Apetit piknik 2015 aneb kulinářské zážitky, které vám rozjasní den

Posted by

Tak i další červnový víkend to Praha rozjela ve velkém. Krom známých United Islands, kdy několik oblastí míst zaplaví hudební vystoupení, která jsou zdarma, jste mohli zajít na dobré pivko na Náplavku, rozjet to s Kájou při zahájení vysílání Playtváku, pobavit se divadelními představeními na Jánském vršku, užít si divadelních a uměleckých inscenací v rámci Pražského Quadriennale či se jít pořádně nadlábnout na Apetit piknik 2015. A asi už tušíte, o čem budu psát já. Teda snad ani tak moc psát jako ukazovat obrázky.

Apetit piknik 2015 se konal v Grébovce, což je rozhodně velmi příjemně zvolené místo. Mezi jednotlivými pokrmy a programy se totiž můžete kochat výhledem na Prahu a užívat si příjemně zeleného pocitu. Prostor byl větší, takže se lidé z počátku trochu více rozložili a dalo se i procházet. Musím tedy uznat, že počasí si z nás dělalo trochu dobrý den a tak se nám podařilo přečkat dva malé deštíky. Když se pak kolem třetí hodiny přivalily další davy lidí, už jsme to vzdali a jeli se raději mačkat na hudební akce. Protože stát kilometrové fronty nikoho nebaví. S většími frontami jsme se během dopoledne a brzkého odpoledne setkali jen u kávy (nakonec to šlo poměrně rychle) a u burgerů (což se nás naštěstí netýkalo, ale čekat na burger z produkce Popečeníčko, tedy s domácí houstičkou a poctivým kouskem masa, se asi vyplatilo).

kolaz 7

Asi nebude žádným překvapením, že mě mnohem více než restaurace zajímali kulináři, tedy víceméně amatérské počiny, které se procpali do řad vystavujících. Všechno vypadalo lákavě a zřejmě se i shledalo s ohlasem, protože některé stánky (třeba bůček) měly před dvanáctou vyprodáno:)). Stejně jako loni dostaly šanci dvě sady kulinářů – jedna dopoledne do cca 13. hodiny a druhá odpoledne kolem 14. hodiny až do večera. Pokud jste tedy chtěli ochutnat vše, museli jste se mezitím někde vyplácnout (nebo vyjíst zbylé stánky, ale to už byste asi praskli). Každopádně začnu od toho, co jsem sama mohla ochutnat a co mě samotnou docela nadchlo. Z kulinářů je to určitě Just Delicious M&D. Slečna začala péct kvůli svému vlastnímu zdravotnímu stavu a testuje tedy výrobky na sobě. Na pikniku představila skvělé čokoládové i ovocné dorty, mufínky a ze slaného mini pizzu, vše v bezlepkové variantě. Škoda, že jsme neměli možnost ochutnat bezlepkové bagely (recept na jejích stránkách). Klidně bych však na jejím místě volila menší kousky dortu za nižší cenu, aby jednak mohlo ochutnat více lidí, a jednak aby zbylo místo na více ochutnávání. A pak že bezlepkové nemůže být krásné a ještě dobré. Bohužel další z kulinářů, Bohémku v kuchyni, která slibovala bezlepek, jsem nenašla, takže do toho asi něco vlezlo.

kolaz 9

Markétina cukrárna sice nebyla mezi kulináři, ale mezi prodejci (takže na pikniku byla celý den). Vše kompletně bezlepkové produkce s opět nádherným vzhledem. Jeden quiche byl i vege, který jsem chutnala, dortíky vypadaly moc dobře. Tiramisu v květináči zmizlo dřív, než jsem stihla ochutnat, ale pokud budete mít možnost, rozhodně ochutnejte nebo si nechte něco upéct, opravdu luxusní záležitost. V produkci krom pečených byly také raw dorty!

kolaz 5

Mezi dalšími prodejci, kteří nabídli bezlepek a něco bez laktózy, byla Radka Vrzalová, která je v bezlepkovém světě už docela známá. Měla skvěle připravené a nabalené sušenky, takže jste si mohli odnést něco domů. Zkoušeli jsme sýrové sušenky, lepkáčům přišly moc hutné, mě přišly zase málo křupavé, ale nakonec splnily chuťové ořekávání. Všechno vypadalo lákavě, takže není divu, že Radka vyprodala ještě pár hodin před skončením pikniku.

kolaz 11

Pannyruty nabídly skvělé kuličky a měly hned několik druhů bezlepkových. Úplně nej byla rozmarýna, tedy lehce tvarohovo-citrónovo-rozmarýnová chuť zabalená do hořké čokolády. Tak akorát na dvě kousnutí do tlamiček, prostě ideál. Opravdu doporučuji.

kolaz 12

Další možností, kde sehnat nějaký bezlepek, byly raw restaurace Secret of Raw a Missue. Vše vypadalo lákavě, ale jelikož už je tak trochu známe, dali jsme tentokrát přednost jiným ochutnávkám. No a obávám se, že tím už se při výčtu bezlepku blížím ke konci. Samozřejmě na pikniku bylo několik restaurací, ale ty jsem nějak neměla potřebu navštívit, do většiny z nich můžete zavítat i normálně, tak proč se tlačit v dlouhých frontách. Samozřejmě jsou přirozeně bezlepkové věci, které se dají sehnat běžně, ale o těch se přece nemusím zmiňovat (masa na grilu, saláty, rybky). Raděj se podívejme na ty kulináře, protože Apetit piknik je jedinečná příležitost, kde jich spoustu potkat najednou.

