Recenze: Lahodně s Ellou Každý den aneb druhé pokračování skvělé kuchařky

Posted by

S první recenzí jsem dlouho otálela, přestože jsem první knihu od Elly Woodward mnohokrát představovala v různých článcích. Důvod byl hlavně ten, že jsem se nedostala k testování nějakého receptu, který bych potom do recenze přidala. A tak se může zdát, že druhá kniha vyšla velmi rychle. Pravda ale je, že tentokrát se na pulty českých knihkupectví dostala opravdu mnohem rychleji, jelikož první kniha měla velký úspěch. A to samozřejmě nemůže nechat vydavatelstvím chladnými, a tedy už pár týdnů po vydání anglického originálu nám nabízí také překlad druhé Elliny kuchařky. Pokud si chcete o Elle a jejím příběhu vyléčení pomocí rostlinné stravy přečíst více, kukněte na recenzi první knihy.

IMG_6330

I druhá kniha je plná krásných receptů a ještě krásnějších fotografií, nad kterými se vám budou sbíhat sliny. Což je naprosto skvělé, protože tak možná dostanete chuť se znovu postavit do kuchyně a začít pořádně experimentovat, tentokrát opět s rostlinnou stravou, která vám dodá nejen spoustu zdravých potřebných látek, ale také energii. Ella chtěla vytvořit kolekci receptů, které jsou rychlé a jednoduché, a tedy použitelné pro každodenní vaření. Cílem je podělit se nejen o recepty, ale i některé tipy, jak zdravé vaření přenést do každého dne a každý den tak jíst kvalitně. Cílem je také zdůraznit, že spousta jídel lze připravit i sebou a můžete tedy mít dobré jídlo po ruce, kdekoliv se vyskytnete.

IMG_6331

Nemusíte se nechat odradit ani tím, že nechcete přejít na plant-based diet, tedy na rostlinnou stravu. Ella ani nečeká, že byste měli takových změn dosáhnout přes noc, ale naopak doufá, že bude inspirací, jak více takových jídel zařadit mezi oblíbené pochoutky. Je úplně jedno, že nikdy neodoláte svíčkové s pěti od babičky, důležité je, jak kvalitní a vyvážená je vaše běžná strava. Možná v knize najdete jen inspiraci, jaké nové přílohy vyzkoušet či jaké chutné saláty udělat k jídlu jako bonus, a možná se chytnete toho, aby byly alespoň moučníky a „sladkosti“ trochu zdravější. Tak jako tak budete z Elliných receptů určitě nadšeni a rozšíříte si své znalosti a kuchařské schopnosti.

IMG_6332

Nebudeme si lhát. Pokud se ohledně zdravé vaření a jídlo už trochu zajímáte, zřejmě budete spoustu receptů znát. Měla jsem pocit, že u spousty receptů jsem si říkala, že toto už přece vařím (samozřejmě s menšími obměnami) a je to moc dobré. I tak v receptech najdete možná trochu nové inspirace, jak si pohrát s kořením, jakou surovinu třeba přidat či naopak ubrat. Spousta receptů je vhodných i při histaminové intoleranci, přičemž samozřejmě musíte trochu uzpůsobit ingredience (např. každý histaminik ví, že si nebude kuchtit nori řasu s avokádovým krémem) především podle osobní tolerance.

IMG_6333

Co se mi velmi líbí, je malinká poznámka o tom, jak žít život jako Ella:

  • užívejte si jídlo
  • neberte zdravou stravu jako dietu (ale jako životní styl)
  • otevřete mysl (zkoušejte nové věci)
  • buďte v rovnováze
  • buďte organizovaní
  • respektujte své tělo (a poslouchejte jej!)
  • jezte „duhu“ (ano, čím barevnější a pestřejší, tím lepší)
  • žádné výčitky (jsme jen lidé, když uklouznete, vraťte se zpátky bez výčitek)
  • buďte kreativní
  • zpomalte.

V knize také najdete pár tipů pro začátečníky, jak s jídlem zacházet, či třeba seznam potravin, které Elle nesmí doma chybět. A jakmile toto vše prostudujete, můžete rovnou skočit na recepty. Najdete tady inspiraci na snídaně (třeba taková quinoová kaše se zázvorem nebo nevařená pohanková kaše?), smoothie (kadeřávek&okurka či raději mango&med?), zdravá jídla na cesty (co třeba ostrý kurkumový hummus?), saláty (pad thai!), jednoduché večeře (takové hráškovo-květáková miska nebo quinoa s mandlovým máslem), vaření ve větším množství (třeba na pozdější zamražení) a jednoduché sladkosti (kokosová a malinová pěna nebo třeba skořicovo-kokosový popcorn). Recepty jsou opět bez živočišných produktů, bez lepku či bez cukru.

