Berlínský Veganský Festival&Street Food Festivaly aneb čím se krmí echt Berliner

Posted by

To si jen tak někam chcete vyjet a najednou zjistíte, že se ve stejnou dobu konají v daném městě nějaké ty „žravé“ festivaly, které si prostě nemůžete nechat ujít. Jste totiž určitě stejně jako já strašně zvědaví, co jiného mají než my, co je teď „trendy“ v západním světě a čím vás prostě překvapí. Pokud vám však termín festivalů utekl nebo se do Berlína jen tak nedostanete, můžete se podívat se mnou, co se tam na ulicích děje a jaké je srovnání s našimi street food festivaly.

Veganes Sommerfest

kolaz 26

Tak první zavítáme na Veganes Sommerfest nebo-li veganský letní festival v Berlíně. Jako to, že nejste vegani, ještě neznamená, že se nemůžete takové akce účastnit. V Berlíně bylo překvapivě jednoduché rozlišit, kdo z těch lidí se zajímá o zdravý životní styl a kdo prostě chce být veganem za každou cenu. Podle mého je vaše věc, jestli se rozhodnete jíst maso nebo ne, ale strava by i tak měla být dobře promyšlená, nápaditá a kvalitní, a měli byste se zajímat o to, co jíte a zda máte všeho dostatek (to platí i pro masožravce). Bohužel tento festival mi trochu opět potvrdil, že to není cílem takových festivalů. Cílem očividně bylo ukázat, že máme spoustu náhražek, o jejich kvalitě už příliš mluvit nemusíme. Hlavně, že to není živočišné. Chjo.

kolaz 15Naštěstí se všichni tvářili přivětivě, byl krásný slunečný den a všechny ty stánky zakryly šeredný Alexanderplatz. Samozřejmě zde byly stánky s kosmetikou, oblečením a dalšími nejídelními vymoženostmi pro vegany, ale u těch jsme se moc nezastavovali. Byl zde i stánek s vitamíny a překvapilo mě, že methylovaná forma (aktivovaná) B12 od Jarrow je vege (to, že někdo potřebuje aktivovanou formu, se netýká jen veganů, znám spoustu lidí s nedostatkem B12, přestože jedí maso).

kolaz 16

Vybrat něco bezlepkového už byl překvapivě větší problém, přestože jinak Berlín v tomto směru nemá vůbec potíže. Ale hold na festivalu se na to moc nehrálo. Takže jste mohli koupit různé wrapy, sendviče, burgery, placky, spoustu pečiva či výrobků z tofu a sóji, nějaké ty vafličky, ale nakonec jsme něco ulovili i my.

kolaz 19

Původně jsem si chtěla dát u Amaranth Vegan kitchen jejich raw karí s květákovou rýží, ale než jsme vše obešli a vrátili se, tak už jim jídlo došlo. Cizrnové karí vypadalo dobře, ale mělo trochu moc rajčat.

kolaz 17

Tak jsem se musela vrátit ke stánku s Paellou, kde se vegan paella podávala i s bagetou, ale bez něj jste to měli kompet bezlepkové (proč někdo dává bagetu k paelle?). Trochu mě zklamalo, když jsem viděla, jak tam tu mrkev sypou očividně mraženou z pytlíku z obchodu, což mě trochu zamrzelo, že to není úplně tak „from scratch“ příprava. Ale byla docela dobrá (hlavně už jsem měla hlad:)). kolaz 20

Bezlepková jídla měli ještě u Veggie Food, ale byla to jen taková malá mistička za 6 eur (paella stála 5, takže mi zbylo na zmrzku:)), tak třeba příště. I když nabídka kokosového karí mě zaujala. Co mě pobavilo, jsou originální názvy jako Vegan Treasures a Veggy Pirates:)).

kolaz 23 Opékané brambory prý byly také bez lepku, ale musel se člověk zeptat. K tomu byla nějaká veganéza, která prý byla ale dobrá a chutnala jako běžná majonéza (jen bez cholesterolu). Kamarád stihl otestovat vegeburger a říkal, že byl docela dobrý, byla v něm grilovaná zelenina. Jen porce byla poněkud menší, takže se musel dorazit ještě indickým wrapem, ten byl prý chuťově také dobrý.

kolaz 22

Jediný stánek, kde jsme objevili i bezlepkový chlebík, byl Die Leckereienfabrik, byl to takový ten typický semínkový hodně hutný chléb, ale nebyl špatný. Měli maličkou ochutnávku, takže jsme jej nemuseli naštěstí celý kupovat:)).

