Pečené nové brambory s dušenými řepnými lístky

Posted by

Cha, tak jsem objevila další surovinu do mé kuchyně a jak říká drahý, to zase budou cokoliv-orientované-týdny. Nevím, kde na to přišel, ale má pocit, že když objevím něco nového, hraji si s tím nějaký ten pátek, dokud neodhalím všemožný potenciál. No dobře, asi má tak trochu pravdu. Tentokrát se nebude jednat o nic jiného než stonky a listy z mladé řepy. Ono totiž vyhazovat takovou krásu, která je plná fytonutrientů, to by byla věčná škoda. A tak jsem ji opravdu zakomponovala do jídelníčku (s překvapivým úspěchem u všech, kdo testovali).

IMG_9495

Tedy na majoritní většině jsem testovala quiche (s sušenými řepnými stonky a listy a jarní cibulkou), ale jako zdařilá se ukázala také změs z dušených listů. Jednoduchá a rychlá příprava vždy člověka potěší, zvláště když nechce stát hodiny u plotny. Samozřejmě pokud máte ty tendence, můžete jídlo doplnit ještě vejci, sýrem nebo masem, ale mě tato kombinace dušené zeleniny, pečených nových brambor a čerstvých bylinek plně vyhovuje. Navíc jsem si zvykla, že trávící trakt a zřejmě i žírné buňky nerady kombinaci majoritních skupin surovin. Ale jak říkám, to už je jen a jen na vašem trávícím traktu, jak se dohodnete:))). Jinak samozřejmě krom některých účinků řepy můžeme přidat ještě účinky chlorofylu a odškrtnout si příjem vlákniny a nutrientů.

IMG_9654

On by byl hřích si alespoň jednou nedat pečené nové brambory, je to prostě taková tradice. Tedy pravda je, že můžete patřit do skupiny lidí, kteří jsou na brambory alergičtí nebo do kategorie lidí negativně reagujících na lilkovité rostliny (nightshade vegetable intolerance). Může to souviset právě s obsahem lektinů, a proto se opět řiďte vlastní tolerancí (já třeba brambory nesmím moc často a ani je často nevyhledávám).

Tentokrát jsem na nakrájení využila našeho nového člena domácnosti, říkám mu zatím pracovně Spíra. Spiralizér využijete nejen pro studenou kuchyni, ale také právě pro tvorbu nejrůznějších tvarů z ovoce a zeleniny, které jídlo tak nějak oživí (a vás třeba i pobaví, zvláště, pokud trpíte představou, že pořád jíte dokola to stejné). Obsluhuje se velmi lehce a pomůže vám vykouzlit zajímavé kreace. Např. když do zeleninového salátu přidáte pár nudliček z mrkve nebo řepy, hned vám to jídlo oživí a bude vám prostě ještě více chutnat. No ale dost básnění, jdeme jíst.

IMG_9661

Pečené brambory s dušenými řepnými listy

(2 porce)

  • stonky a listy ze 4 mladých řep (cca 400-500 g)
  • 4-5 stroužků česneku (20 g)
  • 2 stonky jarní cibulky
  • 2 lžíce ghí (20 g)
  • 3/4 lžičky himalájské soli
  • 2 lžičky koření zelené kari (bez soli) – pokud tolerujete, případně přidejte směs česrtvých bylinek
  • cca 700 g nových brambor
  • 1-2 lžíce oleje na pečení brambor
  • špetka soli na pečení brambor
  • hrst petrželových lístků

Troubu předehřejeme na 200 °C.

Brambory dobře očistíme kartáčkem a nakrájíme na zvolenou velikost. Pokud uděláte plátky, bude pečení mnohem rychlejší a bude tedy rychleji večeře, pokud upřednostňujete spíše měkký vnitřek pečených brambor, rozkrajte na čtvrtky. Já jsem zvolila plátky, rozložila na připravený plech, pokapala (postříkala) olejem a lehce osolila. Pekla jsem 25 minut, ale pečení musíte uzpůsobit velikosti brambor podle toho, jak jste zvyklí.

Mezitím stonky a listy od řepy odkrojíme a dobře umyjeme. Nakrájíme na menší plátky. Cibulku nakrájíme na kolečka, česnek očistíme a nakrájíme na plátky. V hlubší pánvi rozehřejeme ghí, dáme na něj smažit plátky česneku. Po cca 3-4 minutách přidáme cibulku a samžíme dalších 5 minut. Vsypeme nakrájené stonky a listy, zamícháme a podlejeme troškou vody (jen pár lžic, listy ještě vodu pustí). Přikryjeme a dusíme cca 5-10 minut do „zvadnutí“ listů. Pokud jsme přidali moc vody, slijeme ji a vmícháme koření a odstavíme. Ihned podáváme s brambory posypané čerstvou petrželí. Dobrou chuť.

IMG_9658

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.