Bezlepkově ve Vídni aneb letem kavárenským světem

Posted by

Mám pro vás další malý cestovatelský díl. Tentokrát to nebude žádná exotika, podíváme se na skok k sousedům. A jelikož jsme si odskočili skoro jen na otočku, nebudu vás seznamovat s velkým množstvím restaurací, a spíše představím kavárny, kde jsou připravení nejen na bezlepkáře, ale třeba také histaminiky. Nevěříte? Zaskočte si na dortík, nebudete litovat.

IMG_5874

Nepodíváme se na zoubek ani cestování městskou dopravou, jelikož velká část Vídně se dá projít pěšky. Vezměte 29 hodin času stráveného ve Vídni, odečtěte 11 hodin na hotelu a proťapejte 37 km vídeňským centrem. Když tak couráte celý den v ulicích města, potřebujete zkrátka rychle dobít energii. Bez zbytečné ztráty času, bez zbytečného zatížení a někdy bez zbytečného dohadování, co je v menu vůbec gluten-free. Takže na památky vás tady tahat nebudu, na to jsou jiné blogy, ale můžu vám nabídnout, kde se stavit třeba na odpolední koláč a kávičku či kde chvíli spočinout před dalším ťapáním.

IMG_5970

Dorty bez alergenů a histaminu

Allergiker cafe je sen každého histaminika:). Je to první kavárna, kde jsem viděla, že vědí o histaminové intoleranci a jsou na ni připraveni. Samozřejmě musíme brát v úvahu, že se jedná o výchozí výživová doporučení a pokud tedy reagujete individuálně na potraviny, které v seznamech nejsou jako nebezpečné, musíte se o jejich přítomnosti ujistit sami. Každopádně všechny dorty v nabídce byly bezlepkové a bezlaktózové, některé i bezmléčné a asi dva ten den i vegan (tedy i bez vajec). Pozor, některé bezlepkové jsou připraveny z deproteinované pšeničné mouky a pokud jste alergici či netolerujete, nezapomeňte se optat.

kolaz 6V jídelníčku najdete i malá jídla s možností nízkohistaminové úpravy, v menu také nízkohistaminové víno a za příplatek 50 centů vám dají mandlové mléko do kávy. Přiznám se, že z celého pobytu asi nejlepší káva. Velmi příjemné útulné prostředí, avšak jen pár malinkých stolečků, takže na místo budete možná muset chvilku počkat.

kolaz 8Co je méně příjemné, je cena, za dort a kávu zde necháte mezi 7-8 eury. Každopádně nevím, zda to bylo tím cukrem nebo prostě starou recepturou, ale makový dort chutnal jako od babičky (a punčák neobsahoval žádná barviva a aroma, ale pěkně alkohol:)). Jako bonus byla velmi milá obsluha.

kolaz 7

Bezlepkové cake pops

Easy Going Bakery je další možností, kde si vybrat z pestré bezlepkové nabídky. Krom lepku zde vědí také o dalších alergenech, uvaří vám kávu nebo chai latté i s náhradním mlékem (krom sójového také rýžovo-kokosové). Zkoušela jsem brownie z kokosové mouky, které bylo luxusní, druhá volba padla na čokoládový raw dort. Ten měl báječný kokosový spodek, rozhodně doporučujeme. Pokud raději něco malého, dělají zde malé kapkejky či mufiny (některé i vegan, bez sóji či bez ořechů) či oblíbené cakepops.

kolaz 11Obsluhovat vás bude přímo paní majitelka a pekařka a určitě vám vysvětlí vše potřebné. Místa na sezení zde moc není, prakticky jen jeden dva stolečky (a žádný záchod), takže počítejte spíše s rychlou sváčou než tlacháním nad kávou. Každopádně máte to sem cobydup od muzeí, otevřeno mají i v neděli a dobroty pořídíte od 2,20 eur (brownie 3 eura, raw dort 3,50), kávu či čajové latté od 3 eur výše.

kolaz 12

Na trh pro bezlepkové potraviny nebo čerstvé ovoce?