kolaz 24

Na trhu jste mohli zakoupit různé výrobky, krom zmiňovaného Veganz zde byli zástupci z Pure, jejichž výrobky jsme letos mohli zkouknout i na pražském raw festivalu. Pulsin sice nejsou raw, ale jsou vegan, bez přidaného cukru, bez sóji a plné rýžového proteinu, proto mi to přijde jako fajn volba do kabelky, když cestujete a nevíte, kdy budete mít čas na jídlo.

kolaz 25

Mě rozhodně zaujaly tyto „sladkosti“ od Govinda, všechny kostky byly poměrně dobré (hlavně kokos) a z poměrně bezpečných surovin. Prodávali i kokosovou mouku či různé chucené tofu kostky, ale ty jsem vážně netestovala.

kolaz 21

A tento pán mě bavil. Přestože tvrdil, že jsou omáčky pálivé, hlavní testér prohlásil, že teda jako lehce pikantní. Mně přišly docela zajímavé. Také jsme se bavili o tom, jestli je vůbec v ČR festival chilli a já tvrdila, že ne (a hned po příjezdu zjistila, že existuje chillibraní a že musím pánovi napsat email a omluvit se za tu lež). No, stejně jsme se shodli na tom, že Češi ani Němci moc pálivá jídla nemají a ani je nevyhledávají, což je škoda (pomáhá to trávení a dezinfekci trávícího traktu).

kolaz 18

A jelikož bylo vedro, zasloužili jsme si pěkně ještě zmrzlinu. Samozřejmě jich bylo k dispozici několik, nějaké ze sójového mléka, ale nějaké třeba z kokosového či „vodové“ nacpané ovocem. Jahoda s mátou je prostě geniální kombinace a ta zmrzka chutnala jako čerstvě natrhané jahody. Já jsem zkoušela s javorovým sirupem a para ořechy (trochu trvalo, než jsme se pochopili) od Booja-Booja a podle konzistence bylo jasné, že moc pojidel nepoužívají (a složení potěší – kešu, agáve a pekanové ořechy, toť vše:)). Samozřejmě k osvěžení jste mohli využít i kokosovou vodu:)).

Street Food Festival by East Side Gallery

kolaz 10

Teď už jen ve zkratce o Street Food Festivalu, který najdete v Berlíně na více místech:). Tento se konal při příležitost East Side Gallery Music Festival. Ono totiž toho není moc co psát, protože festival byl poměrně malinký, několik aut, samozřejmě burgery, nějaké sendviče z naan chlebu, kávička, domácí zmrzliny, toasty s avokádem a v předchozích příspěvcích zmiňovaná Tapiokárie, kde mají bezlepkové palačinky.

kolaz 11 Tahle je ve stylu Capresse, kdy na požádání nedali rajčata dovnitř, ale položili ven a pokapali bazalkovým olejem, aby si je mohl za mě zblajznout někdo jiný. Kamarád si dával čokoládovou a čekala jsem teda větší pecku.

Wasserfest

kolaz 13

Když budete mít štěstí, můžete se úplně neplánovaně dostat také na Wasserfest (nebo prostě nějaký jiný fest), kde si sice nedáte žádný bezlepkový flammkuchen (třeba ten sýrový s bílou čokoládou a mandarinkami, což je zrovna kombinace, kterou bych ochutnala:)), ale můžete si dát kvalitní zmrzlinu (sorbet). I ta byla moc dobrá. Jinak zde byl zajímavý program nejen pro děti, které se mohly přiučit něco málo o vodě.

Festspiel-Tag

kolaz 28

Už tak spíš pro pobavení přidám ještě jeden festival aneb mějte v Berlíně otevřené oči, nikdy nevíte, co se může kolem vás dít. Např. pak budete moci ochutnat tradiční výrobky, bezlepková byla určitě různá vína a likéry z všemožných i nemožných surovin:)). Tento festival jsme čirou náhodou objevili u Nikolaikirche a přenesl nás tak trochu dobově úplně jinam. Mohli jste shlédnout parní mašinku, staré železné zvířecí „roboty“, docela dost lidiček v kostýmech (v tom děsném vedru), pár lidí na chůdách, hrály a zpívaly se staré písně a kovář s úsměvem na tváři pózoval. Prostě radost pohledět:)).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.