Ibiškem proti zánětu a recept na Ibiškový dezert s karobovým krémem

Posted by

Někdy je asi lepší, když člověk neoznačuje, do jaké kategorie jídlo patří (bezlepkové, raw, protizánětlivé nebo nízkohistaminové). Lidé totiž často po přečtení nějakého materiálu (bez následného ověření informací) mají pocit, že daná potravina nepřísluší do jídelníčku ostatních. A někdy dokonce ostatní napadají. Netuším, proč se se vším musí tolik nadělat, když každý má svou hlavu, jinak fungující tělo, jiné zažívání, hlavně jiné přidružené nemoci (lidé často zaměňují alergie i další intolerance s histaminovou intolerancí) a každý dokáže poznat, co mu dělá zle nebo ne. A tak je snad dobré si po čase zase připomenout, že se vždy při výběru receptů i potravin musíte řídit vlastním rozumem, zdravotním stavem i přesvědčením. Co však můžu s upřímností doporučit, vybírejte si potraviny dle jejich kvality a nutričnímu efektu. Jedině tak může být jídlo naším lékem a ne pouze bezvýznamnou znečišťující pohonnou hmotou.

IMG_9135

Dneska se nebude příspěvek točit kolem karobu. Ten si na sobě budete muset vyzkoušet sami, jelikož může být alergenem stejně jako kakao, a každý na něj reaguje jinak. Některé tabulky pro HIT před ním dokonce varují se stejnou rázností jako před kakaem (pokud nekoupíte vyloženě nepražený). Podle mě i přes svou výživovou hodnotu tak nějak nedosahuje kvalit nepraženého kakaa, ale může být skvělou náhradou pro alergiky i lidi hledající změnu. Přece jen pořád se píše, že potraviny se mají střídat a využívat celá škála, tak proč nevyzkoušet něco nového.

Co bych však chtěla zmínit je právě ibišek. Ibišek je samozřejmě moc zdravý. Pro sušení se používají květy ibišku súdánského (Hibiscus sabdariffa), které se používají hlavně pro přípravu čaje. V lidovém léčitelství se využívá pro léčbu vysokého tlaku a zánětů. Asi vás nepřekvapí, že obsahuje spoustu protektivních látek jako jsou fenolové kyseliny, flavonoidy a anthokyaniny. V této práci shrnují, že ibišek chrání játra a jaterní buňky před poškozením, brání oxidaci LDL (působí tedy preventivně proti ateroskleróze), má protirakovinné účinky a chrání ledviny při cukrovce (a také játra). Na vliv na vysoký krevní tlak a metabolismus lipidů byla provedena docela rozsáhlá srovnávací studie. Část účinku proti vysokému tlaku je připisována histaminové dráze (ibišek snižuje stahování cév, za kterým může stát i histamin). Schopnost zabraňovat stahům (a křečím) byla pozorována i u dělohy, což může být velmi zajímavá informace pro těhotné (především s HIT). Mimo to také chrání např. mozek proti poškození ethanolem. Ibišek má také antibakteriální účinky, zdá se být účinný také proti kandidě. Obsahuje sloučeniny, které mají protizánětlivé účinky. Snižuje uvolňování zánětlivých prostaglandinů a snižuje přepis enzymu COX-2 (působí tedy přes stejnou dráhu jako nesteroidní antirevmatika, může pomáhat snižovat chronický zánět doprovázený zvýšením tohoto enzymu). Tato studie navrhuje přímo efekt na stabilizaci žírných buněk a tedy zabránění uvolňování histaminu v alergickém modelu. Mimochodem semínka se zdají být jako dobrý zdroj vlákniny a nutričních látek pro přidávání do pečení:)).

Poznámka: Pokud máte kontaktní alergii na nikl, který je považován za kov nejčastěji vyvolávající kontaktní ekzém, dejte si pozor nejen na ibišek, ale také na heřmánek a další čaje (bílý, zelený, černý, oolong), které přirozeně obsahují nikl a delším louhováním tento kov přechází do vodného roztoku.

Ibiškový dezert s karobovým krémem

2 porce

Ořechová vrstva

  • cca 70 g vlašských ořechů (pro stabilizované, či jiných tolerovaných, na některých seznamech jsou vlašské ořechy nepovolené)
  • 50-100 g sušených ibiškových květů (nabrala jsem hrst)
  • 2 lžíce datlového sirupu

Krém

  • 2 banány
  • 4 lžičky bio karobového prášku (ideálně nepraženého)
  • 1 lžička kokosového oleje
  • 1 lžička datlového sirupu (či více podle nezralosti banánů)

Vlašské ořechy si předem namočíme. Namočila jsem i ibiškový květ, jelikož byl proslazován a chtěla jsem jej  zbavit trochu cukru.

IMG_9113

Následně vodu slijeme a ořechy spolu s ibiškovým květem namixujeme na jemnou pastu. Tu jsem rozdělila na tři části, dvě části natlačila do skleniček a zbylou nechala na ozdobu.

IMG_9114

Banány, karob, kokosový olej a datlový sirup rozmixujeme na hladký krém, kterým přelijeme ibiškovou hmotu ve skleničce. Dozdobíme zbylou pastou a čerstvým/mraženým ovocem, ideálně ihned konzumujeme. Dobrou chuť.

IMG_9132

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.