Naschmarket je nutná zastávka, pokud se ve Vídni ocitnete mezi pondělkem až sobotou. Je tu totiž krásně živo, spousta restaurací a hlavně malých obchůdků. Z pultíků vás budou lákat krásně zralé exotické plody, balíčky s kořením zaujmou váš zrak a z prodejny čokolád výs budou muset odtáhnout.

kolaz 9Co je podstatné, najdete zde také několik bio prodejen, kde koupíte poměrně pestrý sortiment bezlepkového jídla a třeba také raw tyčinky. Pokud rádi testujete odlišné bezlepkové výrobky, pak určitě doporučuji, budete překvapení, co vše třeba firma Werz vyrábí! A když vás přepadne žízeň, můžete si dát čerstvé ovocné šťávy a nasát tak energii na další procházku.

kolaz 10

Na veganský bagel

Bílé pečivo jsem neměla…hm…vlastně ani nevím, jak dlouho. Nějak jsem k němu neinklinovala nikdy, i když co si budeme nalhávat, jasně si pamatuji, že ve školce bylo mé nej jídlo veka s máslem. Pak se to nějak zlomilo a teď mi vlastně ani nechybí. Ale přece jen po všech těch dortících by to chtělo něco jiného (a ono najít v neděli něco otevřeného je pěkný kumšt). V Blue Orange nabízí běžně snídaně, brunch, sendviče i bagely (takové ty housky s dírou uprostřed).

kolaz 13A právě bagel si můžete dát v bezlepkové podobě. Tedy za ten bezlepkový si 50 centů připlatíte, ale při cenách bezlepkového pečiva už vás to nijak nepřekvapí. Samozřejmě musíte brát v potaz, že bagel pořád obsahuje nějaké droždí a tedy vhodné až pro stabilizované histaminiky (a samozřejmě musíte počítat s dalšími úpravami, třeba žádné pickels, olivy, rajčata, ale jelikož bagely plní čerstvě, není v tom žádný problém). Mají několik variant veganských, takže se nemusíte bát ani vajec ani mléka. Velkým nedostatkem byla chyba obsluhy, kdy nám místo dvou zvolených typů naservírovala dva stejné bagely (a jelikož jsme si šli sníst pochoutku do blízkých zahrad, zjistili jsme to pozdě). Ale i tak – s hummusem z červené řepy a rukolou za 5,40 éček – poměrně luxusní zážitek. Bagel byl křupavoučký (dokonce se vás zeptají kvůli zapékání, jak moc si musí dávat na lepek pozor, řekněte že hodně!), vrstva hummusu by mohla být krapet silnější, ale s čerstvou rukolou skvělé spojení. Fajn je, že je najdete na dvou místech.

kolaz 14

Konečně něco zdravého

Jako samé dortíky a bagel? A kdepak je ta naše protizánětlivá dieta, co? Tedy krom toho, že jsem první den večer s radostí zchroupala pytel salátu, jsem se samozřejmě zajímala i o tyto možnosti ve Vídni. Pokud se budete pohybovat v oblasti Josefstadt, tak třeba v neděli ráno mají otevřeno v Caffe Latte a dělají smoothie. A pokud vydržíte až do centra, pár kroků od kostele Sv. Štěpána je Juice Factory, a tam musíte.

kolaz 15Dělají totiž smoothiebowl, na kterých si teď jako vážně ujíždím. Varování pro histaminiky, chtějte bez ananasu. Mají také skvělou nabídku smoothie (kterým říkají juice) a bylo táááák těžké si vybrat. Nakonec vyhrálo svědomí a volba padla na jablko, meloun, okurka a máta (ale to jen proto, že jim došli hrušky:)). Střední smoothie vás vyjde na 3,90 éček, větší na 4,90, za smoothie misku už zaplatíte přes 6 eur (jsou tam nějaké superpotraviny, že ano:)). Pokud chcete více smoothie, tak musíte rozhodně zajít do Lilette’s, Juice Deli, Fruchtbar a pokud chcete celkově tipy, kde najít raw food a čerstvé jídlo ve Vídni, zkuste tyto stránky.

