No jo, přichází zase to děsivé období, kdy vám zebou nezakryté části těla a jediným cílem je být co nejdříve zase někde v teple:)). Ale ne, než se tak stane, ještě si užijeme možná trochu sluníčka, sice zahaleni pořádně teplou šálou, ale zato s pocitem krásně barevného podzimu. Samozřejmě s podzimem se tak nějak spojuje dýně. Pokud jste dýňový milovníci a někdy jste vyzkoušeli dýňové latte, určitě vás uchvátilo. Ale takový nápoj vás může přijít poměrně dost draho a ještě v něm bude plavat umělě dochucený sirup z kdovíjakých surovin. Co takhle si raději takový dobrý sirup vyrobit doma? Můžete využít o krapet lepší suroviny, doladit koření podle chuti a vlastní tolerance a udělat si vlastně jakýkoli nápoj či podzimní jídlo s vůní dýně a koření.
On totiž takový recept na dýňový recept není vůbec složitý. Když jsem brouzdala po internetu a prohlédla si asi stovku receptů, v podstatě všechny obsahovaly jen cukr, vodu, koření a trošilinku dýně. A jelikož té dýně tam bylo zoufale málo oproti cukru (nebo se používala konzervované pyré), rozhodla jsem se doma zkusit přidat dýně trochu více a užít si tak její antibakteriální i protizánětlivé účinky (pokud si chcete přečíst více o skvělých účincích dýně a jak je to s histaminem, čtěte zde).
Samozřejmě nemusíte hned dělat kávu nebo jiné silné nápoje, které mohou jemnou chuť sirupu jednoduše přehlušit, ale můžete třeba přidat pár lžic do ranní obilné kaše nebo využít na sladké placičky (spoustu receptů najdete zde). A pokud se vám nebude chtít shánět cukr z kokosového květu (který má velmi příjemnou chuť a není rafinovaný), můžete vyzkoušet třeba javorový sirup (přidáte méně vody). Jen nezapomínejte, že dobrého pomálu a cukr se stále řadí na seznam zánětlivých potravin a měl by být tedy využíván v menší míře.
Kořeněný dýňový sirup
(bez lepku, mléka, vajec, ořechů i sóji)
- 1/2 dýně hokkaido (z celé dýně o velikosti cca 850 g v syrovém stavu před vypeckováním)
- 100 g cukru z kokosového nektaru (kokosového cukru, lze určitě nahradit panelou, případně zkusit třeba javorový sirup)
- 300 ml vody (+ na případné doředění podle vlastních požadavků)
- 4 svitky skořice
- 2 vrchovaté lžičky hřebíčku
- špetka muškátového oříšku
- 1/2 lžičky nastrouhaného zázvoru
Hokkaido rozpůlíme a vydlabeme semínka. Jednu půlku rozčtvrtíme a dáme do pekáčku s trochou vody péct na 180°C cca 40 minut, dokud není dužina měkká (záleží na velikosti dýně). Necháme lehce vychladnout.
V menším hrnci smícháme cukr s vodou a přivedeme postupně k varu. Vložíme koření, odstavíme z ohně a necháme cca 10 minut odstát. Mezitím vyškrábneme dužinu z upečené dýně a rozmixujeme ji mixérem na pyré. Vrátíme hrnec s cukrem a kořením na oheň, přivedeme opět k varu, vmícháme dýňové pyré a plamen ztlumíme. Necháme dalších 5 minut za stálého míchání lehce probublávat, vytvoří se nám sirupová konzistence. Odložíme a necháme lehce vychladnout. Poté přecedíme přes jemné sítko, snažíme se procedit co nejvíce pyré spolu se šťávou (přes sítko budete muset trochu pomačkat, ale určitě si s tím dejte tu práci). Pokud se vám závěrečná konzistence zdá moc hustá, můžete doředit trochou převařené vody. Já jsem nechala konzistenci hustší, aby šlo použít jako sirup na palačinky. V čisté nádobě můžeme uchovat v lednici i několik týdnů (koření i dýně by měly zaručit antibakteriální účinky, pokud použijete čisté nádobí a dobře uzavřete, při použití dejte pozor, ať si sirup nekontaminujete). Dobrou chuť.
Musím vyzkoušet, mám doma 3 pidi hokkaidičky, tak z nich zkusím sirup vyrobit. Doufám, že to dopadne tak skvěle jako u tebe na obrázku.
Super nápad, díky za recept. Dýni i tohle koření miluju tak to určitě zkusím. Chtěla jsem se ještě zeptat jestli ještě pokračuješ v té biorezonanci a jak to vidíš s odstupem. Já jsem teď byla podruhé. Poprvé se nějaké změny k lepšímu udály, ale asi po týdnu se to vrátilo. Teď jsem byla podruhé a pěvně doufám že už to vydrží… Co ty? Předem díky, Míša
Teď už nechodím, protože nebylo potřeba, nechala jsem si jen po nějaké době přetestovat potraviny, abych viděla, jak se vše změnilo a snažím se držet toho jídelníčku (některé potraviny zmizely po terapiích úplně, jiné se objevily, tak uvidím za čas, jak se to mění). Když jsem byla naposledy na terapii, tak jsme udělali i virovou zátěž a musím zaklepat, že od té doby už se mi pár měsíců nevrátil ani opar, který se objevoval po jakékoli rizikovější potravině. Teď jsem si vše trochu rozhodila cestováním, tak přemýšlím, že naběhnu pro rychlejší léčbu, ale není to nic akutního, tak mě to netlačí:)) Budu ráda, když dáš vědět, jaké máš další pocity a vývoj!