Tak trochu o plantainech a tuřínu a recept na „Netradiční zákusek z plantainů“

Posted by

Všichni víme, že dámské kabelky jsou něco jako černá díra. Nebo kouzelnická bedna. Nebo prostě magický prostor, kde najdete věci, které byste tam nečekali, kde se věci ztrácí (zvláště, když je rychle potřebujete najít), kde se naopak občas vyloupne něco, co byste už nikdy nehledali, a hlavně místo, kde se schová neuvěřitelná spousta věcí najednou. Občas je to jako sáhnout do klobouku a vytáhnout králíka. Je to také jeden z důvodů, proč mi drahý odmítá cokoliv podat z kabelky a demonstrativně mi ji vždy přináší celou. V takto temných vodách lovit prostě nehodlá!

No a nedávno jsem došla domů a vytáhnu z kabelky plantainy, tuřín a zázvor. Což o to, nic až tak podivného a dokonce jsem si vzpomněla, jak se tam ty suroviny dostaly. A jak jsem na ně tak koukala, říkala jsem si, že je prostě spojím dohromady. K exotice patří trochu kokosu, takže jsem vše naházela do hrnce, udělala čáry máry a tadááááá, zákusek plný vlákniny na místě!

Možná to bude někomu přidat jako něco special, ale poslední dobou jsem viděla plantainy na spoustě míst. Plantainy (též plantejn či plantýn) neboli zeleninový banán je podle Wikipedie plod banánovníku odrůdy Musa paradisiaca. Je větší než jiné druhy banánů (až 30 cm) a má sytě zelenou barvu (může mít dle všeho i jinou barvu). Pro vysoký obsah škrobu se jeho dužina nejlépe hodí k tepelné úpravě. Nejvíce studií se zaměřuje na jejich pozitivní vliv při cukrovce, kdy jednak obsahují spoustu nestravitelné vlákniny, ale také zabraňují aktivitě určitých enzymů a nárůstu glukózu v krvi. Míza ze stromu  i samotný plod obsahují fytonutrienty, které působí proti průjmu. Nezralé plantains potlačují zánět slinivky břišní, čímž opět mohou chránit před cukrovkou a poškozením dalších orgánů. Menší pravidelná dávka dokáže také zlepšit kvalitu spermií a extrakty mohou chránit játra před vyvolanou toxicitou. V této studii zase zjistili, že sice navyšují aktivitu enzymu tvořícího cholesterol, ale ten odchází v mnohem větší míře z těla a plantainy tak pomáhají regulovat hladinu cholesterolu. V neposlední řadě mají antioxidační účinky, zvyšují aktivitu detoxikačních enzymů a koncentraci glutathionu.

A jak je to s histaminem? Plantainy patří do rodiny banánů, ale pokud vycházíme z toho, že se uvolňuje až zráním, pak vězte, že plantainy se sklízí nezralé a dost často nezralé konzumují, protože jsou určeny pro tepelnou kuchyni. Některé zdroje tvrdí, že histamin je jen ve slupce a některé, že problém není vůbec histamin, ale jiné aminy. O plantainech nikdo nemluví:)).

IMG_8659

Co se týče tuřínu, opět si vypůjčím slova z wikipedie. Tuřín neboli kolník a botanicky brukev řepka tuřín (Brassica napus var. napobrassica) je kořenová zelenina a krmná plodina, podobná a blízce příbuzná vodnici. Vznikl jako kříženec hlávkového zelí a vodnice v neznámé době, ale první zmínka o tuřínu je z roku 1620. Anglicky hledejte názvy jako rutabaga nebo swede, turnip, yellow turnip atd. Už jen zařazením do brukvovitých je jasné, že bude obsahovat podobné látky jako ostatní a bude tedy dobrým antioxidantem a bojovníkem proti rakovině. Obsahuje vápník, hořčík, draslík, vitamín C (a když budete jíst nať, tak dostanete ještě vitamín K a A).

Před nějakou dobou byly tuřín a cuketa označeny, že patří do alergenů v případě zkřížené alergie na latex. Pokud máte alergii na latex, může se vyvinout zkřížená alergie mezi ovocem, luštěninami, ořechy i zeleninou (např. kiwi, banán, hruška, vodní meloun, pistácie, kaštan, vlašský ořech, rajče, cuketa…), takže se mějte na pozoru.

IMG_8665

Netradiční zákusek z plantainů

(4 porce)

  • kousek zázvoru (cca 10-15 g)
  • 1 tuřín (250 g)
  • 2 ks plantainů (450 g před oloupáním)
  • 200 g kokosového krému
  • 1 stvol citrónové trávy (20 g)
  • 20 g kokosového oleje

Ve větší pánvi (s víkem) rozehřejeme kokosový olej a dáme na něj smažit na plátky nakrájený plantainy. Pokud máme menší pánev, smažíme postupně, aby se plátky osmahly z obou stran. Tuřín očistíme a nakrájíme na velmi malé kostičky. Po pár minutách jej přidáme k plantainům a nastrouháme očištěný zázvor. Zamícháme, přidáme 0,5 litr vody a vmícháme kokosový krém. Promícháme, citrónovou trávu podélně rozřízneme a vložíme do směsi, přikryjeme a přivedeme k varu. Na mírné plameni dusíme/vaříme cca 30 minut, dokud tuřín nezměkne (měl by zůstat lehce křupavý). Podáváme ideálně ještě teplé, třeba s jahodovým přelivem nebo bylinkami. Dobrou chuť.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.