kolaz 5

Domov kavárenských povalečů

Co by to bylo za návštěvu Vídně bez zavítání do nějakého klasického „domu kávy“. Kaffee Alt Wien najdete v samotném centru Vídně, pár kroků od kostela sv. Štěpána. Teda ono těch pravých kavárenských domů je ve Vídni spousta, ale asi ve dvou mě tak praštil cigaretový kouř do očí už při otevření dveří, že to fakt nešlo dál. Ale nakonec jsme si říkali, že to k Vídni patří. Ale Wien má v zadní části nekuřácký prostor a je to prostě klasika. Ale pokud máte rádi dobré kafe, tak to si tam, prosím, nedávejte. Aperolspritz byl prý také trochu ředěný, nejlepší volba bude půl litr nějaké jejich limči. V menu měli nějaké polévky bez lepku (gulášovku a tak) a pokud budete s někým normálně se stravujícím, jistě ocení řízek přes celý talíř. Obsluha je poněkud strohá (jak to patří ke koloritu takových restaurací), anglicky s vámi promluví jen ve chvíli placení, přičemž ceny nejsou nijak nízké. Každopádně když už tam budete, nezapomeňte si odskočit na záchod, ten vás mile překvapí:).

kolaz 16

Obchody s potravinami

Billa, Hofer, Lidl, Zielpunkt, DM market, Spar – stačí si jen vybrat. V Bille najdete podobný sortiment bezlepkových výrobků jako u nás, všude mají nějaké bezlepkové křupky (třeba i ty jahelné), zeleninu či čerstvé sýry nebo hummus a jiné pomazánky. Jediné, co je trochu zrádné, je fakt, že musíte nakoupit nejpozději v sobotu před šestou hodinou. Pak se pěkně všechny zavřou a otevřou se až v pondělí. Tak aby se vám nestalo, že pak budete zoufala hledat benzínku, abyste si mohli koupit vodu. Nakonec jsme stihli jen Billu, mají klasicky předbalené míchané saláty, zkoušela jsem čerstvý ovčí sýr a teda popravdě to chutnalo jako ovčí jogurt bez chuti:)). Tak nevím no, ještěže ty saláty jsou poměrně velké.

Pár dalších tipů

Pokud dostanete hlad a budete zrovna na cestě od univerzity k radnici, stavte se v Yamm!. Mají zde buffet s vegetariánským (a z části bezlepkovým) jídlem a platíte za reálnou váhu jídla. Což se ale v konečné fázi může prodražit:)). A pokud se vydáte na brusle k radnici, kde je postavena skvělá ledová dráha, možná vás překvapí, že místní stánky s jídlem a nápoji se často chlubí bio kvalitou a že na meníčku najdete dobře označené, co je bez lepku. To je určitě velké plus. A jako bonus máte upozornit obsluhu, pokud máte nějakou intoleranci na nohu:)).

kolaz 3

Rozhodně si nedávejte ani kafé v Coffee Shop Company. No jo, chtěla jsem to zkusit, když je to jako vídeňské, ale jako nic moc. To už si raději zajeďte na kafe do Radlager, zvláště, pokud jste vášniví cyklisté (a potřebujete třeba něco málo dokoupit).

kolaz 4

Pokud vám vyzbyde chvilka, stavte se v prodejně Sonnentor a kupte si nějaký luxusní čaj. Kvalita zaručena.

kolaz 1

A když vás jídlo přestane bavit, vydejte se za uměním, třeba na sbírku starých medvídků.

IMG_6123

A kdyby vás ani to nebavilo nebo jste byli foodblogeři, Vídeň si prostě zamilujete s její pestrou nabídkou rozkošných předmětů nejen na focení:)).

kolaz 2

IMG_5888

A co vy, máte nějakou oblíbenou kavárnu či restauraci ve Vídni?

4 comments

  1. Super článek, díky za tipy..Do Vídně se chystáme začátkem srpna a mám bezlepkovou dietu…Tak se parádně najím a nemusím si nic tahat sebou…))))

  2. Vo Viedni urcite odporucam najlepsiu zmrzlinu, ktora nema paru siroko daleko a je veganska, bez cukru, bez klasickeho mlieka a fakt z cerstveho ovocia – Veganista. Chodia tam nevegani, turisti, kazdy, kto ju objavi. Stoji za to. A takisto je to na skok od muzeii ci galerii: http://www.veganista.at/?Page=43

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.