Kašulčiny tipy na dárky nejen k Vánocům a nejen pro histaminiky

Posted by

Ať už na mé stránky zavítáte jako pacient nebo rodinný člen, který má ve svém okolí někoho s histaminovou intolerancí, možná řešíte, jak letos naložit s dárky. Někdy se to může zdát jako komplikovaný úkol (tak jako všechny dárky), tak jsem si dovolila shrnout pár takových tipů, které by mohly potěšit nejen HIT pacienty, ale vlastně každého ve vašem okolí. Vánoce totiž můžeme krásně využít k tomu, abychom lidem kolem sebe věnovali nejen radost, ale také berličku na cestě za zdravím. Takže odložte víno a ponožky pro někoho jiného a buďte trochu odvážnější:)).

Omalovánky zažívají velký boom.

Před časem jsem vám na FB dávala odkaz, že psychologové označují vymalovávání za skvělou terapii. Pokud byste chtěli na toto téma další informace, kukněte do článku sem, kde shrnují i studie, kde malovací terapie pomáhala ulevit např. pacientům s rakovinou. Prakticky je vymalovávání taková forma meditace, kdy vypneme mozek a soustředíme se pouze na daný úkol. Můžete tak redukovat stres, zklidnit mysl a dokonce možná budete i chytřejší. Samozřejmě po vás nikdo nechce, abyste vymalovávali omalovánky pro malé děti, na to už chvilku máme velmi důkladné a sofistikované omalovánky pro dospělé. Mě se moc líbí Antistresové omalovánky, ale třeba i Čarovný les. Najdete je v různých provedeních a velikostech, seženete i menší kousky, které se lépe vlezou do kabelky. K tomu přidejte sadu pastelek (zvolte minimálně 12, ať si obdarovaný opravdu vyhraje), ořezávátko a máte hotovo.

9788024755410_antistresove-omalovanky-pro-dospele_755410

Nechte své blízké namasírovat.

Nebudeme si lhát, ale kdo by dnes nepotřeboval pořádného maséra. Špatně sedíme, špatně ležíme, špatně chodíme, pořád se někde hrbíme a fyzicky na tom moc nepracujeme. Není divu, že si pak tohle vše vyžádá svou cenu. Někdy totiž bolesti hlavy nejsou od histaminu, ale od krční páteře, bolesti v podbřišku odstraníte manipulací pánve a bolest spodních zad napravíte manipulací žeber. A z vlastní zkušenosti vám mohu říct, že bolesti nohou nejsou z histaminu ani cvičení, ale ze špatného postoje. Nedoporučuje se příliš intenzivní hloubková masáž, kdy dochází k zvýšenému prokrvení svalů, které může souviset se zvýšením histaminu. Avšak taková manuální lymfatická masáž, kde se cílí lymfatický systém (a jedná se o velmi jemnou povrchovou masáž), může pomoci nejen s lepším prouděním lymfy, ale i vylučováním odpadních metabolitů a také to může pomoci snížit břišní diskomfort a časem také vést k regulaci střevní motility. Fungující lymfatický systém je snad ještě důležitější, když víme, že lymfatické cévy byly nalezeny také v mozku (a vyvstaly otázky, zda to není mechanismus vzniku zánětu v mozku a pak neurodegenerativních chorob). Taková léčivá doteková masáž se zdá být příznivá např. i u onkologických pacientů.

Kupte láhev (na vodu:).

Většina pacientů s HIT, kteří se o svou nemoc zajímají, už určitě četla či slyšela o tom, že dehydratace nemoci nesvědčí (tak jako celkovému zdravotnímu stavu). Dehydratace totiž vede ke změnám, které aktivují uvolňování histaminu a dalších zánětlivých parametrů. Je to totiž způsob, jak reagovat na negativní změny a bránit se negativním dopadům. Voda sice nebude lékem na HIT pro všechny, ale spoustě pacientům může od některých symptomů ulevit (snad všichni terapeuti i lékaři, se kterými jsem na dané téma někdy mluvila, se shodují, že většina lidí pije opravdu velmi málo vody) a dokonce může urychlit regeneraci. Pokud si kvalitou vody z kohoutku nejste jistí, můžete si také pořídit filtrační konvici či přímo nástavec na kohoutek. A abyste si pak tu čistou vodu sebou mohli nosit, doporučuji eko láhev ReTap. Je skleněná, takže se nemusíte děsit BPA (další možný spouštěč potravinových intolerancí), můžete ji krásně umýt a sklo je tak lehučké, že vás vůbec nezatíží. A co je úžasné a co mám ověřené (tedy u firmy, na kterou jsem dávala link), že je to na doživotí. Nedávno se mi vážně nějak podivně rozbila a dostala jsem za ni pěkně novou, protože výrobce jasně říká nerozbitná:)).

c782842083244a48e8823b5ed7d53a04-Retap-05-Lid-Light-Blue

Kupte jídlo.

