Čočkovo-kadeřávkové burgery nejen na Nový rok

Posted by

Na španělského Silvestra jsem trénovala už dva týdny předem, kdy jsem si zkoušela za odbíjení hodin pojídat 12 kuliček hroznů, které symbolizují 12 měsíců roku. Dánské rozbíjení talířů pro štěstí při silvestrovské večeři jsme se raději vyhnuli, zato mexický zvyk nosit na Nový rok červené spodní prádlo, což má přinášet štěstí, už je docela splnitelný:)). V Peru se prý na Nový rok sousedi musí poprat, aby se vyřešily všechny předchozí neshody, v Itálii se zase hromadně líbají na náměstí. Nevím jak vy, ale já si teda raději uvařím tu naši čočku, která má přinést v dalším roce finance. Přece jen naše zvyky jsou naše zvyky.

A co vy – dodržujete doma tradice? Podle mě se velmi často jedná o krásné zvyky, které by měly zachovány i pro další generace. Některé tradice si během našeho života vytváříme nové, jiné přebíráme od svých prarodičů a rodičů a předáváme dalším generacím. Jednu s nich znáte určitě všichni – a to čočka no Nový rok. Taková konzumace čočky vám má přinést v dalším roce dostatek financí. My teda doma raději nikdy nekonzumovali ani létající zvířata, aby nám neuletělo štěstí (naopak se má konzumovat pašík, který má štěstí přinést, ale já raději jen volské oko, protože vajíčko symbolizuje nový život), nekonzumovali se ryby, aby štěstí neuplavalo a jíst se nemá ani zajíc či králík, aby štěstí neuteklo, nevynášeli jsem smetí (to se má přece vynést na Silvestra, aby se vyčistila domácnost) a nevěšeli prádlo (hospodinky se měli na Nový rok šetřit, aby se ten další rok neudřeli).

A jak se říká: Jak na Nový rok, tak po celý rok. Takže já jsem si sedla a napsala vám recept na blog, aby mi to blogování vydrželo celý rok:)).

IMG_1242

Pacienti s HIT, kteří jsou teprve na začátku své diety, by mohly být z konzumace luštěnin trochu rozpačitý. Každopádně o luštěninách se na mém blogu popsalo již hodně, takže už určitě víte, že správné namáčení luštěnin zajistí odstranění nejen antinutričních látek, ale také biogenních aminů včetně histaminu. Některé luštěniny jsou obecně hůře stravitelné a zvláště pro pacienty s poškozeným střevním mikrobiomem (což je dnes nejen většina HIT pacientů) může být trávení luštěnin na začátek oříšek. Střevní bakterie dostanou totiž něco dobrého „do bříška“, což může být spojeno se známou plynatostí. Proto je dobré začínat přidávat luštěniny po malých množstvích (opravdu lžíci po lžíci), nezapomenout na jejich vhodnou přípravu a začít od těch lépe stravitelných. Pro mnohé je to tedy z počátku červená čočka, která nevyžaduje příliš dlouhé vaření.

IMG_1245

Proto jsem se rozhodla využít červenou čočku a to v trochu jiné variantě. Zdá se totiž, že někteří lidé mají plynatost jako „placebo“ reakci na to, že ví, že budou konzumovat luštěniny. Někteří lidé zase čočku nechtějí, protože si vzpomenou na onu šlichtu ze školní jídelny. Ale čočka se dá připravit také jinak, třeba v podobě lahdoných buregerů. Můžete si je pak naložit na čersvý salát, který pomůže nejen trávení, nebo svým blízkým vložit do kváskových houstiček v podobě pravého burgeru, uvidíte, jak si pošmakují. Jelikož počasí nám letos přálo, můžete ještě natrhat pár plátků kadeřávku nebo vytáhnout zamražené zásoby (případně nahradit mangoldem nebo kdo snese, baby špenátem, což nedoporučuji začátečníkům). Kadeřávek, červená cibule (quercetin), koriandr i domácí koření pomohou stabilizovat žírné buňky, tedy pomohou tělu zabránit uvolňování histaminu, které by mohlo přijít z nedostatku orální tolerance (zvláště, pokud luštěniny vůbec nejíte a vaše tělo na ně není zvyklé).

IMG_1250

Čočkovo-kadeřávkové burgery

(6 ks)

  • 500 g uvařené červené čočky
  • 100 g červené cibule
  • hrst čerstvého koriandru
  • 50 g kadeřávku (listy po odstranění stvolu)
  • 1 lžička soli
  • 1 lžička garam masala koření (domácí)
  • 1 vejce (lze nahradit chia vejcem nebo lněným vejcem)
  • 2 lžíce oleje na pomazání burgerů

Čočku dobře propláchneme, dáme vařit (bez soli, koření), na začátku vaření hned 2x vyměníme vodu (když se voda zakalí, ale čočka musí být ještě pevná). Na závěr všechnu vodu kompletně vyvaříme. Cibuli nasekáme na drobno. Kadeřávkové listy bez stvolu nasekáme na drobno a v hrnci s pár lžicemi vody podusíme 5 minut, poté vodu slijeme, necháme okapat. Koriandrové lístky nasekáme na drobno. Troubu rozehřejeme na 200°C. Smícháme čočku s cibulí, kadeřávkem, kořením a nakonec vejcem. Rukama rozdělíme těsto na 6 částí a vytvarujeme do podoby „burger masa“.

IMG_1235

Kdyby se vám nepodařilo vyvařit dost vody a těsto se zdálo řídké na tvarování, můžeme přisypat jakoukoli bezlepkovou mouku, ideálně čirokovou nebo pohankovou. Potřeme z obou stran olejem a dáme péct na 15-20 minut, až se nám povrch zatáhne. Servíruje se salátem nebo do housky jako burger:)). Dobrou chuť.

IMG_1239

 

One comment

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.