Slané koláče mám moc ráda i pro jejich široké využití. Můžete si je dát na snídani místo chleba, k svačině nebo třeba teplý k obědu s pořádnou porcí salátu. A vždy do něj můžete nacpat nějakou tu zeleninu, která vám zvedne výživovou hodnotu celého jídla. A přestože mám moc ráda quiche, někdy se mi opravdu nechce patlat s těstem, čekat než se odleží, vztekat se, když se trhá, předpékat a kdoví co ještě. Takže bych tento koláč nazvala takovou línou variantou. Jasně, že chuť bude jiná (kus másla už se na chuti pozná), ale jako chutná náhrada jistě poslouží.
Pokud z mého blogu ještě brokolici neznáte, tak doporučuji určitě nastudovat. Má skvělé léčivé účinky a ocení ji každý, kdo se zajímá o zdravý životní styl. Krom těch protizánětlivých má také významné protirakovinné účinky, což je v dnešní době, kdy náš imunitní systém dostává zabrat, příjemná zpráva. Brokolici podusíme krátce v páře, přikryjeme bezlepkovým těstem z protizánětlivých mouk a dáme zapéct. Hotovo.
Brokolicový páj
(bez lepku, bez mléka, bez ořechů, bez sóji)
- 300 g brokolice (1 menší hlávka) – předem uvařená v páře
- 100 g cibule (2 malé)
- 60 g pohankové mouky hladké
- 40 g čirokové mouky hladké
- 40 g čirokové mouky polohrubé
- 40 g tapiokové mouky
- 1 lžíce (10 g) prášku na pečení (vinný kámen)
- 1 a 1/2 lžičky soli
- 1 lžička sušené majoránky
- 2 stroužky česneku
- 3 vejce
- 200 ml mandlového mléka
- 10 lístků čerstvé šalvěje
- 2 lžíce kmínu
Troubu předehřejeme na 180°C. Formu na koláč o průměru 27 cm vyložíme papírem na pečení.
Brokolici vidličkou rozmačkáme na jemno, vmícháme nasekanou cibuli a rozdrcený česnek. Mouky smícháme s práškem na pečení a kořením (mimo kmín, ten dáme až na závěr), přidáme mléko a vejce a vymícháme těsto. Necháme jej chvíli odležet. Na dno formy rozmístíme brokolici, zalijeme připraveným těstem a posypeme kmínem, případně ještě trochou hrubé soli. Dáme péct na 30 minut. Necháme vychladnout a podáváme. Dobrou chuť.