Recenze: Lahodně s Ellou

Posted by

Už od loňského léta jsem vás párkrát upozorňovala na kuchařku, která byla v tu dobu přeložena do češtiny a stala se tak dostupnou i těm, kdo si stěžují, že cizojazyčné prameny jsou pro ně náročné. Blog Elly, autorky knihy Lahodně s Ellou, jsem přitom objevila už nějaký ten pátek předtím. Nejen že mě zaujal její příběh, ale především její recepty a přístup k jídlu. Věděla jsem, že kniha bude úžasná od A do Z a přestože podle kuchařek nevařím, pouhé listování bude inspirací, jak zase trochu více rozšířit protizánětlivou stravu založenou především na rostlinných zdrojích.

IMG_5732

Hned po otevření první stránky narazíte na tento text:

Delicilously Ella není o držení diet nebo hladovění. Je o počítání výživných látek a ne kalorií. Důležité je vyživit vaše tělo vydatnými celozrnnými potravinami, abyste se cítili neustále šťastni a plni energie a mohli si naplno užívat života. A o tom přeci život je, ne?

Zdravé, přírodní a vždy vynikající. Teď už je vám jasné, že člověka jako mne nemohla tato kniha nechat chladnou. Ella začíná svým příběhem, kdy její strava až do roku 2011 byla založena na sladkém a nezdravém jídle. V roce 2011 přišla komplikovaná diagnóza POTS, tedy syndrom posturální ortostatické tachykardie, při kterém dochází k postupnému „ničení“ autonomního nervového syndromu, který řídí funkce těla, které by v těle měly probíhat automaticky – tlukot srdce, krevní oběh, imunitní systém, atd. Může se projevovat vzestupem srdeční frekvence, trávícími obtížemi, bolestmi hlavy, velkou únavou (Ella píše, že musela spát až 16 hodin denně a nemohla občas dojít ani na konec ulice). Může vznikat jako následek virové infekce, po porodu nebo v dospívání, a někdy je příčina neznámá. Místo slibné kariéry modelky skončila Ella upoutaná na postel. Nakonec se ale rozhodla, že takto žít nechce, nechala se inspirovat dalšími a začala se stravovat celozrnnými potravinami, ovocem, zeleninou a dalšími plody, přičemž se úplně vzdala masa, mléčných produktů, cukru, lepku, průmyslově zpracovaného jídla, chemicky ošetřených potravin a konzervantů. A neuvěřitelné se stalo pravdou – Ella se začala cítit lépe, vrátila se jí energie a rozhodla se založit blog, na který bude vkládat recepty. A z holky, která nikdy nevařila a neslyšela o pohance, quinoy nebo chia, se stala nejen vášnivá kuchařka, ale také náruživá blogerka a inspirace pro další.

IMG_5738

Ve své knize se také odkazuje k tomu, že vaření je jednoduché. Vařit ze zdravých a kvalitních potravin nemusí být náročné ani nudné, a to vám klidně podepíši i já. Na začátek se dozvíte o tom, jaké jsou nepostradatelné suroviny v její kuchyni a jak si připravit základní suroviny na vaření, jako jsou ochucené soli, jablečné pyré či rostlinná mléka. Za mne musím říct, že bych ochutnala snad každý recept v knize, kdyby to šlo. Kniha je rozdělena na sekce podle hlavní suroviny, přitom v každé sekci je zmíněno, co, jak a proč používat. V sekci Obilniny najdete třeba  recepty na „teplý salát z divoké rýže“, „kurkumové smaženky z quinoy“ nebo  „pohankové rizoto s červenou řepou“. V sekci Ořechy a semínka objevíte návod na „superchleba“ nebo třeba „syrové brownies“. Sekce Fazole a luštěniny skrývá recepty na „salát s čočkou, cuketou a mátou“ či třeba „čočkovo-dýňový dhal“. Pak je velká sekce Zelenina, kde si uvaříte třeba „batátové plátky“, „brokolice s tahini dresinkem“ nebo „batátové brownies“.  Sekce Ovoce nabízí recepty na „vafle“, „pečená jablka s kokosovou polevou“ nebo „datlové pyré“. Nesmí chybět ani sekce Smoothie a sťávy, kde si uděláte třeba „ovesné smoothie“ či „smoothie z granátového jablka, hrušky a bazalky“. A nakonec vám Ella prozradí ještě něco z praxe, tedy jak třeba udělat brunch pro přátele či dokonalou holčičí večeři.

