Oleje Bohemia aneb malá lékárnička přímo na lžíci

Posted by

Jistě jste si všimli, že se občas v mých receptech objeví méně známé oleje. Krom toho, že díky těmto speciálním olejům tak trochu doladíte svůj pokrm či mu dokonce dáte nový rozměr, krom tuků můžete tělu dodat také další cenné látky. Ano, řeč je o olejích lisovaných za studena. Nechci zde dnes rozebírat, který olej je nejlepší a které tuky bychom (ne)měli přijímat. Či zda vůbec přidávat oleje vylisované ze semínek, jelikož tím vlastně oddělíme tuk od spousty dalších látek, čímž narušujeme tak trochu komplexnost dané potraviny. Chci jen poukázat na to, že svět olejů sahá dál než k olivovému, slunečnicovému a řepkovému oleji a že některé oleje můžeme v malé míře využít také jako lék, nejen jako zdroj mastných kyselin a energie.

Jak samotný název naznačuje, za studena lisované oleje prochází trochu jinou úpravou. Zachovávají si svou specifickou chuť a vůni a také obsah cenných bioaktivních látek. Oproti svým rafinovaným kolegům obsahují větší množství nenasycených mastných kyselin a antioxidantů (tokoferoly, fenolové sloučeniny…). Vylisovat se dá snad téměř cokoliv, avšak z každého semínka či oříšku získáváme jiné množství oleje, a tak se silně liší i jejich cena.  Např. olej z černuchy seté a hroznový olej mohou snižovat uvolňování histaminu, šípkový olej obsahuje železo a měď a chrání proti oxidačními stresu, látky v konopném oleji mohou pomoci zklidnit a zpomalit střeva, lněný olej může redukovat zánět vyvolaný histaminem, olej ze semínek bazalky posvátné využijete k zmírnění uvolňování histaminu, olej z perily snižuje produkci leukotrienů a může tak ulevit od alergických reakcí, atd. Výběr je široký a v mé kuchyni se osvědčil např. ten z petrželových semínek (pro protialergické účinky petržele), olej dýňový (antimikrobiální účinky dýně, nutriční bohatost), olej konopný i lněný. Ale život je změna a proč nevyzkoušet něco nového?

IMG_9194

Dnes bych vám ráda představila pár olejů firmy Bohemia Olej. Kdo odebírá Zajíci v krabici od samého počátku, tak jej mohl překvapit třeba olej dýňový nebo olej z lískových oříšků, které jste v krabici mohli objevit, a s firmou Bohemia Olej se tak seznámit. Jedná se o českou firmu, která se zaměřuje na využití lokálních surovin, proto ji ocení i ti, kdo se vydali tímto směrem. Navíc mě velmi těší, že mají 100 ml lahvičky a nemusíte tak kupovat velké balení. Co pak s olejem, který vám nechutná nebo vám nedělá dobře, že jo. U menšího balení si můžete být jisti, že pokud jej nevyužijete v kuchyni, můžete je využít také jako kosmetické prostředky, které vám budou hezky pečovat o kůži. Kdybyste měli poblíž farmářské trhy, tak tam často můžete vidět firemní stánek a vyzkoušet si chuť jednotlivých olejů ještě před samotným nákupem. Já osobně preferuji využití ve studené kuchyni či přidání do hotového pokrmu na samotný závěr, aby tak zůstala zachován co nejvyšší obsah bioaktivních látek. Ono je jich na teplou kuchyni prostě tak trochu škoda:)). Nezapomínejte, že dobrého pomálu a je lepší se na oleje dívat jako na doplněk stravy/lék namísto využití jako majoritní suroviny.

