nepřipálily) pár minut. Dáme stranou. Na hrušky dáme datlový krém, posypeme skořicí a oříšky a podáváme ještě teplé. Dobrou chuť.

4 comments

 1. Tak a ja myslela, ze hruška ma hodne histaminu a ono asi ne…

  To je jak ty banany 😦
  A to bych tak chtela zkusit bananovy chlebik…

  Tak aspon zkusim. Toto

 2. Kašulko, ale chápu dobře, že OŘECHY PARA, MAKADAMIA, PISTÁCIE ČI PEKANOVÉ jsou nízkohit?
  takže pokud je reakce, je to reakce alergická?

  Děkuji moc!

  1. Ony ve skutečnosti jsou nízkohistaminové i vlašské ořechy, tam se uvádí riziko zvýšeného množství jiných biogenních aminů (které pak potenciálně mohou zaměstnávat DAO namísto histaminu, proto jsou také vlašské ořechy spojeny s tak dobrým vlivem na naši nálady, jsou poměrně bohaté na serotonin:)) Hodně ještě záleží na kvalitě ořechů (může být kontaminace), jejich příprava (vždy je nutné ořechy namáčet pro deaktivaci antinutričních látek), ale nejčastěji to bývá alergická reakce (ořechy jsou žel častým alergenem, zvláště pokud je to reakce přímá a okamžitá). Ze zmíněných např. makadamia mají opravdu nízký obsah i dalších biogenních aminů včetně serotoninu a nelze tedy reakci přisuzovat inhibici DAO. Dále je možnost reakce na vysoký obsah tuku (ať už přes střevní mikrobiotu či poruchu trávení), špatné rozmělnění (dráždění), zkřížené pylové alergie atd.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.