IMG_6334

A teď už se pojďme rovnou podívat na recept, který jsem vyzkoušela (s menší obměnou, jsem fakt hrozná:)) a který je naprosto luxusní! Trochu jsem jej uzpůsobila a vynechala úplně dresing (olivový olej, jablečný ocet, kurkuma a med) a sušená rajčata, protože salát nic takového ani nepotřeboval. Uvedu pouze ingredience, jak jsem je použila, pro původní recept můžete nakouknout k Elle.

IMG_7646

Update: V dubnu vyšla kniha Lahodně s Ellou každý den také v českém překladu, koupíte ji např. Knihy Dobrovský.

IMG_6296

Salát z pečené máslové dýně s cizrnou

(1-2 porce)

  • 1/2 máslové dýně
  • špetka mleté papriky
  • olivový olej
  • 1/2 lžičky sušené bazalky
  • olivový olej
  • sůl
  • cca hrnek předem uvařené cizrny (namáčení, vaření, omývání, abychom se zbavili histaminu)
  • špetka sušené čili papričky (nemusí být, nevhodné v eliminační fázi)
  • rukola
  • pár čerstvých bazalkových listů

Troubu rozehřejte na 200°C (Ella píše 220°C).

Oloupejte dýni, zbavte semínek a nakrájejte na menší kousky. Smíchejte s trochou olivového oleje, lehce posolte, přidejte sušenou papriku a bazalku, dejte do pekáčku a vložte do trouby. Dýni pečte 30 minut.

Mezitím si připravte okapanou cizrnu, kterou promíchejte s trochou oleje, soli a špetkou čili. Dejte do druhého pekáčku nebo na plech a po 10 minutách pečení dýně vložte do trouby, pečte 20 minut. Cizrna by měla být pevná, ale ne příliš vysušená. Po dopečení vyjmeme, smícháme dohromady a necháme vychladnout. Jakmile směs vychladne, smícháme s pořádnou dávkou rukoly a na drobno nasekanými bazalkovými listy. Dobrou chuť.

IMG_6295

2 comments

  1. Myslím že Ella není tak úplně růžová jak ji všude vychvalují. Samozřejmě má spoustu dobrých receptů, ale zároveň tím že je nemocná tak toho nemůže spoustu jíst a to třeba i zdravé suroviny (např. cibule). Její recepty jsou proto dost omezené jen na pár základních věcí co používá pořád. Třeba úplně všude cpe ořechy, takže její jídla jsou docela kalorické (např její brownies mají úplně stejně kj jako ty normální).. Zase je dobrá v tom že vám přiblíží zdravou stravu a naučí vás jíst zdravě ne kvůli hubnutí ale kvůli tomu, že se pak cítíte líp. Ale pro lidi kteří toto už vědí je 70% knihy ztráta času…

    1. Děkuji za komentář. Otázka je, proč nahlížet na knihu jako návod k hubnutí? K tomu kniha jistě nebyla určena a nikde to ani nezmiňuje, tedy o redukci kalorií opravdu nepůjde. Jinak poslední dobou vyšly i knihy na téma, že není kalorie jako kalorie a mnozí lidé na vysokosacharidové dietě dokazují, že se i přes vysoký příjem kalorií dá ubrat na váze. Myslím, že každá kniha je dobrá jen jako inspirace, po které člověk sáhne ve volnější dny nebo naopak v uspěchané dny, kdy dochází fantazie (osobně neznám nikoho, kdo by podle kuchařek vařil denně nebo kdo by si recepty neupravoval, viz zmíněná cibule), případně kdo by si pekl koláčky denně. Nemyslím si, že tím, že by recepty postrádaly nějaké ingredience, jsou méně zdravé nebo méně nápadité. Jinak já bych řekla, že každý, kdo nakoukne do pár kuchařek, rychle zjistí, že se recepty překrývají, protože ono také donekonečna vymýšlet nové kombinace ani snad nejde (proto ani nepřidávám třeba na blog běžné recepty, protože mi přijde, že karíčko a pečená zelenina na 100+1 způsob musí časem dělat každý:))). Ale souhlasím, že někdo, kdo vaří zdravěji a o tento styl se trochu více zajímá, tak už spoustu receptů doma stejně vaří nebo alespoň v trochu jiné podobě, pak si může vzít jen nějakou špetku inspirace (tedy co třeba vyzkoušet za jiné koření).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.