Možná se vám recepty zdají známé či povědomé, ale Ella z počátku říká, že se jedná o jednoduché vaření. Nesnaží se předhánět kuchařská veledíla, ale inspirovat ostatní k tomu, aby implementovali stejnou stravu do svého každodenního života. No, jak jsem vám říkala, kdybych někdy psala knihu, vypadala by asi dost podobně (což mě trochu odrazuje od psaní, proč se opakovat:)). Myslím, že každý, kdo se zajímá o plant-based (převážně rostlinnou) protizánětlivou stravu, bude kuchařkou inspirován. Abych jen tak nemluvila okolo, přidávám recept (který jsem malilinko pozměnila, mi to vaření podle kuchařek prostě nejde:((). Pohanková i čiroková mouka jsou protizánětlivé, stejně tak nepražené kakao (nepražené obsahuje méně biogenních aminů než pražené, přitom je zánětlivé), červená řepa je přímo zázračný lék a jablíčka protialergická. V původním receptu je 300 ml javorového sirupu jako sladidla, já jsem nahradila 150 g medu a příště bych ubrala, díky moukám i řepě se mi dezert zdál dost sladký.

Jednoduše: Jedna z jedné Kašulky doporučuje (nebo pět z pěti Kašulek?:))

IMG_5718

Čokoládový dort z červené řepy s polevou

(bez lepku, mléka, vajec, sóji)

Na dort

  • 1 velká červená řepa (200 g)
  • 250 g pohankové mouky
  • 100 g čirokové mouky
  • 360 g jablečného pyré
  • 150 g medu
  • 6 lžic (cca 40 g) nepraženého kakaa
  • špetka soli
  • špetka jedlé soli

Na polevu

  • vegan bílá čokoláda s vanilkou a kakaové máslo

Červenou řepu jsem nejdříve ve slupce 30 minut podusila (Ella říká 1 hodinu, mně stačila kratší doba). Necháme ji vychladnout.

Troubu předehřejeme na 190°C. Pekla jsem v koláčové formě s průměrem cca 24 cm. Řepu jsem oloupala a nastrouhala, pokud chcete více řepu schovat, raději podle Elly rozmixujte na hladké pyré. Smíchala jsem s jablečným pyré a medem. Zvlášť jsem smíchala suché ingredience a obě směsi pak spojila v lepivé hutné těsto. Přesunula jsem do formy a pekla 20 minut. Nechala jsem vychladnout na mřížce. Po vychladnutí jsem rozpustila ve vodní lázni bílou čokoládu a na koláč nalila. Nebo můžete připravit polevu podle Elly ze 100 g kokosového krému, 1 lžíce mandového másla, 2 lžic javorového sirupu a 1 lžíce nepraženého kakaa. Dobrou chuť.

IMG_5726

One comment

  1. Naprosto s tebou souhlasím. A na co jsi tu úplně trefně kápla, je tvrzení, že je Ella a jí podobné kuchařky výbornou inspirací. Já osobně, než jsem sama po dlouhé době nového zdravějšího vaření dospěla k postoji nechat se pouze inspirovat a nekopírovat recepty doslova, jsem zažívala spíše neúspěchy. Opravdu málo z toho, co jsem kde okopírovala mi tak chutnalo nebo obsahovalo mnou snášené potraviny, že to pořád zkrátka nebylo to pravé ořechové :-). Prostě mě to zdravé vaření tolik nebavilo a nebo mi přišlo příliš složité (často i zbytečně drahé….ono i dost těch Elly receptů jsou pěkné pálky :-), které si spoustu lidí dovolit ani nemůže. No ale chtěla jsem tu jen lidem, kteří mají podobné pocity sdělit, ať vytrvají a nenechají se odradit, protože ono opravdu nějakou dobu trvá než si člověk věci ozkouší, pořídí si ty správné kuchyňské pomocníky a já mám opravdu pocit (a je to až tak po dvou letech práce :-)), že mě tohle zdravé vaření baví a navíc, teď už si skoro na každém jídle opravdu pochutnám. A myslím to smrtelně vážně, pochutnám si daleko víc na čerstvě uvařené brokolici dochucené pár rozinkami a ořechy a dobrým olejem než na babiččině pšeničném štrůdlu, ze kterého je mi povětšinou nakonec vždy těžko. Jo, ale tenhle obrat přišel až ve chvíli, kdy jsem přestala kopírovat recepty, nechávám se pouze inspirovat, do jídla dávám to, co mi chutná, většinou je to dost omezené množství věcí a spíš poslouchám svoje chutě než bych dogmaticky stála při nějaké předepsané dietě (prostě nepočítám kalorie :-). A klidně si přisladím růžičkovou kapustu javorovým sirupem, když mám zrovna chuť na sladší verzi. Takže asi tak. 🙂 Nějak jsem tu chtěla tím svým dlouhým výlevem jen potvrdit, jak strašnou pravdu máš v tom, jak je důležité se nechávat spíše inspirovat než dogmaticky postupovat podle receptů někoho druhého. Protože ta druhá cesta musí po čase vést jen k tomu, že tě vařit prostě přestane bavit :-).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.