Dvojbarevná quinoa s opečenou dýní aneb letos bez houbového kuby?

Posted by

Štědrý den je jistě něco, co pacienti s jakoukoli dietou řeší trochu více než ostatní. U některých zdravotních diet lze prostě některé části menu nahradit, u jiných zdravotních diet, jako je ta histaminová, je dobré se hluboce zamyslet a rozhodnout se, jak moc chci riskovat. Spousta lidí totiž riskovat chce (pro mě z neznámého důvodu) a dát si normální jídlo, přestože pak očekává potíže. Já si zase říkám, jestli není lepší obětovat něco z těch běžných jídel a dát si něco svého s tím, že pokojně strávím svátky s rodinou, nebude mi zle ani na druhý den a budu si moc vychutnávat vánoční atmosféru. Vždyť ony ty Vánoce přece nejsou o tom, že si musíte dát rybí polévku, obalovaného kapra nebo bramborový salát. Je to přece o tom, že si utvoříte svoje tradice a navaříte podle svých možností. Pokud se rozhodnete přestat hledat specifické chutě a náhražky, možná se budete cítit brzy mnohem lépe. A dnes mě tedy zajímá, jaký je váš přístup ke Štědrému dni?

IMG_4907

A když už člověk dodržuje tradice, dodržujete pěkně půst přes den nebo se hezky od rána řádně nadlábnete? Já osobně na odlehčeném dni nevidím nic špatného a pokud jste se setkali s přerušovaným hladověním (intermittent fasting), pak vám vlastně nebude dělat menší půst žádný problém. Samozřejmě začínat hladovět zrovna na Štědrý den bez předchozí zkušenosti není nic rozumného, takže bych se prostě držela té střídmosti. Anebo můžete využít předchozí jídla k tomu, abyste co nejvíce stabilizovali žírné buňky, regulovali imunitní systém a prostě tak eliminovali další zdroje histaminu z vašeho vlastního těla a ušetřili si tak trochu více na večeři. Když jsem tak listovala instagramem (skvělé věc na pro inspiraci i motivaci), nechala jsem se inspirovat pokrmem na quinou s dýní. Jistě, není to stejné dílko jako od šéfkuchaře, ale je to velmi jednoduché a poměrně rychlé jídlo, které je plné protizánětlivých potravin.

Co v tomto jídle nalezneme:

  • quinoa – antioxidant, zdroj minerálů, vitamínů, proteinu i vlákniny
  • červená cibule – mimo dalších příznivých látek spousta quercetinu, který je protizánětlivý a stabilizátor žírných buněk √
  • česnek – mimo jiné protirakovinný, protizánětlivý, upravuje imunitu (může stabilizovat žírné buňky)
  • kokosový olej – protizánětlivý, analgetický, antibakteriální, snižuje horečku √
  • dýně – antidiabetické, antioxidační, protirakovinné, antimikrobiální a protizánětlivé účinky √
  • římský kmín – antibakteriální, proti plísním i virům, upravuje hladinu glukózy v krvi, urychluje hojení ran √
  • čerstvé bylinky (bazalka, petržel, koriandr) – protizánětlivé a mnoho dalších √

Samozřejmě musíte i v takovém jídle respektovat vaše osobní tolerance. Pokud víte, že máte alergii na česnek nebo vám zřejmě vadí lektiny z česneku, pak jej prostě přidáte maličko nebo vůbec (a nahradíte oblíbeným kořením), pokud víte, že máslovou dýni netolerujete, ale hokkaido vám dělá dobře, pak buďte flexibilní a s vařením si pohrajte.

A pokud vás zajímá, co bude na štědrovečerním menu u mě doma, pak vám musím přiznat, že ještě sama nevím. Zatímco ostatní si pošmáknou na obalované rybě s bramborovým salátem, já přemýšlím nad bramboračkou a filetem z čerstvé ryby. Ale jen na trošce tuku a čerstvých bylinkách a zřejmě vyzkouším něco jako batátovo-čočkovo-hráškový salát jako přílohu:)).

IMG_4906

Dvojbarevná quinoa s opečenou dýní

(bez lepku, mléka, vajec, sóji)

Quinoa

  • 100 g dvojbarevné quinoy (černá+světlá)
  • sůl na dochucení
  • 1 lžíce kokosového oleje
  • 1 menší červená cibule
  • 1 menší stroužek česneku
  • 1 lžička sušené bazalky

Dýně

  • 1 máslová dýně (700-800 g)
  • 2 lžíce kokosového oleje
  • 1 lžička sušené bazalky
  • 1-2 stroužky česneku
  • 1 lžička římského kmínu
  • sůl na chuť
  • čerstvá bazalka a petržel na podávání
  • jarní cibulka na podávání
  • kapka dýňového oleje (nemusí být nebo lze nahradit olivovým olejem)

Quinou si začneme připravovat den předem. Promyjeme ji ve vodě a necháme namáčet ve tmě přes noc (tedy necháme ji v podstatě aktivovat/naklíčit a změknout). Na druhý den vodu slijeme a necháme okapat/osušit. Jednou namočená quinoa se uvaří mnohem rychleji. V hrnci necháme rozehřát trochu kokosového oleje, přidáme na jemno nasekanou cibulku a česnek a opékáme 3 minuty. Přidáme bazalku a vmícháme quinou, přilejeme jen tolik vody, aby byla quinoa pokrytá a na velmi mírném plamení vaříme/dusíme. Až nakonec vmícháme sůl podle chuti.

Dýni oloupeme a odstraníme semínka, nakrájíme na kostičky. Rozehřejeme kokosový olej ve větší pánvi (používám větší keramickou, dík Ježíšku) a přidáme římský kmín, který cca 2 minuty (mícháme) opražíme. Vsypeme dýni a poprášíme bazalkou. Můžeme přidat také kurkumu. Přiklopíme a za občasného míchání opékáme 10 minut. Mezitím si česnek nasekáme na jemno. Po 10 minutách jej vmícháme k dýni a pečeme dalších 5 minut. Dýně mezitím krásně změkne, ale nebude příliš měkká.

Z poloviny uvařené quinoy vytvoříme doprostřed talíře kopeček, obklopíme dýní a posypeme nasekanými bylinkami. Můžeme pokapat dýňovým nebo olivovým olejem. Dobrou chuť.

IMG_4911

 

 

 

 

 

 

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.