kolaz 1

Mohli jste třeba ochutnat tradiční švédské speciality, nebo u Tapárátka zkusit některou z napíchnutých jednohubek (a nechat se inspirovat třeba pro přípravu domácí party), či si dát nějaký ten poctivý mufin.

kolaz 2

Co se týče sladkého pečení, to na festivalu rozhodně převažovalo. I když většina pekařů a kuchtíků se pokusila přidat alespoň nějaký ten slaný koláč a něco na doladění chutí. Věřím, že nemusím vypisovat jednotlivé názvy kulinářů a že pokud se vám něco zalíbí, najdete si autory sami a případně se necháte inspirovat.

kolaz 3

Každopádně jste si mohli často odnést zdravější sušenky i domů či dokonce najít něco zajímavého i pro ty nejmenší, kterými se to na pikniku docela hemžilo. Domácí přesnídávky a různé zavařeniny a k nim příběh od autorky, proč a jak je vlastně dělají.

kolaz 4

Druhá vlna kulinářů už nebyla až tak sladká a byla zase hodně – chlebíčková. Mazaný holky měly luxusní chřestovou pomazánku, Domácí chlebíčky z Nuslí zase docela šílené variace…

kolaz 15

A Chlebíček store zase překvapil skvěle vypadajícími chlebíčky, které však byly bez vajec, sýrů a uzenin, prostě vege (ale tvářily se úplně jako osatní). Stejně tak jste si mohli koupit třeba veganské cibulové sádlo, no prostě samá překvapení.

kolaz 6

No dobře, krom chlebíčků tam byly také nějaké sladké dobrůtky. Co třeba takový slaný karamel? Či sušenky domů?

kolaz 16Nebo letos velmi oblíbené „koláče na špejli“ aká lízátka, které se dobře jí a zajímavě vypadají. Sweet pleasure si prostě vyhráli s designem a za to jim patří velké plus.

kolaz 8

Krom kulinářů mě samozřejmě zaujali prodejci, jak jsem výše zmínila. Delikatesky od naší mámy nabídly nejen koláče, ale třeba domácí chipsy či plněné houstičky, prostě taková maminkovská kuchyně. No zrak přecházel.

kolaz 10

Někde to vypadalo jako v cupcakeovém údolí, jinde jak v uzlíkovém ráji. Každopádně se mi moc líbí různá jména prodejců i kulinářů. Třeba takové „Pečeme srdcem“ říká vše podstatné. Škoda jen, že nemůžu ochutnat. Velmi mě pobavil „Konečně vývar“, který spustil tolik potřebnou kampaň proti kostce. Protože kostka je nuda a nechceme ji jíst!

kolaz 14

Když jsme u těch polévek, mohli jste se zasytit třeba v Polévkárně. Jelikož se do Karlína moc často nedostaneme, přišla k ochutnávce jejich tomatová s bazalkou. No, kdo ví, já jsem ji teda nechutnala, ale vypadala hezky hustě, prostě klasicky. K tomu jste mohli zakousnout třeba tradiční chačapuri.

kolaz 13

Food Adventure teď vídám docela často, ale je pravda, že mečouna na led jen tak vždycky nevyvalí:)) Bistro Sisters se svými domácími obloženými chlebíky či pořádná ochutnávka u Nalož to. Tam jste si mohli koupit i pořádné sklenice na to správné nakládání.

kolaz 17

Ještě na skok ke sladkému, třeba k Piece of Cake nebo Sweet World by Barush. Já teda nevím, ale muselo to dát prostě mega práce se s tím takhle krásně nazdobit. To pak opravdu zamrzí, že člověk neochutná, i když..možná se stačí prostě jen kochat, vždyť je to až škoda jíst.

kolaz 18

A samozřejmě nemohly chybět nějaké ty makronky, protože ty prostě hýbou světem. No a vlastně, vždyť ony jsou bezlepkové! A domácí zmrzliny z ovoce a bylinek jsou také bezlepkové, stejně jako většina kousků od Lucie Glaister (u té jsem se učila dělat pralinky před Vánocemi, doufám, že všem obdarovaným řádně chutnaly:)).

kolaz 19

No a celý festival provázela skvělá atmosféra. Mohli jste koupit kávu, víno, pivo, fofolu a další drinky, ale to nemělo moc smysl fotit (už tak jsem vás asi trochu zavalila). Mohli jste si dát vafle, halušky, pizzu, bagetky bahn-mi-ba, ječné lívance, mladé kokosy, špekové knedlíky, svatební koláčky, perníčky..a mnoho mnoho dalších. Opravdu ten výčet je neuvěřitelný a člověk oceňuje, kolik lidí si našlo čas, chuť a sílu napéct na festival. Jelikož se odpoledne opravdu lidé začali hromadit a nás nebavilo táhnout se davem, raději jsme prchli, a tak ani nemůžu referovat, jaký byl následný doprovodný program. Krom hudebních představení se v Apetit stanu odehrávaly kuchařské show/přednášky, občas zde pobíhali lidé s ochutnávkami a louky se plnili dekami a lidmi, kteří se rozhodli si trochu odpočinout.

A co vy, byli jste se podívat? Co jste ochutnali? Nasáli jste trochu atmosféry?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.