Stejně jako vy mám ráda jednoduché recepty, které se dají s trochou šikovnosti za pár minut spáchat. Tedy jak říkám, s trochou šikovnosti, já musím ještě trochu trénovat:)). Pokud máte rádi takové ty úžasné jarní závitky, udělejte si jich doma sami. Ideálně nesmažené, abyste nedráždili zánět, naplněné spoustou zdravých a protizánětlivých ingrediencí. Recept vznikl ještě na podzim, kdy byla spousta čerstvých surovin k dostání, nyní možná raději sáhněte po sezónnější zelenině jako je vařená řepa, mrkev, zelí či třeba dýně. Dovnitř totiž můžete zabalit cokoliv vás napadne. A když tam svým drahým masožravcům přihodíte i kus flákoty, budou si libovat s vámi. Každou rolku totiž můžete udělat jinou a potěšit tak každého.
Rýžové závitky jsou recept, který se snad vyskytuje na každém blogu. Na první pohled vypadá také velmi jednoduše (zvláště když koukáte pod ruce Asijcům, máte pocit, že srolovat rolku během pár sekund zvládne každé dítě), ale možná vás překvapí, že práci s papírem i množství ingrediencí budete muset trochu vychytat. Každopádně je to docela zábava:)). Doporučuji před rolováním shlédnout video, které je v receptu. Rolky se velmi často dají koupit ve své smažené podobě, ale v rámci protizánětlivé diety bych vám tento krok nedoporučovala. Pokud už je chcete trochu křupavé, spíše je potřete olejem a zapečte v troubě.
K závitkům se také často podává pikantní rybí omáčka, která jak je asi všem jasné, nebude pro histaminiky zrovna žádná výhra. Proto jsem zvolila jinou, kterou můžete pěkně okořenit a okyselit ingrediencemi vhodnými při HIT a doladit tak řádně chuť závitků. Samozřejmě pouze, pokud tolerujete trochu čili papriček (menší zarudnutí a voda z nosu se u pálivých jídel nevyhne ani nehistaminikům, proto buďte z počátku velmi opatrní).

Moje nejoblíbenější kombinace je s okurkou a koriandrem, které jsou protizánětlivé, stejně jako další kousky zeleniny. Pokud patříte mezi stabilizované a tolerujete avokádo (ne, není to nic divného, díky jeho protizánětlivému charakteru jej pacienti mohou tolerovat, navíc obsahuje opravdu zdravé tuky), doporučuji přidat, začátečníkům nedoporučuji riskovat.
Rýžové závitky s pikantní kešu omáčkou
- 50 g rýžové nudle
- 10-12 ks rýžového papíru
- 2 malé mrkve
- 1/2 okurky
- 3-4 listy římského salátu
- 1 avokádo (nevhodné pro nízkohistaminovou dietu, nezkoušejte v eliminační fázi!)
- hrst koriandrových lístků
- hrst bazalkových lístků
- 1/2 žluté papriky a 1/2 červené papriky
Kešu omáčka
- 2 lžíce kešu másla
- 1/4 hrnku teplé vody
- špetka soli
- 1-2 chili papričky
- 1-2 odměrky vitamínu C z DMka
Připravíme si kešu omáčku, aby se nám spojili chutě. Rozmixujeme máslo s vodou a kořením, na okyselení doporučuji vitamín C v podobě kyseliny (prodávám např. DM drogerie). Odložíme do podávání.
Nejdříve si nakrájíme všechnu zeleninu na plnění na tenké proužky a uvaříme si rýžové nudle podle návodu (některé druhy stačí jen zalít horkou vodou a nechat odležet). Koření nasekáme či natrháme. Každý papír namočíme do vody (podle návodu), vyjmeme a rožložíme, díky vodě se stane podajným (a trochu kluzkým:)), naložíme doprostřed trochu zeleniny a nudlí a zabalíme. Na youtube najdete spoustu videí, jak to udělat správně, určitě se nechte inspirovat.
Ihned podáváme spolu s omáčkou. Dobrou chuť.
Ahoj Katko,
nemáš nějakou vychytanou omáčku na cukety ze spiralizéru? A jíš je syrové nebo dušené? Já ho konečně dostala k Ježíšku a jsem nadšená….Jana
V létě syrové, na podzim a v zimě raději dušené, ale nechávám je jen trochu prohřát v pánvi. Já mám oblíbené oříškové omáčky nebo pak „kari“ cizrnovou s čerstvými bylinkami, ale to je asi hodně individuální, dá se tam dát cokoliv, co má kdo rád. Třeba taková podušená řepa s jablíčkem a oregánem je lepší než kečup:).
