Zavedla bych nové přísloví. Třeba „Tak dlouho si se zdravím hrajete, až vás bacil zkosí“. No jo, je to tak, poslední týdny byly dost vypjaté a zřejmě se můj mozek při pohledu do diáře rozhodl, že takto to jako nepůjde a dostaneme mě nějak pod peřinu. A tak mě sejmul náhle a nečekaně, s o to větší razancí, nějaký virusák. Ale naštěstí nebyl tak silný, aby mě odtrhl od blogování a můžu vám tak aspoň velmi tematicky předhodit recept na zázvorové sušenky, které využijete i jako vánoční cukroví. Zázvor mi totiž bezesporu velmi pomohl.
Že se něco divného děje jsem samozřejmě cítila už v poledne, ale jako každý histaminik si ani já nejsem občas jistá, co je z jídla a co už je viróza. Sice jsem byla den předtím na večeři, ale jsem realista a vím, že i nás potkávají různé patogeny a ne vše je dáno jídlem, nechala jsem tedy vše dozrát. Přiznám se, že to bylo opravdu nečekané a když jsem včera odpoledne ulehala do peřin, netušila jsem, že o pár hodin později už teplota vystoupá k 39 a kluby budou bolet tak, že i ležení bolí. To už jsem i já zvažovala paralen, ale doma žádný nebyl, tak mi nezbylo než spoléhat na jistotu – vysoké dávky Cčka, jitrocelový sirup, čaj z čerstvého zázvoru a kurkumy, vitamín D. A staré dobré pocení a spánek. Od hladovění mě zachránila Ugova nepasterizovaná šťáva a čerstvá jablka, škrábající krk jsem kloktala vodou se solí. No a musím zaklepat, že k mému překvapení, byť slabá jako mucha, jsem za méně než 24 hodin schopná ťukat do počítače, klouby přestaly téměř úplně bolet a jsem schopna vařit si další čaj sama a chystat si smoothie, abych tělu dodala dostatek živin.
Ještě před pár lety bych s tímto stavem skončila s antibiotiky na minimálně 10 dní v posteli, z toho půlka by byla opravdu těžce prospaná. Nikdo mi tedy účinnost protizánětlivé diety už nevymluví, leda pokud bych začala věřit na zázraky. Samozřejmě nám nezaručí, že už nikdy nebudeme nemocní, ale ona stálá prevence pak pomůže tělu lépe zvládat, pokud už se s chorobou setkáme (což v případě tramvají, pracoviště či restaurací, které jsou v tomto období plné pšikajících lidí, není vůbec problém). Čemu opravdu věřím, že takový silný zázvorový čaj s čerstvou kurkumou udělal své kouzlo, o zázvoru si můžete přečíst více zde a o kurkumě zde. Jedná se prostě o opravdu silné kořeny, které nám dokáží pomoci. A jelikož je zázvor tak skvělý a dokonce ovlivňuje metabolismus histaminu, rozhodla jsem se jej zapéct i do sušenek. Nenápadně tak budete mlsat proti bakteriím i virům (a proti uvolňování histaminu) a nedáte jim žádnou šanci:)). A já jsem dostala rakytníkové kapičky, takže já jdu uvařit další várku čaje a zapít si svou dávku vitamínu C v rakytníku:)).
Zázvorky
(bez lepku, bez mléka, bez sóji)
- 175 g mandlové mouky (Adveni Medical, je s přísměsí čiroku, ale můžete zkusit i bez čiroku)
- špetka soli
- 1/4 lžičky jedlé sody
- 2 lžíce čerstvého strouhaného zázvoru (40 g kořene před oloupáním)
- 40 g (cca 2 lžíce) medu
- 20 g kokosového oleje
- 1 bílek
- bezmléčná bílá čokoláda, hořká čokoláda, poleva dle fantazie (nemusí být vůbec)
Troubu předehřejeme na 160°C. Plech na pečení vyložíme papírem na pečení nebo potřeme tukem a vysypeme moukou.
Nejdříve smícháme sypké suroviny se zázvorem, přidáme zbylé ingredience a vypracujeme hladké těsto (nakonec to půjde). Rozválíme na cca 3-4 mm silnou placku a vykrajujeme tvar sušenek podle našeho požadavku. Pečeme 20-25 minut do zezlátnutí. Necháme vychladnout na plechu, ozdobíme podle požadavku a uložíme v uzavřené nádobě na chladném místě. Dobrou chuť.
Opravdu se maji pect 20-25min? Prvni varku jsem pekla cca 18 a zhrozila se, jak jsou tmave. Druhou uz jen 10min a jsou zlatave, podle me uplne staci…tak nevim…:-)
Vždy je důležité řídit se vlastní troubou, každá peče trochu jinak, uvádím vždy teploty a čas, při kterém jsem pekla (dokonce jsem si půjčovala měřák, abych si označila správné teploty, jelikož „kolečko“ od výrobce bylo opravdu jen orientační a nepřesné:)) Také to nesmí být horkovzduch, tam jsou pak teploty jiné:). Obecně je podle mě dobré u receptů od cca 1/2 času občas kouknout, zvláště u drobného cukroví (délka pečení pak souvisí i na velikosti a šířce, pokud jsou tenší či menší, pak je potřeba ubrat i čas).