kolaz 2

Hroznový olej

Přestože v obchodech seženete tento olej i v rafinované podobě na tepelnou kuchyni, doporučuji si tento nechat pro kuchyni studenou. Ocení jej hlavně ti, kdo nemají rádi silné aroma, ale nevadí jim trochu toho hroznového nádechu. Olej je světlý a poměrně chutný (nemění chuť jídla, což je jeho velkou výhodou). Ve svém článku jsem vám již představovala hroznová semínka jako zdroj protialergických a protizánětlivých látek a část těchto látek bychom snad mohli nalézt i v oleji (vzhledem k tomu, že olej je čirý a extrakt barevný díky obsahu flavonoidů, bude extrakt v tomto případě stále lepší volbou). Pokud preferujete raději oleje než extrakt (nebo nemůžete extrakt ze zahraničí objednat), může být tento olej zajímavou alternativou. Výrobce uvádí, že olej má vysokou teplotu spalování a můžete jej nakonec i pro vaření. Podle výrobce obsahuje zinek, měď, selen a vitamíny (A, B, C, E) a je vhodný na snižování cholesterolu, podporu metabolismu, proti zánětům, při léčbě akné, při boji s celulitidou, atd. Z mého pohledu jsou v těchto multifunkčních tvrzeních výrobci a prodejci příliš štědří a chybí mi často opora v literatuře. Pravdou je, že obsah omega-3 mastných kyselin může přispět ke zlepšení hladin krevních lipidů, a tím přispět i k mírnění omezity, což bylo prokázáno u obézních žen, kde tento olej snižuje zánětlivé pochody v těle. Hroznový olej má protektivní účinky u cukrovky a vykazuje antioxidační a protirakovinné účinky.

kolaz 3

Makový olej

Makový olej vyrábí Bohemia Olej ze semen modrého českého máku a stejně jako u ostatních nepřidává žádné barvící a konzervační látky. Je opět krásně nažloutlý a tento olej si rozhodně s jiným nespletete. Mák poznáte na vůni i na chuti. Pokud jste milovníci máku, ale vadí vám ta semínka (která ráda zůstávají úplně všude), tak tento olej by vás mohl potěšit. Obsahuje vápník, hořčík, železo a hodně vitamínu E. Díky kombinaci těchto minerálů se nabízí využít olej ve stravě, která je chudá na vápník a hořčík, a může se projevovat zhoršenou kvalitou vlasů, nehtů, kůže i nervového systému. Podle výrobce jej využijete i v případě problémů s pálením žáhy či při tlumení křečí. Makový olej může chránit mozek proti jeho poškození (především přes antioxidační působení). Pozor! Pokud máte alergickou reakci na lískové ořechy a mák, můžete zkříženě reagovat také na pohanku (všechny tři mají protein, na který můžete reagovat stejnými protilátkami).

Nejvíce se nabízí jeho využití ve sladké kuchyni, kdy stačí koláč po dopečení lehce pokapat tímto olejem, ale rozhodně neprohloupíte, když přidáte pár kapek do polévky nebo potřete čerstvě upečený chléb. Já osobně jej přidávám do kosmetiky (hořčík se vstřebává i přes kůži), výborně se pro svou vůni hodí na masáže.

IMG_0716
Smoothie Lískooříškový sen

Olej z lískových ořechů

By tady vlastně neměl být, jelikož se jedná o koloniální olej z pražených ořechů. Ale jelikož se objevil jako druhý u Zajíců a je to opravdu lahůdka pro využití v kuchyni, dovolím si podělit se i o něj. Dobrá zpráva je, že se pražením mění složení fytonutrientů, ale množství a antioxidační vlastnosti se nemění! Obsahuje vysoký podíl bílkovin i minerálních látek. Má opravdu chuť lískových oříšků a  oceníte jej např. do proteinových smoothies, na závěrečné dochucení koláčů, jako dochucení ranní kaše či třeba jako zajímavou příchuť do kávy (takové skoro „bulletproof coffee“ s chutí ořechů:)). Podle výrobce obsahuje také vitamíny C, B1, B2, B6 a E a celou škálu minerálů včetně vápníku, železa, zinku. Jako bonus prý obsahuje kompletní složení aminokyselin. Pomáhá prý snižovat krevní tlak, u jaterních chorob, při chronické únavě, u cukrovky, při léčbě křečových žil či při neurózách. Určitě bych ráda upozornila, že pokud reagujete na ořechy, není vhodné riskovat ani tyto oleje, jelikož právě krom tuku obsahují částečně i proteiny a může se mezi nimi skrývat onen alergen. Uvádí se, že olej z lískových ořechů je úžasný pro suchou pokožku.