A cizrnovou omáčku děláš jak? :-))) Já teď narychlo udělala syrové s tím, co bylo v lednici. S trochou žampionů opečených na kokosovém oleji a nasekanými mandlemi a rajčaty s trochou umeocta a do toho kompotovou kukuřici a mohla jsem se uplácat, jak to bylo dobré. Konečně mám klid. Já, která se cpala špagetami za studia snad každý den k večeři. Už nemám na klasické pšeničné ani pomyšlení, a navíc, je to ještě rychlejší na přípravu :-).
Rajčata, umeocet, kompotovaná kukuřice, ty tady chceš snad provokovat pacienty s HIT:)))? Připravuji jednoduše, uvařím cizrnu podle pravidel HIT pěkně co nejvíce do měkka a po umytí rozmixuji buď jen s vodou, přidám třeba nastrouhanou mrkev, kurkumu, někdy rozmixuji s čerstvou petrželí či koriendrem, vytvoří se takový skoro krém. Když se k tomu přihodí opečená cibulka, je to úžasné, ale já luštěniny miluji, takže brát s rezervou:)(btw. když se do té omáčky přidá koření zakouřená paprika, tak tím oklameš nejednoho chlapa)..
Omlouvám se, trochu mě to napadlo, že s rajčaty a umeoctem asi nepochodím. Proto jsem napsala hodně kukuřice :-(. Ale uznej, prosím, že vedle pšeničných špaget je to celkem zdravé jídlo. A z pozitivní stránky, aspoň vidíš, že na tyhle stránky nechodí jen pacienti s HIT, ale řada dalších …… pacientů :-)))))
Jasný, ale musela jsem si rýpnout. Za mě pro zdravého člověk dobré, jen bych místo sterilované kukuřice dala mražený hrášek, ale to by asi nemuselo každému chutnat:). Což mi napadá, že pro tebe i takové avokádo by mohla být lahůdka, s cuketou krásně ladí, dodá zdravé tuky, máslovou chuť, s nasekanými rajčátky..co?:)
No na tuhle variantu už se chvíli chystám, jen jsem ještě nenašla nějak odvahu koupit ta tvrdá zelená v místním obchůdku a počkat až změknou :-). Teď jedu na inspirativní vlně knihy od Elly a recept na špagety z cuket s avokádovou omáčkou chci rozhodně vyzkoušet. Ale teď mě napadá, co mě moc chutnalo a ty (nevím, jak jiní nestabilizovaní HIT pacienti ;o) bys asi mohla. Uvařila jsem řepu a udělala z ní špagety na spiralizéru. K tomu jsem přidala vařenou pohanku (ale ne moc, více bylo řepy) a dochutila (bojím se ted sdělit čím, ale Umeocet lze jistě dobře nahradit čímkoliv jiným, třeba trochou citronu s tolerovaným kořením). Mohla jsem se uplácat, až na to, že jsem si potvrdila, že mě osobně třeba řepa hodně prohání. Netuším, čím to je, ale potvrdila jsem si to už vícekrát. Takže to s ní moc nepřeháním.
Já se nemůžu dočkat, až za pár dní dorazí Ellina druhá kniha. Popravdě ani nevím, že tam má cuketový s avokádovoou omáčkou, já podle kuchařek neumím vařit:)) S řepou se musí pozvolna, k tomu se přikláním, když ji peču se zeleninou, tak je to většinou v pohodě. V létě jsem jedla nudle ze syrové, to bylo také moc dobré, ale nesnědla jsem jí tolik, kolik bych snědla asi vařené. Ale třeba čerstvou čistě řepnou šťávu na lačno si nemůžu dát vůbec, podle mě je to tím, jak podporuje vylučování žluče.
Aha, tak to mě asi čeká další výdaj :-). Já za sebe musím říct, že mi to taky nějak nejde, vařit podle někoho tak, aby mi to pak chutnalo. Většinu toho, co vyzkouším od druhých pak zavrhuji s tím, že to nestojí za to, abych to opakovala. Popravdě mě i recepty, které jsem zatím zkoušela od Elly, „neposadily na zadek“, jak jsem očekávala podle reklamy, které má uvedenou vždy v záhlavích :-). Ale obecně je to pro mě hodně inspirativní kniha. Dnes jsem třeba zkoušela chia puding podle ní, kdy mi přišlo jako super nápad rozmixovat banán s borůvkama do toho mandlového mléka, ale jak mám banány ráda, tak mi nesedí ta banánová odstává pachuť druhý den :-). Tak zůstanu zatím u švestkové varianty se skořicí, než vymyslím nebo někde najdu něco lepšího..
I my už delší dobu přemýšlíme o tom vyzkoušet rýžové závitky, asi přišel ten správný čas.
NEPLECHA NA PLECHU
Rozhodně! Těšíme se na ispiraci:)