Ostružiny jako lék a recept na Ostružinové smoothie s granátovým jablkem

Posted by

Miluji ovoce, miluji léto a miluje barvy ovocného léta. A když můžu ovoce smíchat do lahodného smoothie a ještě využít jejich protizánětlivého a protialergického potenciálu, mám radost dvojitou. Není totiž nic lepšího než milovat jídlo, které dělá tělu dobře.

IMG_6147

Přestože se víceméně snažím vyhýbat mým milovaným malinám (na základě seznamu tolerovaných potravin), čerstvým ostružinám toto léto prostě nelze odolat. Ostružiník křovitý, který využíváme pro sběr ostružin, je velmi rozmanitá rostlina. Používají se různé části, od kořene přes plod až po listy. V tradiční medicíně se kořen využíval třeba pro léčbu úplavice, průjmu či zmírnění porodních bolestí, šťáva z plodu pro léčbu zánětu střev a listy se žvýkaly místo zubní pasty. Dnes hovoříme o protizánětlivých, antidiabetických, antimikrobiálních či protirakovinných účincích. Ostružiny obsahují vlákninu, vitamín C, vitamín K a mangan, krom toho spoustu fytonutrientů. Např. taniny z ostružin mohou pomáhat při zánětu žaludku, fenolové sloučeniny zajišťují vysokou antioxidační kapacitu a budou tedy pomáhat tam, kde je spojitost s oxidačním stresem. Co je však velmi zajímavá informace, je fakt, že pro přeměnu některých léčivých látek na jejich účinné metabolity zřejmě potřebujeme funkční střevní mikrobiom, a je tedy opět na čase se k němu vrátit. Žádná informace nepoukazuje na to, že by ostružiny měly obsahovat histamin či že by měly spouštět uvolňování histaminu. Naopak např. korejská ostružina protialergické působení, kdy stabilizuje žírné buňky a může chránit před anafylaktickým šokem.

Tak základ bychom měli, teď už jen přidáme trochu protizánětlivého salátu, protialergického a protizánětlivého granátového jablka, pro střeva blahodárného (a žírné buňky stabilizujícího) banánu (podle zralosti bude nápoj sladký) a trochu protialergického indického ženšenu, který zároveň pomůže vyrovnávat hormony tím správným směrem. A den může začít!

IMG_6149

Ostružinové smoothie s granátovým jablkem

(2 porce)

  • 2 banány (zralost podle tolerance)
  • 5 listů římského salátu
  • 125 g zralých ostružin
  • semínka z 1/2 granátového jablka
  • 300 ml vody
  • 1 lžička indického ženšenu

Vše dobře omyjeme, vložíme do mixéru a umixujeme na hladké smoothie. Dobrou chuť.

IMG_6146

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.