Ano ano, slyšíte dobře. Kupte nějakou potravinu či doplněk, který vašim nejbližším pomůže v léčbě nebo alespoň usnadní život. Můžete se kouknout do toho seznamu, co pomáhá stabilizovat žírné buňky a tedy zabraňovat uvolňování histaminu. Často využívám spíše zahraničních portálů (např. pro extrakt z bazalky posvátné či třeba quercetin), především pak iherb.com (pozor na platby celní daně a dph). Případně můžete zkusit bylinky, které jsem si poslední dobou docela oblíbila. A pokud byste raději něco mlsacího, spousta firem teď nabízí speciální balíčky, ať už finančně jako firma Bombus nebo kombinací jako firma LifeFood (samozřejmě pokud obdarovaný není alergický na ořechy).

Zajíci už hupsají.

Jak jsem zmiňovala v předchozích příspěvcích, pokud znáte někoho, kdo se rád nechá překvapovat a experimentování jej baví, darujte mu Zajíci v krabici. Doporučuji spíše pro stabilizovanější pacienty. Můžete objednat a nechat poslat přímo na adresu obdarovaného. Do kolonek vyplníte i příslušné alergeny a když toho bude moc a nebude to splnitelné, tak vám to jistě dají vědět včas. Ale obvykle se v balíčku najdou velmi zajímavé věci a když člověk třeba jednu dvě věci nemůže, vždy najde někoho, komu to udělá radost. Je to milé, je to originální a je to inspirativní, takže obdarovaný bude muset zapojit mozek, aby něco o daných potravinách nastudoval a pak si vybral, jak je využije.

Screen Shot 2015-12-13 at 18.56.09

Seznamte je s přírodní kosmetikou.

Přírodní kosmetika není levná záležitost. Tedy možná bychom se opět měli zamyslet ne v tom duchu, proč je přírodní kosmetika drahá, ale proč je ta běžně dostupná tak levná. Ona odpověď napadne každého z vás. Když se pak podíváme na to, co vše může stát za reakcemi histaminika, kosmetika a čistící přípravky obecně mezi tyto faktory patří. Pokud máte trochu času a jste duše tvořivé, vyrobte něco doma sami (co třeba kakaová maska či kávový peeling?). Návodů dnes už na internetu najdete spoustu, stejně jako možností, kde nakoupit ingredience. Samozřejmě ne vše každému sedne a je potřeba hledat si to nejlepší individuálně. A ne každý má na výrobu čas. Já nedám dopustit na 100% Pure, zaujala mě také Havlíkova apotéka a slovenská produkce Dulcia. Na obličej mi zase vyhovují olejíčky od Saloos. Ale možností je spousta, můžete si je projet třeba zde.

K Vánocům patří kniha.

Je to tak. Každý jsme přece pod stromečkem našli nějakou super knížku. Někteří možná s menší radostí, někteří se nemohli dočkat, tak jako tak je teď příležitost obohatit knihovničku nemocných. Jelikož na téma histaminové intolerance toho moc není, můžete sáhnout např. po kuchařkách pro protizánětlivou, protirakovinou či prostě speciální dietu. Pacienti s HIT ocení využití kvalitních surovin (protože žádné náhražky by neměly práh kuchyně překročit). Zkuste Lahodně s Ellou, Jez, abys žil, Jídlem proti rakovině nebo také motivační Musela jsem zemřít.

delicious ella_1

Kupte poukaz.

Nechte své drahé hýčkat, nechte je léčit, nechte je vzdělávat se. Možností je spousta. Víte, že váš nejbližší nemá čas uklidnit se a stres je zřejmě velkým spouštěčem reakcí. Zaplaťte mu permanentku na jógu či meditaci, klidně domluvte návštěvu psychoterapeuta (na doporučení), protože duševní hygiena nám dnes velmi chybí a odráží se to v našem zdravotním stavu. Zaplaťte svým blízkým výživového terapeuta (ne poradce!). Každý jsme jiný a potřebujeme jiný přístup, potřebujeme najít základní problém a na něm pak pracovat. A s pomocí odborníků se to zvládá lépe.

Darujte osla.

A pokud i tak nic nevyberete nebo se prostě bojíte, že šlápnete vedle, můžete pořád darovat dobrý pocit. Zaručuji vám, že na poukaz, na kterém budou milá slova, že jste jménem obdarovaného přispěli k pomoci lidem, kteří jsou na tom mnohem hůře, nemůže reagovat uvolnění histaminu snad nikdo. Můžete si vybrat, jak velkou pomoc zvolit, ať už přispět na školní pomůcky, koupit kuřátka či přímo celého osla. Projekt Skutečný dárek spadá pod Člověka v tísni.

Skutecny-darek-martha

Bonusový návrh

Kupte jim nové vybavení na pečení:). Formu 20×20 cm, formu na mufínky, plechy, zapékací misky či třeba odměrky na měření, aby se jim podle Kašulky lépe vařilo:).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.