Olej z vlašských ořechů

To další oříškový olej, tentokrát z vlašských ořechů, je lisovaný za studena přímo z jader. Vlašské ořechy mají vysoký obsah tuků, nízký obsah sacharidů a až 14% proteinů (dle výrobce, ale najdete až kolem 23%). Podle výrobce obsahují také vitamíny B1, B2, B3 a B6, stejně jako fosfor, draslík, zinek, měď, železo, hořčík a vápník. Ne nadarmo se před zkouškami doporučuje jíst ořechy právě pro podporu mozkové funkce. Krom blahodárných účinků na nervovou soustavu by také měl olej působit příznivě na játra, žlučník či dýchací cesty. Za určitých podmínek může působit antioxidačně a protizánětlivě.

Vlašské ořechy jsou takový „oříšek“ pro histaminiky, jelikož se na některých seznamech objevují jako nedoporučované pro obsah aminů a liberační účinky. No pravda je, že neobsahují histamin a v literatuře není opora ani pro liberační účinky. To, co ve skutečnosti obsahují vlašáky, je tryptofan, aminokyselina, která je využívána pro tvorbu serotoninu. Nedostatek tryptaminu a následně serotoninu jsou spojovány s poruchami paměti a celkově mozkových funkcí. Právě vlašské ořechy jsou pro obsah tryptaminu a melatoninu doporučovány při problémech se spánkem (podpora usínání a spánku), které mohou být vyvolány např. i vysokými hladinami histaminu. Tryptamin je primárně odbouráván enzymem monoaminoxidázou (MAO) a na DAO si vyčká v dlouhé řadě, než by se na něj vůbec dostalo. Je tedy otázka, zda pokud nemáte přímo alergii (či zkřížené alergie či neberete inhibitory MAO jako antipsychotickou léčbu), nemůžete mít větší problém s MAO než samotným DAO (který je vyčeprán při přebírání funkce MAO)? Jinak vlašské ořechy snižují riziko srdečních a cévních onemocnění, mají protirakovinné účinky a protizánětlivé (kolorektální rakovina, prostata...), snižují hladiny cholesterolu a krevních lipidů a mají ještě spoustu dalších účinků.

kolaz 1

Dýňový olej

O tomto oleji se nebudu moc rozepisovat, protože o dýni a jejích příznivých účincích najdete v tomto příspěvku. Olej má tmavou barvu a silně chutná po dýňových semínkách. Proto je naprosto geniální v salátech, ale vynikne také jako závěrečné kapání do dýňové či batátové polévky. Stejně tak je skvělý na pomazání chleba po jeho dopečení. To ocení zvláště ti, kdo nesnesou semínka z důvodu poškozené střevní sliznice, a tedy kvůli jejich dráždivému účinku. Já osobně na něj nedám dopustit a samotný výrobce udává celou škálu zdravotních účinků jako je ochrana orgánů, léčba očních onemocnění, léčba střevních problémů (včetně pálení žáhy), zlepšení imunity či úleva od bolestí.

Vyzkoušejte třeba:

One comment

  1. Tyto oleje vypadají tak skvěle! Bohužel mi je finance momentálně nedovolují koupit, ale tak o ně různě soutěžím a tak..třeba se na mě jednou usměje štěstí 🙂 Děkuji za hezkou recenzi, určitě mi pomůže při výběru, až našetřím =) Zatím chci určitě lískooříškový olej, který bych využila při výrobě oříškového másla, aby bylo tekutější =)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.